×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Spada popyt i podaż na lotnicze cargo


Światowy popyt na lotnicze przewozy towarowe spadł w kwietniu o prawie 28 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - podaje IATA - jest to najostrzejszy spadek w historii.


Zważywszy, że 3/4 podaży w przestrzeni ładunkowej w samolotach pasażerskich wyparowało z rynku przez uziemienie przewozów pasażerskich z powodu pandemii koronawirusa, globalny popyt wciąż przewyższał dostępną podaż. 

Łączna zdolność przewozowa została zmniejszona o 42 proc. w kwietniu, choć jednocześnie nastąpił 15-proc. wzrost podaży w ramach samolotów wyłącznie towarowych. 

Najbardziej dotknięte regiony to Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Europa, gdzie popyt spadł o ponad 1/3, a zdolność przewozowa o ponad 40 proc.. W Ameryce Łacińskiej zdolność przewozowa zmniejszyła się o ponad połowę.


- Istnieje poważny kryzys w zakresie przepustowości ładunków lotniczych - stwierdza Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA. - Linie lotnicze wykorzystują jak najwięcej zdolności przewozowych, w tym specjalne operacje czarterowe i tymczasowe wykorzystanie kabin pasażerskich do przewozu ładunków. Rządy muszą nadal dbać o to, aby kluczowe łańcuchy dostawcze pozostały otwarte i wydajne - dodał. 

Juniac podkreślił Afrykę i Amerykę Łacińską jako dwa regiony, w których biurokracja rządowa uniemożliwia branży elastyczne rozmieszczenie samolotów w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem.

IATA wzywa rządy do przyspieszenia procesu zatwierdzania operacji cargo, przyspieszonej odprawy celnej artykułów medycznych oraz zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników do operacji cargo na ziemi.

fot. mat. prasowegość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie