Polsko-brytyjska współpraca w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
20 maja 2020 15:02
16 komentarzy
Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali w środę (20.05) porozumienie o współpracy dotyczącej CPK. Brytyjski sektor lotniczy i kolejowy gwarantuje wiedzę i doświadczenie w zakresie budowy dużych projektów, takich jak CPK i ponad 1600 km nowych szlaków kolejowych.
Reklama

Stronami porozumienia o współpracy (ang. Memorandum of Understanding) są wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, który podpisał dokument w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta. W spotkaniu uczestniczyli też Mikołaj Wild, prezes spółki CPK, i Janusz Janiszewski, stojący na czele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Wielkie projekty infrastrukturalne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są odpowiedzią na potrzeby transportowe obywateli i krajów, ale też okazją do wymiany specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie Wielkiej Brytanii w prace nad projektem. To wsparcie pomaga nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jak podkreśla ambasador Jonathan Knott, strona brytyjska deklaruje udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule. Porozumienie przewiduje współpracę, w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego, m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.


Jestem dumny z powodu ogłoszenia umowy, którą zawarliśmy dziś z polskim Ministerstwem Infrastruktury. Polska staje się coraz większym i ważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm może przysłużyć się dla tego strategicznego i ważnego dla gospodarki projektu, jakim jest CPK. Wielka Brytania jest ojczyzną najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie zarządzania projektami, inżynierii, architektury i finansów. Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich wysokich umiejętności na rynkach światowych, np. przy tak dużych projektach jak CPK – powiedział Graham Stuart, minitster ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii.

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są m.in. CPK, PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group (BAG), która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services (NATS), czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami ramię w ramię od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. Jesteśmy pewni, że współpraca ta będzie kontynuowana przy budowie nowego portu przesiadkowego i planowanych liniach kolejowych. Doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych nie tylko w swoim kraju, ale też w innych częściach świata. Ich oferta znakomicie współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

Projekt CPK to ogromna szansa dla całej branży. Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy, który w ostatnich latach rozwijał się bardzo dynamicznie, po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego w PAŻP cały czas aktywnie pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce. Współpracę z doświadczonymi ekspertami z Wielkiej Brytanii widzimy m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba – ocenia Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Podpisane dziś porozumienie to kontynuacja dotychczasowych polsko-brytyjskich działań związanych z projektem CPK. W czerwcu i wrześniu ub. roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK. Ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe o światowej renomie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.


W wyniku konsultacji z ponad 150 partnerami branżowymi dotyczącymi wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska, które miały miejsce w ub. roku, powstał tzw. brief strategiczny. Dokument zawierał podstawowe założenia CPK, do którego uwagi zgłaszali m.in. przewoźnicy lotniczy – także z Wielkiej Brytanii. W tej chwili w CPK trwają postępowania dotyczące m.in. wyboru doradcy strategicznego i konsultanta technicznego ds. master planu, które mają być rozstrzygnięte w tym roku.

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 km nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź). Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Fot: Centralny Port Komunikacyjny, Zaha Hadid Architects
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_13540 2020-05-22 12:46   
gość_13540 - Profil gość_13540
A ja poproszę CPK im Solidarności Baranów Ma takie piękne wizualizacje ! A że ukradzione z nowego Schiphol, no cóż zdarza się. I jeszcze poproszę obiecany milion samochodów elektrycznych ! Żeby było czym dojeżdżać.
gość_3ff2b 2020-05-22 11:08   
gość_3ff2b - Profil gość_3ff2b
Shinkansen w polskich realiach nie ma absolutnie żadnego sensu, tak samo jak i cały ten Airport. Shinkansen ma oddzielną infrastrukturę i jest projektowany na ekstremalną gęstość zaludnienia typową dla wschodniej Azji. Co do polskiej kolei to mi by w zupełności pasowało gdyby była taka jak w Czechach. Może niekoniecznie "budząca zazdrość Europy", ale sprawna, często jeżdżąca, z tanimi biletami, świetną integracją z koleją regionalną i (coraz bardziej) autobusami...
gość_00546 2020-05-21 21:26   
gość_00546 - Profil gość_00546
@ Kelo i gość_8b80a

Pisałem jako gość_04dec.
Moja argumentacja odnośnie CPK miedzy Śląskiem i Warszawą jest przy założeniu że nic nie przekona Nowogrodzkiej do poważnej rozbudowy WAW i KRK. Uważam że najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie drugiego równoległego pasa na WAW i budowa drugiego terminala we wschodniej części lotniska zamiast poprzecznego krótkiego pasa. Ale zakladając że władza ludowa za wszelką cenę postawi CPK to w mojej opini lokalizacja między Warszawą i Śląskiem jest lepsza niż w Baranowie gdyż przesunięcie centralnego lotniska 40 km na zachód od obecnego nie sprawi że na CPK nagle pojawi się drugie 20 mln pasażerów bo Śląsk i Kraków nadal będzie latał przez Frankfurt i inne huby.

Jeśli natomiast CPK byłby oddalony około 60 min od Warszawy, Śląska i Krakowa to zmienia sprawę. Faktem jest że dojazdy na lotnisko taksówką raczej odpadają ale jeśli CPK ma osiągnąć 40 mln na początek to Ci którzy jeżdżą na lotnisko tylko i wyłącznie taksówkami musieli by się przesiąść do pociągu. Coś za coś albo polegamy na transporcie kolejowym i to nawet bez budowy tych kolejowych szprych i wtedy CPK ma dwa razy większą strefę oddziaływania albo budujemy CPK dla Warszawy i Łodzi żeby stolica mogła jeżdzić na CPK taksówkami tylko że baza ludności dla CPK jest wtedy o połowę mniejsza. Chyba że przekonasz Nowogrodzką do rozbudowy WAW i KRK ale wtedy południe Polski nadal częściej będzie latać z innych hubów niż CPK a co za tym idzie rozwój LOTu bierze w łeb i kupa forsy idzie do kieszeni LH i innych linii a do CPK dopłacamy cały czas no ale Warszawa się cieszy bo może dojechać taksówkami a pociągi latają prawie puste, "gratulacje". Nie ma idealnego rozwiązania. Jeśli Warszawa nie może jechać 30 min dłużej na CPK między Warszawą i Śląskiem to tym bardziej Śląsk i Kraków nie bedzie jeździć 60 min dalej do Baranowa a stracą na tym wszyscy z wyjątkiem zagranicznych hubów i linii lotniczych. Egoizm kosztuje.

Jeśli chcesz Kelo więcej poczytać na ten temat bo nie bedę się powtarzał to sprawdź komentarze pod tym artykułem gdzie wymieniałem opinie na ten temat z gość_8b80a:
zobacz link
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama