Leman: Przewoźnicy autokarowi repatriowali wielokrotnie więcej osób niż LOT

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
15 kwietnia 2020 09:00
4 komentarze
W ocenie Michała Lemana, eksperta transportu i dyrektora zarządzającego Flixbusa w Polsce i na Ukrainie, akcję powrotów do domu można było zorganizować z udziałem wielu podmiotów i niemal bezkosztowo dla pasażerów. Zapowiedzi pozwów zbiorowych mogą oznaczać, że usłyszymy w tej sprawie wyjaśnienia.
Reklama

- Sytuacja wokół COVID-19 stanowi wyzwania operacyjne i biznesowe dla wszystkich dostawców mobilności, którzy jako jedni z pierwszych odczuli skutki rozprzestrzeniania się pandemii. Operacje pasażerskie w zasadzie zostały wstrzymane, choć dość dobrze nadal trzymają się przewozy cargo, tam kryzys będzie bardziej skutkiem recesji i spadającego przepływu towarów - zauważa Leman.


- Powrót na pełne obroty na pewno chwilę potrwa. W pierwszej kolejności będzie dotyczyć transportu miejskiego i regionalnego do pracy i szkoły, a wraz z otwieraniem granic powrotu ruchu migracyjnego zarobkowego i na końcu turystycznego. Transport autobusowy jest znacznie bardziej elastyczny w reakcji na odradzające się potrzeby podróżowania, ma zdecydowanie niższe koszty i mniej miejsc, które musi zapełnić. Liczymy też, że nasza skala i model biznesowy umożliwią szybką adaptację do nowej normalności nie tylko nam, ale również naszym partnerom autobusowym z całej Polski.

W przypadku jego firmy skutki ograniczeń dało się odczuć dość wyraźnie. Nie jest jednak w stanie ocenić dalszych konsekwencji dla biznesu, ponieważ wciąż jest na to za wcześnie. Niewiadomą pozostaje także kierunek dalszego rozwoju pandemii i związanych z tym działań władz.

- Zredukowaliśmy czas pracy do 80% i pracujemy (zdalnie) nad planem powrotu do operacji w normalnej skali. W tej chwili jest to proces z wieloma scenariuszami, których realizacja zależy na przykład od otwarcia granic poszczególnych państw i tego w jakim tempie będziemy powracać do normalności w życiu codziennym. Pracy mamy więc sporo - podkreśla ekspert.

Wątpliwości naszego rozmówcy wzbudziła akcja "LOTdoDomu". Przede wszystkim, przez pryzmat innych europejskich krajów, zauważa że można było ją zorganizować inaczej: z udziałem wielu podmiotów, niemal bezkosztowo dla pasażerów.

- Nie znam szczegółów tego projektu – w jaki sposób został przygotowany, na podstawie jakich przepisów wybrano LOT – trudno więc to ocenić. Zapowiedzi pozwów zbiorowych mogą jednak oznaczać, że usłyszymy w tej sprawie jakieś wyjaśnienia. Warto jednak podkreślić, że przewoźnicy autokarowi przywieźli do Polski wielokrotnie więcej osób niż wróciło w ramach „LOTdoDomu”, nie mam tu na myśli tylko FlixBusa - zauważa.

Firma Lemana nie otrzymała propozycji udziału w akcji.

- Mimo wszystko FlixBus, podobnie jak inni przewoźnicy autobusowi, pomógł wrócić do Polski tysiącom osób w ramach regularnej siatki połączeń, m.in. udostępniając dodatkowe kursy z Berlina do głównych miast w kraju. Nie wymagało to żadnych specjalnych działań poza zachowaniem dodatkowych środków ostrożności i higieny oraz koordynacji operacyjnej ze względu na zatory na granicach - wyjaśnia ekspert.

Michał Leman pytany o decyzje dotyczące zasadności i czasu wprowadzenia ograniczeń, zauważa że z jego perspektywy najważniejsze jest to aby zatrzymać rozwój pandemii i przyrost liczby osób zainfekowanych, to dobrze, że je podjęto.

- Pytanie brzmi raczej jak mądrze, a przede wszystkim bezpiecznie, ten ruch na nowo otworzyć?
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_d04c9 2020-04-16 20:48   
gość_d04c9 - Profil gość_d04c9
Gdyby nie "nasz" wspaniały rząd to nie trzeba było by żadnych lotów repatryjacyjnych organizować, bo linie lotnicze same przywiozły by ich do Polski i to za pieniądze pasażerów.
Ale trzeba było wspomóc LOT i zostało to zrobione.
gość_14da2 2020-04-16 16:58   
gość_14da2 - Profil gość_14da2
Pośrednio to można było wykorzystać również rowery Veturilo i hulajnogi Lime.
gość_859c6 2020-04-16 11:27   
gość_859c6 - Profil gość_859c6
Pośrednio całą masę kolego...
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama