×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


E195 Azula już w drodze do LOT-u


Ponad sześcioletni embraer E195 (PR-AUA) linii Azul zakończył już swoją działalność operacyjną dla brazylijskiego przewoźnika i wkrótce zostanie dostarczony nowemu leasingobiorcy - prawdopodobnie LOT-owi.


Samolot wyruszy dzisiaj (11.02) rano, o godzinie 5:00 czasu lokalnego, z lotniska w Boa Vista i poleci do portu w Orlando. Według dostępnych informacji maszyna ta ma być leasingowana przez Azula, właśnie LOT-owi. W dalszej kolejności samolot zapewne zostanie skierowany do centrum serwisowego, gdzie prawdopodobnie otrzyma nowe malowanie i przejdzie niezbędne modyfikacje. 118-miejscowy embraer może być jednym z 10 samolotów tego typu, które do końca roku mają znaleźć się we flocie polskiego przewoźnika. 

Jak wcześniej informowaliśmy, LOT i Azul podpisali list intencyjny w sprawie wynajmu 18 embraerów E195 z opcją na kolejne 14 samolotów tego typu. Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT-u, w rozmowie z Pasazer.com, zaznaczył, że umowa na wynajem 18 embraerów E195 wciąż nie została jeszcze sfinalizowana. Dalszych decyzji flotowych można się spodziewać po podpisaniu kontaktu. 

Maciej Wilk, członek zarządu LOT ds. operacyjnych, w rozmowie z portalem Fly4free powiedział, że przed szczytem sezonu letniego polski przewoźnik otrzyma sześć maszyn od Azula. 


Polskiej linii wkrótce skończą się umowy leasingowe na embraery E170 i E175, które będą zastępowane 118-miejscowymi E195. Z kolei w ciągu najbliższych trzech lat wygasną leasingi na bombardiery dash Q400. LOT do tej pory nie podjął decyzji w sprawie wymiany tych samolotów lub wydłużenia ich wynajmów - jest to raczej mało prawdopodobne. Niewykluczone zatem, że embraery zastąpią również, przynajmniej w części, turbośmigłowe samoloty. Wtedy najmniejsze samoloty we flocie liczyłyby 106 miejsc, nie uwzględniając 70-miejscowych i 90-miejscowych bombardierów linii Nordica. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w przyszłym roku. 

Wilk w rozmowie z portalem przyznał, że wykorzystanie opcji na pozostałe 14 embraerów E195 nie jest jeszcze przesądzone i będzie zależało w dużym stopniu od decyzji w sprawie bombardierów Q400. Polski przewoźnik finalizuje obecnie umowę z Azulem, na podstawie której wykorzystanie opcji obwarowano pewnymi warunkami, w związku z czym LOT nie podaje finalnej liczby embraerów, która dołączy do jego floty. 

Więcej o przyszłości floty regionalnej polskiej linii pisaliśmy w tym artykule. 

fot. mat. prasowegość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie