LOT wynajmie do 32 embraerów E195 od Azula

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 stycznia 2020 15:01
37 komentarzy
LOT i Azul podpisali list intencyjny w sprawie wynajmu 18 embraerów E195 z opcją na kolejne 14 samolotów tego typu.
Reklama

Brazylijska linia planuje wynająć w sumie 53 embraery E195, 18 z nich trafi do LOT-u z opcją na kolejne 14, zaś pozostałe maszyny zasilą flotę amerykańskiej spółki Breeze Aviation Group (dawniej Moxy Airways) - donosi "Reuters".

Potwierdzają się także nasze wcześniejsze doniesienia, że LOT w najbliższych latach chce stopniowo pozyskiwać kolejne embraery E195 z rynku wtórnego.

Dostawa 18 embraerów E195 dla LOT-u jest już potwierdzona, tymczasem oczekuje się, że linia Breeze odbierze pozostałe maszyny. Wykorzystanie opcji na dodatkowe samoloty będzie w przypadku obu linii wymagało wyrażenia zgody przez ich właścicieli i udziałowców.

We flocie LOT-u maszyny będą zastępować mniejsze embraery E170 i E175 oraz zostaną wykorzystane do powiększenia floty samolotów wąskokadłubowych. Obecnie we flocie LOT-u znajduje się siedem embraerów E195, które poprzednio latały w barwach brazylijskiej linii. Sześć z nich dołączyło do floty polskiej linii w 2018 r., natomiast ostatni dotarł w lipcu ubiegłego roku. Wszystkie z nich wyposażone są w 118 miejsc w klasie ekonomicznej, zaś ich leasingodawcą jest firma Nordic Aviation Capital (NAC). Oprócz tego dla linii latają także dwa embraery E195, które wcześniej były eksploatowane przez Saratov Airlines. Łącznie we flocie polskiego przewoźnika obecnie znajduje się 15 samolotów tego typu.

Dostawy używanych embraerów E195 dla LOT-u będą realizowane stopniowo od 2020 do 2023 r. Docelowo do floty polskiej linii ma dołączyć do 32 samolotów tego typu. Część z nich zastąpi mniejsze embraery E170 (6 maszyn) i E175 (10 maszyn), zaś pozostałe posłużą do wzmocnienia floty wąskokadłubowej. LOT prawdopodobnie zdecyduje się też przeznaczyć część pozyskanych samolotów do rozwoju swojej bazy w Budapeszcie.

Więcej o przyszłości floty regionalnej polskiej linii pisaliśmy w tym artykule.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_edf2d 2020-01-31 21:24   
gość_edf2d - Profil gość_edf2d
adam7691 - nie do końca, bo low costy nie latają z Polski do Azji. Nie latają dalej jak do Izraela..?
gość_8b80a 2020-01-30 20:22   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
Ja bardzo lubię stewardesy w locie, bo są autentycznie sympatyczne. Generalnie polska, ukraińska, białoruska, serbska i turecka obsługa jest naprawdę życzliwie nastawiona do ludzi. Te w liniach zachodnich (to dotyczy też baz) są mocno sztuczne i widać, że ten uśmiech jest produktem szkoleniowym.

Embraery z punktu widzenia paxa są super o ile nie siedzi się obok barczystego mężczyzny. Oczywiście mógłbym się czepiać, ale generalnie jest dobrze. Q400 mocno trzęsie. Trochę racji mają forumowicze pisząc o zapuszczaniu samolotów.

Natomiast popieram forumowicza @gość_c8350, bo o ile sytuacja z fotelem może się zdarzyć, to oni wykręcają się od rekompensaty. Na miejscu gość_c8350 pisałbym o tym przynajmniej raz na tydzień i to na kilku forach. Żeby na przyszłość nauczyli się, że w takich sytuacjach nie należy pasażerów spuszczać na drzewo.
Hokus1 2020-01-30 19:36   
Hokus1 - Profil Hokus1
ja też trochę bronię LOT-u. Nie jest tak źle. Są pewne mankamenty ale trzeba brać pod uwagę mozłiwości samej linii. LOT to nie mega linia mogąca dawać to co najwięksi. Nie tak dawno lot LOTem do Bukaresztu i awaria samolotu. Zdarza sie. Ale to co wyrabiał na pokładzie jeden z pasażerów, jaki był agresywny i czym "sypał" - ciśnienie od razu u wszystkich w górę. Podziwiałem stoicki spokój stewardesy, rzeczowe argumenty, próbę uspokojenia gościa. Ciekawe czy on tu coś napisze o tym jakim był ... A niechby kobieta nie wytrzymała i coś odpowiedziała , LOT pewnie byłby na nagłówkach gazet. A że obsługa mogła zaproponować herbatę i kawę- więc nie wiele, nauka taka że walerianę należy brać z sobą i bedzie git. Więc jak LOT zaopiekuje pasazerów ( już na lotnisku), podniesie kulturę i stopień uprzejmości obsługi - to można wyśrubować bez większych nakładów - będzie całkiem O.K.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy