LOT odbiera ósmego Dreamlinera
Polskie Linie Lotnicze LOT odebrały dziś (14.07) w Everett w amerykańskim stanie Waszyngton ósmego boeinga 787-8 Dreamliner. To ostatni z puli samolotów zamówionych już w 2005 r.
Reklama
Maszyna o numerach rejestracyjnych SP-LRH została odebrana przez przewoźnika bezpośrednio od producenta, a ceremonia przejęcia samolotu miała miejsce na płycie postojowej lotniska Paine Field w Everett, przy fabryce Boeinga. Na miejscu jest reporter Pasazer.com.
Podobnie jak w pozostałych siedmiu Dreamlinerach LOT-u, w SP-LRH zamontowano 252 fotele dla pasażerów, w tym 18 w klasie biznes, 21 w klasie ekonomicznej premium i 213 w klasie ekonomicznej. Po raz pierwszy LOT zamontował na samolocie antenę internetową umożliwiająca uruchomienie sieci Wi-Fi na pokładzie, choć na razie ta usługa nie będzie dostępna dla pasażerów.
Samolot wykona lot bezpośrednio z Everett do Warszawy, a na Lotnisku Chopina jest spodziewany w sobotę ok. godz. 9:00 czasu lokalnego. Przed lądowaniem w Polsce maszyna wykona, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, niski przelot nad pasem startowym.
- Ten samolot oznacza dla nas zwiększenie możliwości na kierunkach azjatyckich oraz zastąpienie boeinga 767 linii EuroAtlantic, który lata obecnie dla nas do Newark. To oznacza ujednolicenie jakości. Dzięki tym dwóm najnowszym Dreamlinerom mogliśmy też zwiększyć częstotliwość lotów do Tokio i Seulu - powiedział Rafał Milczarski, prezes LOT-u, w rozmowie z dziennikarzami w Newcastle w stanie Waszyngton podczas oficjalnego bankietu z okazji dostawy samolotu.
To ostatni z puli Dreamlinerów zamówionych przez LOT w 2005 r. Ich dostawy rozpoczęły się z wieloletnim opóźnieniem dopiero w 2012 r.
- Trudno powiedzieć, ile zaoszczędziliśmy dzięki Dreamlinerom, bo gdybyśmy ich nie mieli, to nie latalibyśmy w wiele miejsc, w które latamy. Pewnie gdybyśmy do dziś mieli boeingi 767, to już by nas na rynku nie było - przyznał Milczarski.
Dwie pierwsze maszyny trafiły do LOT-u w 2012 r., trzy kolejne - w 2013 r. Następnie po przerwie spowodowanej ograniczeniami nałożonymi na linię przez Komisję Europejską i brakiem możliwości zagospodarowania kolejnych Dreamlinerów dostawy zostały wznowione w 2016 r. W tym roku LOT otrzyma dwa ostatnie z ośmiu boeingów 787-8.
Już w 2018 r. LOT otrzyma kolejne trzy Dreamlinery, tym razem w większym wariancie -9. Pomieszczą one 294 pasażerów - o 42 więcej niż wariant -8. Będą to jednak samoloty pozyskane od firmy leasingowej Aviation Capital Group, a nie bezpośrednio od producenta.
- To oznacza możliwości dalszego rozwoju. Poinformowaliśmy już o lotach z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, ale nie o wszystkim jeszcze mówimy. Musimy przygotować te ogłoszenia właściwie, ale można się spodziewać, że LOT będzie się dalej rozwijał, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo klienta. Mam nadzieje, że doprowadzi to nas do pozycji ulubionej linii Europy Środkowo-Wschodniej - dodał Milczarski. - Miejsc, do których możemy latać, jest jeszcze naprawdę bardzo wiele.
Prezes LOT-u zaznaczył, że zainteresowanie linii budzi też model największy wariant Dreamlinerów, model 787-10, który zwiększyłby możliwości przewozowe o kolejnych ok. 15 proc. Podkreślił, że w miarę rozwoju hubu LOT-u na Lotnisku Chopina, a potem w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, potrzeby linii będą rosły.
Po przylocie na warszawskie Lotnisko Chopina samolot został przywitany salutem wodnym Lotniskowej Straży Ratowniczo-Gaśniczej, a następnie zaparkował na płycie postojowej 7B na stanowisku 708.
fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożyk (dwa ostatnie zdjęcia)
#KOREKTA: poprawione znaki rejestracyjne samolotu#