×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Croatia Airlines planuje ekspansję w regionie


Chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines planują rozwój połączeń regionalnych w nadchodzącym sezonie letnim. Przyszłość linii jest jednak cały czas niepewna, a rząd poszukuje dla niej strategicznego inwestora.


Wśród nowych kierunków w siatce chorwackiego przewoźnika mają się znaleźć loty do Podgoricy, Sofii i Tirany. Croatia Airlines jest na tych rynkach od dłuższego czasu nieobecna. O planach rozwoju jej siatki połączeń informuje chorwacki dziennik "Večernji List". 

Loty do każdego z trzech nowych miast miałyby się rozpocząć w sezonie letnim. Przewoźnik nie podał na razie żadnych szczegółów dotyczących ani ich częstotliwości, ani konkretnych tras i rozkładów. Nie ulega jednak wątpliwości, że Croatia Airlines chce w ten sposób zagospodarować lukę w swej dotychczasowej ofercie. Aktualnie nie ma żadnych bezpośrednich lotów między Bułgarią a którymkolwiek z chorwackich lotnisk. Podobna sytuacja dotyczy też stolicy Czarnogóry, Podgoricy oraz Tirany. Z regionalnych linii lotniczych na każdym z tych rynków obecna jest w zasadzie tylko Air Serbia oferując przesiadki do Europy w swoim hubie w Belgradzie. Do trzech stolic latała również Adria zanim zakończyła swoją działalność we wrześniu 2019 roku. Croatia Airlines dostrzegają w nowych trasach potencjał na pozyskanie zarówno biznesowego ruchu transferowego do innych miast europejskch, jak i turystów planujących odwiedzić w lecie chorwackie wybrzeże. Linia oferują w sezonie regularne połączenia do wszystkich miast położonych nad Adriatykiem.  


Sezonowość zainteresowania ofertą chorwackich linii jest z resztą jednym z głównych jej problemów. Croatia Airlines od lat notują fatalne wyniki finansowe i stoją przed widmem potencjalnego bankructwa. Obecnie chorwacki rząd che sprzedać do połowy bieżącego roku do 70 proc. udziałów w państwowych liniach. Sam miałby zachować pozostałe 30 proc. Resort transportu chce znaleźć dla linii strategicznego inwestora, który zgodzi się na takie partnerstwo. W celu ułatwienia tego procesu zdecydowano także o udzieleniu Croatia Airlines pomocy w kwocie ponad 20 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na utrzymanie samolotów, spłatę długów i pożyczek, a także niezbędną restrukturyzację. Będzie to kolejna transza publicznego wsparcia - w ubiegłym roku linia dostały już 13,5 mln euro. Wśród poważnie zainteresowanych przejęciem Croatia Airlines wymieniane są greckie linie Aegean Airlines i hiszpańskie Air Nostrum

Rejsy do Podgoricy, Sofii i Tirany byłby pierwszymi nowymi połączeniami w siatce Croatia Airlines od 2018 roku. W ubiegłym roku linia ze względu na wdrożenie planu ratunkowego nie zainaugurowała żadnej trasy, a w poprzednich trzech latach ogłoszono ich łącznie dwanaście. Sitaka połączeń linii jest cały czas poddawana analizom pod kątem jej rentowności. W minionym sezonie letnim samoloty chorwackiego przewoźnika latały do 38 miast, w tym na 30 trasach międzynarodowych i ośmiu krajowych, łącząc Chorwację z 24 krajami europejskimi.

Fot. P. Bożykgość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie