Przewoźnicy na Bałkanach dostaną pomoc publiczną od swoich krajów

19 listopada 2019 10:50
2 komentarze
Linie Croatia Airlines, Air Serbia i Montenegro Airlines otrzymają w przyszłym roku pomoc publiczną od rządu w swoich krajach. Przewoźnicy borykają się z trudną sytuacją finansową i nie przetrwaliby bez państwowej kroplówki finansowej.
Reklama
Każdy z bałkańskich przewoźników dostanie co najmniej 20 mln euro - informuje serwis "Ex-Yu Aviation". W czerwcu 2020 r. Croatia otrzyma od chorwackiego rządu 20,2 mln euro, środki te zostaną przeznaczone na utrzymanie samolotów, spłatę długów i pożyczek, a także inne niezbędne inwestycje. W tym roku linia dostała już 13,5 mln euro wsparcia finansowego od rządu. Administracja w Zagrzebiu liczy, że dzięki dofinansowaniu przewoźnik prędzej znajdzie partnera strategicznego, który pokieruje jego rozwojem.

W trzecim kwartale br., a więc w szczycie sezonu letniego linia zanotowała 5,5 mln euro zysku, ale w sezonie zimowym spodziewane są już straty. Croatia z uwagi na wysoką sezonowość chorwackiego rynku w zimie staje się praktycznie jedynym przewoźnikiem łączącym Chorwację ze światem, jednak wtedy wykonywane połączenia mają też najniższą rentowność.

W przyszłym roku, firma ma również korzystać z większych środków finansowych na zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych na trasach krajowych. Obecnie otrzymuje ona 10,3 mln euro rocznie, a w przyszłym roku ta wartość może jeszcze bardziej wzrosnąć.


Air Serbia ma otrzymać w przyszłym roku rządową dotację z funduszu o wartości 80 mln euro przeznaczonego do rozdysponowania pomiędzy 63 spółkami państwowymi o szczególnym znaczeniu, do których linia zresztą należy. W dwóch ostatnich latach linia dostała po 20,8 mln euro. Przewoźnik otrzymuje także rekompensatę za wykonywanie połączeń z portu Niš, a w przyszłym roku subsydiami ma zostać objęte kolejne lotnisko.

Z kolei rząd Czarnogóry przeznaczy w 2020 r. kwotę 21 mln euro na linie lotnicze Montenegro Airlines. Środki zostaną wykorzystane, aby pomóc firmie w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_22810 2019-11-19 14:37   
gość_22810 - Profil gość_22810
Chorwaci wynegocjowali przed przystąpieniem do UE możliwość dwukrotnego wsparcia swojej linii. Pierwsze wsparcie miało miejsce na pół roku przed wstąpieniem w struktury UE. Drugie jak wynika z tekstu będzie miało miejsce w przyszłym roku. Kwota całościowo nie może przekroczyć 62mln euro.
gość_495b2 2019-11-19 11:58   
gość_495b2 - Profil gość_495b2
OK, rozumiem Serbia i Czarnogóra, są poza UE. Ale na jakiej zasadzie Croatia Airlines mają bez zgody KE dostać rządowe pieniądze?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy