×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przewoźnicy na Bałkanach dostaną pomoc publiczną od swoich krajów


Linie Croatia Airlines, Air Serbia i Montenegro Airlines otrzymają w przyszłym roku pomoc publiczną od rządu w swoich krajach. Przewoźnicy borykają się z trudną sytuacją finansową i nie przetrwaliby bez państwowej kroplówki finansowej.


Każdy z bałkańskich przewoźników dostanie co najmniej 20 mln euro - informuje serwis "Ex-Yu Aviation". W czerwcu 2020 r. Croatia otrzyma od chorwackiego rządu 20,2 mln euro, środki te zostaną przeznaczone na utrzymanie samolotów, spłatę długów i pożyczek, a także inne niezbędne inwestycje. W tym roku linia dostała już 13,5 mln euro wsparcia finansowego od rządu. Administracja w Zagrzebiu liczy, że dzięki dofinansowaniu przewoźnik prędzej znajdzie partnera strategicznego, który pokieruje jego rozwojem. 

W trzecim kwartale br., a więc w szczycie sezonu letniego linia zanotowała 5,5 mln euro zysku, ale w sezonie zimowym spodziewane są już straty. Croatia z uwagi na wysoką sezonowość chorwackiego rynku w zimie staje się praktycznie jedynym przewoźnikiem łączącym Chorwację ze światem, jednak wtedy wykonywane połączenia mają też najniższą rentowność. 

W przyszłym roku, firma ma również korzystać z większych środków finansowych na zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych na trasach krajowych. Obecnie otrzymuje ona 10,3 mln euro rocznie, a w przyszłym roku ta wartość może jeszcze bardziej wzrosnąć. 


Air Serbia ma otrzymać w przyszłym roku rządową dotację z funduszu o wartości 80 mln euro przeznaczonego do rozdysponowania pomiędzy 63 spółkami państwowymi o szczególnym znaczeniu, do których linia zresztą należy. W dwóch ostatnich latach linia dostała po 20,8 mln euro. Przewoźnik otrzymuje także rekompensatę za wykonywanie połączeń z portu Niš, a w przyszłym roku subsydiami ma zostać objęte kolejne lotnisko. 

Z kolei rząd Czarnogóry przeznaczy w 2020 r. kwotę 21 mln euro na linie lotnicze Montenegro Airlines. Środki zostaną wykorzystane, aby pomóc firmie w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

fot. mat. prasowegość_d99a3 - Profil
gość_d99a3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie