×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Po Locie, Aegean i Air Nostrum zainteresowane Croatia Airlines


Greckie linie Aegean Airlines i hiszpańskie Air Nostrum złożyły pod koniec grudnia 2019 r. oferty kupna chorwackich narodowych linii lotniczych.


Aegean Airlines i Air Nostrum złożyły niewiążące oferty nabycia Croatia Airlines. Przewoźnik zdradził, że dwaj przewoźnicy przedstawili swoje oferty powołanym wcześniej doradcom, którzy mają pomóc w procesie restrukturyzacji Croatia Airlines – donoszą chorwackie media. Komitet doradczy ma przeanalizować złożone oferty, wybrać najlepszą i przekazać swoją opinię kierownictwu firmy.


– Rząd planuje obecnie sprzedać nawet do 70 proc. udziałów w Croatia Airlines. Nasi specjaliści szukają obecnie potencjalnych partnerów strategicznych i do końca roku zdecydują o najlepszym z możliwych modelu dokapitalizowania przewoźnika. Następnie ogłoszony zostanie publiczny przetarg. Tą drogą, na podstawie decyzji rządu wybierzemy partnera strategicznego do końca czerwca 2020 r. Mogę także zdradzić, że obecnie koncentrujemy się na znalezieniu inwestora z sektora lotniczego, ale nie jest to warunek konieczny – powiedział Oleg Butković, chorwacki minister ds. morza, transportu i infrastruktury.

Rząd wyznaczył termin częściowej prywatyzacji lub dokapitalizowania Croatia Airlines na czerwiec 2020 r. W tym celu chorwacki rząd już wcześniej powołał wieloosobowy, międzyresortowy komitet, którego głównym zadaniem jest poszukiwanie potencjalnych inwestorów dla Croatia Airlines, podczas gdy konsorcjum złożone z Privredna banka Zagreb i niemieckiego banku DVB pełni rolę doradców prywatyzacyjnych

Aegean Airlines po raz pierwszy wyraziły swoje zainteresowanie Croatia Airlines w 2015 r. Obecnie grecki przewoźnik lata z Aten do Zagrzebia oraz Dubrownika przez cały rok, natomiast w sezonie letnim także do Splitu. Air Nostrum, które jest częścią Iberii i członkiem sojuszu Oneworld, przez ostatnie trzy lata wynajmowało swój samolot Croatia Airlines w formule wet-lease. Sama Iberia ostatnim czasie znacznie rozszerzyła swoją ofertę lotów do Chorwacji.


Zagrzeb przedstawił także pomysł połączenia sześciu państwowych lotnisk chorwackich i Croatia Airlines w jeden holding, aby zwiększyć atrakcyjność flagowego przewoźnika dla inwestorów prywatnych. Takiej koncepcji sprzeciwiło się jednak lotnisko w Splicie, którego kierownictwo uważa, że byłoby to sprzeczne z interesami chorwackich lotnisk. Poddano nawet w wątpliwość legalność takiego rozwiązania.

Rząd zastanawiał się także nad możliwością utworzenia holdingu składającego się z linii lotniczych i państwowych portów lotniczych, które następnie zostałyby przejęte przez fundusze emerytalne lub same lotniska w celu dokapitalizowania Croatia Airlines. Jednak propozycja taka nie spotkała się z szerszym poparciem. Na początku miesiąca [grudnia 2019 r. – przyp. red.] zarządca chorwackich funduszy emerytalnych wyraził zainteresowanie przejęciem potencjalnej spółki holdingowej, jednak kierownictwo niektórych lotnisk, m. in. w Splicie, uważa, że takie rozwiązanie byłoby niezwykle ryzykowne – dodał Butković.


W czerwcu 2018 r. zainteresowanie przejęciem udziałów w Croatia Airlines wyraziły Polskie Linie Lotnicze LOT i fundusz 4K Invest. Prezes LOT-u Rafał Milczarski nie wykluczał wówczas, że w przyszłości rozwój polskiej linii na Bałkanach będzie jeszcze gwałtowniejszy.

Fot.: Damian Tobór, Croatia Airlines, materiały prasowegość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie