Croatia Airlines planuje ekspansję w regionie

Marek Stus - Profil Marek Stus
29 stycznia 2020 09:30
11 komentarzy
Chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines planują rozwój połączeń regionalnych w nadchodzącym sezonie letnim. Przyszłość linii jest jednak cały czas niepewna, a rząd poszukuje dla niej strategicznego inwestora.
Reklama

Wśród nowych kierunków w siatce chorwackiego przewoźnika mają się znaleźć loty do Podgoricy, Sofii i Tirany. Croatia Airlines jest na tych rynkach od dłuższego czasu nieobecna. O planach rozwoju jej siatki połączeń informuje chorwacki dziennik "Večernji List".

Loty do każdego z trzech nowych miast miałyby się rozpocząć w sezonie letnim. Przewoźnik nie podał na razie żadnych szczegółów dotyczących ani ich częstotliwości, ani konkretnych tras i rozkładów. Nie ulega jednak wątpliwości, że Croatia Airlines chce w ten sposób zagospodarować lukę w swej dotychczasowej ofercie. Aktualnie nie ma żadnych bezpośrednich lotów między Bułgarią a którymkolwiek z chorwackich lotnisk. Podobna sytuacja dotyczy też stolicy Czarnogóry, Podgoricy oraz Tirany. Z regionalnych linii lotniczych na każdym z tych rynków obecna jest w zasadzie tylko Air Serbia oferując przesiadki do Europy w swoim hubie w Belgradzie. Do trzech stolic latała również Adria zanim zakończyła swoją działalność we wrześniu 2019 roku. Croatia Airlines dostrzegają w nowych trasach potencjał na pozyskanie zarówno biznesowego ruchu transferowego do innych miast europejskch, jak i turystów planujących odwiedzić w lecie chorwackie wybrzeże. Linia oferują w sezonie regularne połączenia do wszystkich miast położonych nad Adriatykiem.


Sezonowość zainteresowania ofertą chorwackich linii jest z resztą jednym z głównych jej problemów. Croatia Airlines od lat notują fatalne wyniki finansowe i stoją przed widmem potencjalnego bankructwa. Obecnie chorwacki rząd che sprzedać do połowy bieżącego roku do 70 proc. udziałów w państwowych liniach. Sam miałby zachować pozostałe 30 proc. Resort transportu chce znaleźć dla linii strategicznego inwestora, który zgodzi się na takie partnerstwo. W celu ułatwienia tego procesu zdecydowano także o udzieleniu Croatia Airlines pomocy w kwocie ponad 20 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na utrzymanie samolotów, spłatę długów i pożyczek, a także niezbędną restrukturyzację. Będzie to kolejna transza publicznego wsparcia - w ubiegłym roku linia dostały już 13,5 mln euro. Wśród poważnie zainteresowanych przejęciem Croatia Airlines wymieniane są greckie linie Aegean Airlines i hiszpańskie Air Nostrum.

Rejsy do Podgoricy, Sofii i Tirany byłby pierwszymi nowymi połączeniami w siatce Croatia Airlines od 2018 roku. W ubiegłym roku linia ze względu na wdrożenie planu ratunkowego nie zainaugurowała żadnej trasy, a w poprzednich trzech latach ogłoszono ich łącznie dwanaście. Sitaka połączeń linii jest cały czas poddawana analizom pod kątem jej rentowności. W minionym sezonie letnim samoloty chorwackiego przewoźnika latały do 38 miast, w tym na 30 trasach międzynarodowych i ośmiu krajowych, łącząc Chorwację z 24 krajami europejskimi.

Fot. P. Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f9d43 2020-01-30 13:22   
gość_f9d43 - Profil gość_f9d43
Zapewne w krótki czasie PGL cos następnego kupi, ZA NASZE. Obstawiam, że będzie to właśnie Croatia, flota podobna i sloty na LHR są trochę warte.
W drugiej kolejności może i TAROM, chociaż to inny sojusz ale Rumunia może dosypać trochę. Jak spojrzy sie na to całościowo PKO/Pekao/PZU/ORLEN jak i kontrybucja na siatkę to ma to jakiś sens.
Fakt faktem, że bawimy się za NASZE a nie za zarobione pieniądze (co najmniej 4,5 mld PLN)
jsg 2020-01-29 17:27   
jsg - Profil jsg
Szanowna redakcjo. Ponawiam swoją prośbę o zblokowanie konta wodzduzybaton, którego agresywne i chamskie wypowiedzi nie mają nic wspólnego z merytoryczną i kulturalną dyskusją.
gość_0ec52 2020-01-29 14:44   
gość_0ec52 - Profil gość_0ec52
@gość_495b2 polskie prawo prayc nie jest mniej cywilizowane; jest po prostu systematycznie łamane i ignorowane, najczęściej przez państwowe firmy. Milczarski łamie je wyjątkowo bezczelnie, ale ma na to co najmniej przyzwolenie, a pewnie nawet prikaz. Wyniki finansowe ma denne i tak...

@zk1521 rynek lotniczy jest upolitycznion, polski tylko mocniej niż średnia. Po wycięciu polityki większość narodowych linii lotniczych zniknie natychmiast, reszta się mocno rozwinie. 'wodzduzybaton' jest jawnym trollem, nie próbuje nawet udawać inaczej; ale i tak jego wypowiedzi zawierają mniej bzdur, insynuacji i personalnych ataków niż większość postów apologetów lotu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama