Austria: Nowy rząd chce znacznie podnieść podatek lotniczy

9 stycznia 2020 08:15
3 komentarze
Nowo utworzona koalicja rządząca w Austrii ma w planach ujednolicenie podatku lotniczego, odprowadzanego od każdego pasażera. Oznaczałoby to duży wzrost kosztów w przypadku lotów krótko- i średniodystansowych i paradoksalnie spadek w przypadku długich lotów.
Reklama
Austriacka Partia Ludowa (OeVP) Sebastiana Kurza i Zieloni (Grünen) osiągnęli w poprzednią środę (1.01), trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, porozumienie w sprawie zawarcia koalicji rządowej. Jednocześnie wcześniej uzgodnione zostały priorytety programu rządu na najbliższe miesiące kadencji. Partia Zielonych zapowiedziała, że stopniowo chce zwiększyć chęci obywateli do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu.


Właśnie z tego powodu zaproponowana została standaryzacja stawki podatku od każdego pasażera. Po zmianach prawa miałaby ona wynosić 12 euro, niezależnie od długości lotu. Oznaczałoby to wzrost wysokości opłaty za pasażerów lotów krótko- i średniodystansowych, które wynoszą obecnie odpowiednio 3,50 oraz 7,50 euro. Z drugiej strony, danina dla państwa za każdego pasażera na najdłuższych trasach wynosi obecnie 17 euro, a więc zmiany legislacyjne w tym przypadku skutkowałyby obniżeniem podatku.

Celem zwiększenia stawki podatku za pasażerów krótszych lotów ma być oczywiście doprowadzenie do wzrostu cen biletów na takie loty, co ma przekonać pasażerów do korzystania z kolei zamiast samolotu.Ujednolicenie podatku lotniczego nie jest jednak jedyną zmianą postulowaną przez parlamentarny klub Zielonych. Kolejną jest zamiar wprowadzenia dla każdego obywatela możliwości zaopatrzenia się w całoroczny jednolity bilet obowiązujący w całym kraju, na wszystkich rodzajach transportu publicznego – autobusów, pociągów, a także miejskich systemów transportu publicznego.

Spośród innych interesujących pomysłów można wymienić także obowiązek wyposażenia wszystkich nowych budynków mieszkalnych w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Nowa koalicja postawiła sobie także za cel produkcję 100 proc. energii elektrycznej zużywanej w Austrii ze źródeł odnawialnych, do 2030 r.

Fot.: materiały prasowe, Austrian Airlines

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam1987 2020-01-09 13:43   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_37c08: Czy ja wiem czy, aż tak bardzo pomoże Austrianowi. Oni wcale nie mają, aż tak wiele połączeń długodystansowych, a jednak cen pozostałych połączeń za bardzo nie mogą podnieść ze względu na konkurencję z sektora ULCC. Ryanair nie bardzo może się wycofać z Wiednia, bo skoro kupił Laudamotion, to musi jakoś zagospodarować samoloty i załogi. W Niemczech tną trasy to zostaje im tylko dalsze palenie pieniędzmi w Wiedniu. Wizz też pewnie nie będzie się chciał wycofać. Może level odpadnie? Zapewne też Eurowings oberwie, więc grupa LH wcale jakoś w ogólnym rozrachunku nie zarobi na zmianie stawek podatków.
WROMK 2020-01-09 12:43   
WROMK - Profil WROMK
Czy 8,5 euro to naprawdę, aż taki duży koszt patrząc na to ile kosztują np. dojazdy na lotniska, czy koszt jedzenia i napojów kupowanych na nich.
gość_37c08 2020-01-09 11:57   
gość_37c08 - Profil gość_37c08
"Oznaczałoby to duży wzrost kosztów w przypadku lotów krótko- i średniodystansowych i paradoksalnie spadek w przypadku długich lotów."

I jednocześnie pomogło Austrian Airlines. ;-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy