Norwegian otrzymał sześć slotów na Heathrow

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
02 grudnia 2019 10:15
4 komentarze
Norwegian otrzymał na lato 2020 r. sześć slotów na największym londyńskim lotnisku.
Reklama
Informacja o otrzymaniu sześciu przydziałów na start lub lądowanie pochodzi ze wstępnego raportu koordynatora slotowego dotyczącego przyszłorocznego sezonu letniego. Z dokumentu wynika również, że Norwegian będzie jedynym przewoźnikiem, który w porównaniu do sezonu "Lato 2019" otrzyma nowe sloty.


Wolne sloty na Heathrow - jednym z najbardziej zatłoczonych portów lotniczych na świecie - są obecnie przez linie niezwykle pożądane i z reguły mają ogromną wartość. Dla przykładu przypomnijmy, że w 2015 koncern Air France sprzedał Delcie właśnie sześć slotów na Heathrow za 276 mln dolarów amerykańskich. Z kolei inny przewoźnik - SAS - dwa lata później sprzedał dwa sloty nieujawnionemu klientowi za kwotę 75 mln dolarów amerykańskich. Dla pogrążonego w kryzysie Norwegiana, to zatem szalenie cenne aktywa.

Warto również zauważyć, że informacja o uzyskaniu sześciu slotów wyszła na jaw krótko po tym, jak Norwegian ogłosił, że rezygnuje z większości połączeń ze Skandynawii do Stanów Zjednoczonych i Tajlandii. Przedstawiciele taniej linii uzasadnili swoją decyzję następującymi słowami:

- Skandynawia nie jest wystarczająco duża, aby utrzymać międzykontynentalne loty z Oslo, Sztokholmu i Kopenhagi - mówił Matthew Wood, wiceprezes Norwegiana.

Niewykluczone, zatem że przewoźnik kosztem stolic Norwegii, Szwecji i Danii będzie wzmacniać swoją siatkę połączeń za Atlantyk uruchamiając nowe loty z Heathrow i uzupełniając w ten sposób poniekąd swoją ofertę w Gatwick. Jeszcze w ubiegłym roku Norwegian deklarował chęć rozwoju na drugim największym lotnisku w aglomeracji londyńskiej, ale ten na dłuższą metę uniemożliwia - podobnie jak na Heathrow - problem z wolnymi slotami.


Na koniec warto również nawiązać do podpisanego w październiku br. porozumienia interline między Norwegianem a JetBlue. Amerykański low-cost jest największym graczem z tego sektora w Nowym Jorku-JFK, Bostonie i Fort Lauderdale, ale wciąż nie oferuje bezpośrednich lotów ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Dłuższa współpraca z Norwegianem może przynieść zatem obu stronom wymierne korzyści, a przy okazji stać się pewną alternatywą dla duopolu British Airways/American Airlines oraz Virgin Atlantic/Delta Air Lines.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
BA850 2019-12-04 10:19   
BA850 - Profil BA850
6 slotów to 3 loty na tydzień... trochę mało, by uruchamiać połączenia z Heathrow.
gość_3b80e 2019-12-02 19:38   
gość_3b80e - Profil gość_3b80e
LOT lata na LHR na 738, większych samolotów nie ma, na LCY na E90, większymi sie nie da.
Co ciekawe LOT może mieć Croatia Airlines za śmieszne pieniądze, które mają po 1 slocie i przerzucić go na WAW a do ZAG zacząć latać z LCY 2 x dziennie w biznesowych godzinach co ma większy sens.
LOT też chce się pozbyć swoich 10 x Q400, które śmiało mogły by zasilić flotę OU, gdyż są to samoloty idealne na trasy sezonowe z ZAG.
No ale nie ubiegajmy faktów
gość_311cc 2019-12-02 17:28   
gość_311cc - Profil gość_311cc
gość_5783d: chyba mylisz lotniska...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama