Koniec Adria Airways. Złożono wniosek o upadłość

30 września 2019 16:56
9 komentarzy
W poniedziałek (30.09), po 58 latach istnienia przewoźnika, spółka Adria Airways ogłosiła złożenie wniosku o upadłość.
Reklama
„W poniedziałek, 30 września 2019 r. Adria Airways złożyła wniosek o postępowanie upadłościowe spółki w Sądzie Rejonowym w Kranj. Postępowanie zostało wszczęte przez kierownictwo spółki z powodu niewypłacalności i na podstawie słoweńskiej działalności finansowej, postępowania upadłościowego i ustawy o przymusowym rozwiązaniu, która zobowiązuje kierownictwo spółki znajdujące się w pozycji Adria Airways do złożenia wniosku o postępowanie upadłościowe. Sąd w ustawowym terminie trzech dni zdecyduje o wszczęciu postępowania upadłościowego. Firma ogłasza jednocześnie, że anuluje wszystkie loty z powodu wszczęcia postępowania upadłościowego” - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Adria Airways w poniedziałkowe popołudnie.

W poniedziałek (23.09) informowaliśmy, że przewoźnik zawiesił wszystkie swoje loty. Twierdził wówczas, że zaprzestanie działalności jest tymczasowe i będzie trwać trzy najbliższe dni.


Wcześniej słoweńskie media donosiły, że przewoźnik zakończył 2018 r. ze stratą wynoszącą prawie 15 mln euro, to był już drugi rok z rzędu, jak słoweński przewoźnik zanotował wyniki na minusie. Słoweński rząd od jakiegoś czasu przygotowywał się na ewentualne bankructwo Adrii i planował dofinansować obsługę niektórych połączeń z Lublany.

Słoweńska Agencja Lotnictwa Cywilnego (CAA) rozpoczęła proces przedłużenia certyfikatu AOC linii Adria Airways, co było niemożliwe ze względu na trudną sytuację finansową oraz problemy flotowe przewoźnika.

W środę (25.09) CAA poinformowała media, że wyznaczyła słoweńskiej linii czas do najbliższej środy (2.10) do godz. 23:59 na przedłożenie realnego i rzetelnego planu restrukturyzacji, który powinien być poparty umowami dzierżawy samolotów, a jeżeli tak się nie stanie, certyfikat przewoźnika lotniczego zostanie Adrii odebrany. Zarząd Adria Airways nie zdołał przedstawić satysfakcjonującego rozwiązania. Łączne zobowiązania finansowe słoweńskiego przewoźnika wynoszą nawet 60 mln euro (ok. 262,9 mln złotych).

Firma Adria Aviopromet została założona w marcu 1961 r., kiedy zakupiła cztery używane samoloty DC-6B od holenderskiego KLM i w sierpniu tego samego roku odbyła swój pierwszy lot komercyjny, korzystając z pomocy holenderskiej załogi. Pierwsze loty z własnymi pracownikami rozpoczęły się w grudniu 1961 r. Początkowo samoloty Adrii latały z lotniska w Zagrzebiu. Dopiero w 1964 r. Linia przeniosła się na nowo wybudowane lotnisko w Lublanie, które pełniło rolę jej głównej bazy aż do ostatnich dni firmy.


W 1991 r., kiedy Słowenia ogłosiła niepodległość, przewoźnik musiał szukać nowych możliwości na znacznie mniejszym rynku. W 2004 r. Adria stała się jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, która otrzymała certyfikat IATA Operational Safety Audit (IOSA), obejmujący organizację, procedury operacyjne, bezpieczeństwo lotów i strukturę firmy. Z kolei 2006 r. Adria po raz pierwszy przewoziła ponad milion pasażerów w ciągu jednego roku. W 2007 r. stała się oficjalnym przewoźnikiem rządu Republiki Słowenii podczas sześciomiesięcznej prezydencji Słowenii w Unii Europejskiej. W tym samym roku Adria rozpoczęła modernizację floty, co poskutkowało pojawieniem się we flocie dwóch bombardierów CRJ900, które później stały się podstawą floty przewoźnika.

Adria Airways obsłużyła swój ostatni rozkładowy w dniu 23 września, który poleciał z Kopenhagi do Lublany. Ostatni pasażerowie zostali przewiezieni na pokładzie czarteru z Paryża do Lublany 30 września. Podróżującymi była słoweńska drużyna reprezentacji mężczyzn w piłce siatkowej, która dzień wcześniej zajęła drugie miejsce wMistrzostwa Europy.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d73e5 2019-10-01 16:28   
gość_d73e5 - Profil gość_d73e5
Nie zdziwię się jak za moment na trasie Warszawa->Lublana będzie latał dla LOTu co najmniej 737-800, a może i nawet Dreamliner, ale nadal mają fajne połączenia hubowe Amsterdam, Paryż, Berlin, Zurych, Moskwa, Stambuł, 2x Londyn. Jest się gdzie przesiadać.
gość_495b2 2019-10-01 11:37   
gość_495b2 - Profil gość_495b2
gość_e5ac4 - z WAW jest od dawna.
gość_e5ac4 2019-10-01 09:32   
gość_e5ac4 - Profil gość_e5ac4
Teraz LOT powinien uruchomić połączenie do Lublany z Warszawy, Budapesztu, albo ... Lublina :P
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy