Adria Airways może stracić certyfikat AOC

16 września 2019 09:39
Słoweńska Agencja Lotnictwa Cywilnego wszczęła proces przedłużenia certyfikatu AOC linii Adria Airways. Przewoźnik może mieć jednak z tym problem zważywszy na jego trudną sytuację finansową.
Reklama
Osoby decyzyjne z Adria Airways zostały zaproszone do rozmów z organem regulacyjnym. Decyzja o zachowaniu, zawieszeniu lub wydaniu tymczasowego certyfikatu AOC przewoźnika ma zostać podjęta do końca października br. Według przepisów, agencja na wydanie decyzji ma trzy miesiące, ale proces zostanie przyspieszony ze względu, że organ już od dłuższego monitoruje sytuację przewoźnika, a jego negatywne wyniki finansowe nie były żadnym zaskoczeniem.

Przewoźnik podkreślił, że jest to proces regularnego, ciągłego monitorowania przez agencję, a nie procedura cofnięcia koncesji.

- W kontekście stałego nadzoru nad posiadaczem koncesji poprzez spełnienie wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej zostaliśmy poproszeni przez Agencję Lotnictwa Cywilnego o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień dotyczących sytuacji finansowej i biznesowej oraz planów spółki w celu spełnienia warunków posiadania koncesji - tłumaczy przewoźnik w informacji prasowej.

Adria uważa, że spełnia wszystkie warunki do osiągnięcia wysokich standardów bezpieczeństwa lotniczego, o czym świadczy kilka certyfikatów m.in. CARA, który jest w posiadaniu tylko ograniczonej liczby linii lotniczych w Europie.


Jak donosi słoweński portal "Finance", przewoźnik zanotował ponad 10 mln euro ujemnego kapitału. Zasady przyznawania licencji AOC przewidują, że przewoźnik powinien wykazać zdolność finansową do pokrycia swoich zobowiązań.

Zgodnie z europejskim rozporządzeniem, przewoźnicy lotniczy są zobowiązani do przedłożenia zrewidowanego bilansu lokalnej agencji lotnictwa cywilnego w terminie sześciu miesięcy od końca roku obrotowego lub zgodnie z przepisami krajowymi mającymi zastosowanie do przedsiębiorstw - w Słowenii do dnia 31 sierpnia. Agencja przedłużyła ten termin na rzecz Adria Airways.

Agencja Lotnictwa Cywilnego kontroluje, min. rentowność i płynność finansową linii lotniczych, wypłacalność jest również związana z przedłużeniem licencji. Organ jest także świadomy skarg pasażerów na niewypłacenie należnych odszkodowań w przewidzianym terminie.

Dodatkowo wszystkie rachunki bankowe Adrii w Słowenii zostały zablokowane, zaś łączny dług przedsiębiorstwa wynosi 60 mln euro. Przewoźnik ponoć ma posiadać środki wystarczające do spłaty zobowiązań, ale wierzyciele asekuracyjnie woleli dokonać zabezpieczenia swoich wierzytelności.

Poza tym Luxair zakończy pod koniec marca 2020 r. współpracę z Adrią w zakresie wynajmu jednego samolotu CRJ700, który obsługiwał połączenia z Saarbruecken do Berlina-Tegel.

Według słoweńskich mediów w związku z pogarszającą się sytuacją finansową, przewoźnik może nie dotrwać do końca 2019 r.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy