Adria Airways: Najbliższe dni będą decydujące

26 września 2019 08:21
5 komentarzy
Adria Airways przedłuża odwołanie swoich lotów do piątku. Linia ma tydzień na przedstawienie realnego planu restrukturyzacji.
Reklama
Słoweński przewoźnik od poniedziałkowego wieczora (23.09) zawiesił wszystkie swoje rejsy. Początkowo zapowiadano, że loty zostaną wznowione w czwartek. Obecnie wiadomo już, że Adria przedłuży anulacje wszystkich swoich lotów przynajmniej do piątku – wyjątkiem będzie trasa z Lublany do Frankfurtu, na której loty będą wykonywane.

Słoweńska Agencja Lotnictwa Cywilnego (CAA) rozpoczęła proces przedłużenia certyfikatu AOC linii Adria Airways. Proces ten od początku stał pod znakiem zapytania ze względu na trudną sytuację finansową oraz problemy flotowe przewoźnika.

Wczoraj CAA poinformowała media, że wyznaczyła słoweńskiej linii czas do najbliższej środy do godz. 23:59 na przedłożenie realnego i rzetelnego planu restrukturyzacji, który powinien być poparty umowami dzierżawy samolotów. Jeżeli tak się nie stanie, certyfikat przewoźnika lotniczego zostanie Adrii odebrany, co rozpocznie postępowanie upadłościowe. Agencja rządowa zapowiedziała, że termin ten jest ostateczny i nie będzie przedłużony.

CAA zauważył także, że przewoźnik ma obecnie do dyspozycji tylko dziesięć samolotów (6 bombardierów CRJ i 4 saaby 2000), a 3 airbusy A319 i 5 bombardierów CRJ zostało w ostatnich dniach przejętych przez leasingodawców.


Słoweński urząd ds. lotnictwa jasno wyraził swoje obecne stanowisko – uważa, że Adria nie jest na ten moment w stanie wykonywać połączeń pasażerskich z przynajmniej dwóch powodów. Pierwszy z nich to brak niezbędnych środków na bieżące wydatki operacyjne. Druga kwestia to niedostateczna liczba samolotów znajdujących się w posiadaniu linii.

Rok 2018 Adria zakończyła ze stratą na poziomie 15 mln euro (ok. 65,7 mln złotych) – był to drugi z rzędu rok zakończony na minusie. O bardzo trudnej sytuacji finansowej linii informowaliśmy już w lipcu br. Informowano wtedy o rozmowach prowadzonych w poszukiwaniu inwestora zdolnego wyciągnąć z kłopotów przedsiębiorstwo, nad którym zawisło widmo bankructwa. Jak się okazuje, łączne zobowiązania finansowe słoweńskiego przewoźnika wynoszą nawet 60 mln euro (ok. 262,9 mln złotych). W poniedziałek zarząd przewoźnika zażądał od słoweńskiego rządu 4 mln euro, jednak środków tych nie otrzymał.

W międzyczasie zagraniczni przewoźnicy zaczęli reagować na kłopoty w Adria Airways. Air Serbia planuje uruchomienie dwóch lotów dziennie pomiędzy Belgradem a Lublaną już od początku sezonu zimowego 2019/2020 – w porównaniu do jedenastu tygodniowo oferowanych ostatniej zimy. Serbowie przygotowali nawet specjalną ofertę dla osób z biletami na loty Adrii, które nie dojdą do skutku. Z kolei Montenegro Airlines dodaje dodatkowy lot w tygodniu do słoweńskiej stolicy z Podgoricy, zwiększając tym samym oferowanie do 5 lotów w ciągu tygodnia.


Pomimo, że zakup biletów na przyszłe połączenia przewoźnika w dalszym ciągu nie został wstrzymany, po raz kolejny stanowczo odradzamy dokonywanie jakichkolwiek rezerwacji na loty oferowane przez Adria Airways do czasu wyklarowania się przyszłości linii.

Fot.: Adria Airways, T. Wyszyński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
teemu 2019-09-29 09:34   
teemu - Profil teemu
Zawieszenie lotów przedłużone do poniedziałku. Dziś operują tylko LJU-FRA-LJU, na jutro zapowiadają wykonanie po parze lotów do hubów grupy LH (FRA, MUC, VIE, BRU, ZRH) oraz wieczornego rejsu do Tirany.

gość_d73e5 2019-09-28 21:05   
gość_d73e5 - Profil gość_d73e5
Z tego co widzę w rozkładzie to właśnie Adria miała latać dla Lutfhansy z Poznania do Monachium i często latała też z Warszawy do Wiednia dla Austrian oraz oczywiście Wrocław -> Monachium. Będzie grubsza sprawa jeśli upadną.
jjemiolo 2019-09-26 18:37   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@8b88c: Mozesz podac dokladnie kiedy Adria latala do/z Lublina? Do Lublinka(LCJ) tak ale do Lublina (LUZ)?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy