Adria Airways: Nawet 15 mln euro straty za 2018 r.

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
13 września 2019 08:30
Adria Airways zakończyła 2018 r. ze stratą wynoszącą prawie 15 mln euro. To już drugi rok z rzędu, jak słoweński przewoźnik jest na minusie.
Reklama

Jak donosi słoweński portal "Finance", linia odnotowała stratę netto w wysokości ponad 10 mln euro, zaś jej dokładna wysokość może wynieść blisko 15 mln euro. Przewoźnik przekazał już swoje sprawozdanie finansowe za ubiegły rok miejscowemu urzędowi lotnictwa cywilnego.

Ubiegłoroczny wynik oznacza, że Adria pogłębiła stratę w wysokości 5,4 mln euro z 2017 r. Ostatni roczny zysk został wypracowany w 2016 r. i wynosił wtedy 3,2 mln euro. W poprzednich latach Adria praktycznie przez cały czas notowała straty. W 2015 r. wynosiły one 9,2 mln euro, a w 2014 r. przewoźnikowi udało się osiągnąć niewielki zysk na poziomie 900 tys. euro. Od 2008 do 2013 r. przewoźnik regularnie notował straty, z czego największą w 2010 r. - 63 mln euro.


Audyt finansowy za 2018 r. przeprowadził słoweński oddział firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Słoweński serwis "Siol", twierdzi, że raporcie PwC jednoznacznie wyrażono wątpliwość, co do wiarygodności kondycji finansowej przewoźnika. Podejrzliwość audytorów wzbudziła transakcja przejęcia w wyniku fuzji spółki STBE przez Adrię, co zwiększyło kapitał zakładowy linii o 1,5 mln euro do 3,28 mln euro i zmieniło jej strukturę własności. Większościowym udziałowcem (ponad 54 proc.) został zamieszkały na Malcie prawnik, Stefan Beulertz.

Słoweńskie linie spodziewały się straty za ubiegły rok. Jej powodem mogły być m.in. problemy operacyjne przewoźnika, w tym często zdarzające się w minionym roku odwołania lotów związane z brakiem załóg. W konsekwencji linia zmuszona była wypłacać setki odszkodowań poszkodowanym pasażerom. Do tego dochodziły milionowe koszty leasingu samolotów w formule wet-lease.

Jak donosi serwis "Ex Yu Aviation", wczoraj wszystkie rachunki bankowe Adrii w Słowenii zostały zablokowane, zaś łączny dług przedsiębiorstwa wynosi 60 mln euro. Przewoźnik ma posiadać środki wystarczające do spłaty zobowiązań, ale wierzyciele asekuracyjnie woleli dokonać zabezpieczenia swoich wierzytelności.

Przedstawiciele linii oficjalnie nie komentują ostatnich doniesień o wynikach finansowych.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama