CPK: Jakie będą pociągi które dowiozą pasażerów na nowe lotnisko?

25 września 2019 18:02
13 komentarzy
Do sprawnej obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego potrzeba będzie łącznie 160 nowych pociągów. O szczegółach dotyczących specyfikacji nowych pociągów debatowano w Gdańsku na targach kolejowych Trako.
Reklama
Kwestię specyfikacji taboru poruszył na trwających w Gdańsku targach kolejowych Trako podczas konferencji zatytułowanej "Zakup taboru na potrzeby komponentu kolejowego CPK" m.in. Patryk Wild, przewodniczący zespołu ds. komponentu kolejowego CPK.

Podczas dyskusji Wild przedstawił kilka szczegółów dotyczących zapotrzebowania na nowe pociągi i ich specyfikacji. Ze słów pełnomocnika rządowego wynika, że aby zapewnić płynny ruch w ramach całej sieci szprych potrzeba będzie do 180 składów, co oznacza, biorąc pod uwagę użytkowane przez PKP Intercity pociągi typu ED250, konieczność złożenia zamówienia dodatkowych 160 składów.

Powyższe słowa oznaczają, że w stosunku do ub. roku w zespole kierującym komponentem kolejowym zmieniły się nieco plany. Pierwotnie planowano bowiem z myślą o CPK zakup 130 nowych składów.


Jednak nie kwestia zmieniającego się zapotrzebowania wzbudza tu największą uwagę, a przedstawiona podczas spotkania wstępna specyfikacja zamówienia. Wild ze względów ekonomicznych chciałby bowiem, aby pudło przyszłych pociągów miało 3 metry, wejścia znajdowały się maksymalnie 780 milimetrów ponad główką szyny, natomiast długość poszczególnych członów nie przekraczała 20 metrów, a najlepiej oscylowała wokół 17 metrów. To znacznie mniej niż w składach ED250, znanych powszechnie jako pendolino, gdzie długość jednego członu sięga 26 metrów czy w bardzo popularnych za naszą zachodnią granicą, w Hiszpanii, czy w Rosji, Siemensów Velaro, gdzie ten sam parametr wynosi powyżej 25 metrów.

Przedstawione informacje są o tyle interesujące, że na chwilę obecną próżno szukać na rynku producenta taboru kolejowego, który w swojej ofercie posiada składy spełniające przedstawione kryteria, co oznacza konieczność zaprojektowania wariantu dedykowanego obsłudze CPK. Na chwilę obecną zbliżone wymiary posiadają m.in. produkowane przez Alstoma składy AGV 575, które kursują we Włoszech na liniach obsługiwanych przez przewoźnika NTV, oraz szwajcarskie składy Stadler SMILE.

Ponadto, pociągi mają być dwusystemowe, tzn. przystosowane do jazdy po odcinkach linii kolejowych zasilanych różnym napięciem, i powinny osiągać prędkość maksymalną 250 km/h. Ta ostatnia wiadomość to problem dla polskich producentów, którzy nie posiadają własnego know-how w zakresie projektowania składów dużych prędkości i tym bardziej nie zdołają sprostać stawianym wymaganiom w ciągu najbliższych ośmiu lat.

fot. Bartłomiej Morga

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ba24f 2019-09-26 11:54   
gość_ba24f - Profil gość_ba24f
20 składów Pendolino kosztowało 2 mld. Kolejne 160 zakosztuje 16 mld.
Tras przystosowanych do prędkości powyżej 160 km/h jest 200 km i szybko nie przybędzie kolejnych. Zamiast zamówić potrzebne składy z prędkością 160 (produkowane w Polsce) będziemy sponsorować Włochów, Hiszpanów, Niemców a potem i tak jeżdzić max 160.
Najlepsze trasy już mają pendolino. Z wysoko frekwencyjnych została jeszcze Poznań Warszawa. Na obecnych trasach poza Warszawa Kraków wypełnienie nie jest jakieś rewelacyjne.
Kto będzie jeżdził za 150 zł z Lublina, Rzeszowa czy Białegostoku, Szczecina do CPK? Czy ktoś w ogóle policzył potencjalnych pasażerów na to lotnisko? Ilu emerytów (za chwilę 30% społeczeństwa) będzie stać latać do Chin, Indii czy Brazylii?
Centralizacja wszystkich linii kolejowych w kierunku CPK nie ma sensu.
80-90% podróży lotniczych z Polski to podróże w Europie. One będa się odbywały z lotnisk regionalnych bo będą tańsze i szybsze.

Dużo rozsądniejsze byłoby zaspokojenie potrzeb obywateli codziennego dojazdu do pracy koleją metropolitarną niż wydumane podróże do dalekich krajów.

gość_595c0 2019-09-26 09:19   
gość_595c0 - Profil gość_595c0
Czy ktoś widząc niemrawość, z jaką "modernizowana" jest polska armia lub kolej (w ciągu czterech ostatnich lat rozstrzygnięto przetarg na 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych) wierzy w te klechdy kolejowe?
gość_ef0d8 2019-09-26 08:34   
gość_ef0d8 - Profil gość_ef0d8
Dla zaproponowanej wizji transportu kolejowego trzeba najpierw wybudować kilkadziesiąt tysięcy bezkolizyjnych przejazdów przez linie kolejowe/wiadukty lub tunele/ co jest obecnie niewykonalne. podobnie jak cała reszta projektu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy