Trudna walka o rozbudowę lotniska w Modlinie

27 maja 2019 08:45
7 komentarzy
Wstępna zgoda wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin na powiększenie terminala za 50 mln zł okazała się tylko początkiem bardzo krętej drogi do jego realizacji.
Reklama
W marcu br. zgromadzenie wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) zgodziło się na przeprowadzenie inwestycji polegającej na rozbudowie terminala lotniska. Projekt ma umożliwić zwiększenie przepustowości portu, tak aby mógł on obsłużyć ruch pasażerski znacznie przekraczający obecne 3 mln pasażerów.

Sumę 50 mln zł potrzebną do zrealizowania rozbudowy portu wyłoży samorząd mazowiecki. Wydatkowanie tej kwoty wymaga przeprowadzenia Testu Prywatnego inwestora (TPI), który ma wykazać, że inwestycja jest opłacalna. W obecnej chwili trwają pracę nad TPI zlecone przez marszałka Adama Struzika. Wyniki TPI mają być gotowe na 24 czerwca br., kiedy to zostanie wznowienie posiedzenie zgromadzenia wspólników MPL.


Sama inwestycja to nie tylko pieniądze, ale również konieczność zdobycia odpowiednich zgód na prowadzenie budowy. W celu ich zapewnienia kierownictwo MPL wystąpiło do wojewody mazowieckiego o pozwolenie na budowę na podstawie zgody środowiskowej z 2009 r., lecz spotkało się z odmową. Wojewoda uznał, że decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) sprzed 10 lat straciła ważność w 2015 r. i nie może być przedłużona o następne 4 lata. Trudno uznać decyzję wojewody za dowód złej woli, bo przepisy dotyczące ochrony środowiska w Polsce zostały w ostatniej dekadzie zmienione i ich interpretacja nie jest oczywista.

Jednocześnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) uznał, że nie jest właściwy do wydania decyzji o budowie, choć jak twierdzi wiceprezes MPL Marcin Danił, wcześniej przez kilka miesięcy prowadził postępowanie w tej spawie korespondując z MPL. Finalnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), o czym pisaliśmy kila dni temu. Proces w NSA o rozpoczęcie którego wnioskował burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Aby uniknąć, tak długiego oczekiwania i w konsekwencji ponad rocznego opóźnienia, zarząd MPL wystąpi do wojewody mazowieckiego oraz RDOŚ z nowymi wnioskami, ale tym razem będzie chodzić o projekt budowlany zamienny w rygorze spec-ustawy lotniskowej. Zgodnie ze słowami Daniłą, jako że MPL jest w trakcie inwestycji oraz podlega pod zapisy spec-ustawy, to takie zgody są możliwe do uzyskania. Pozwoli to na zbudowanie terminala tymczasowego i nowych trzech 3 płyt postojowych dla samolotów, co da trochę więcej oddechu portowi na północ od Warszawy. Trudno jednak dziś wyrokować, jaką decyzję podejmie wojewoda Mazowsza Zdzisław Sipiera i RDOŚ.


Nie są to pierwsze, ani zapewne ostatnie kłopoty MPL z instytucjami państwowymi. Wiceprezes Danił twierdzi, że wszystkie inwestycje, które są obecnie w planach portu mieszczą się w parametrach zgody środowiskowej wydanej przez RDOŚ w 2009 r. Przypomina też, że podobne kłopoty z władzami wojewódzkimi miały miejsce pod koniec zeszłego roku, kiedy to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nie chciał wydłużyć terminu na budowę docelowej wieży lotniskowej TWR. Sprawa zostałaby pomyślnie rozwiązana, gdyby przypisano tę inwestycję Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). W chwili obecnej ten spór jest rozpatrywany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, a MPL i PAŻP porozumieli się w sprawie zarządzania ruchem lotniczym.

Losy modlińskiego portu trudno opisywać w jasnych barwach. Nawet, jeśli TPI zlecone przez mazowieckich samorządowców okaże się pozytywne, to jeszcze nie oznacza, że nie będzie kwestionowane, zwłaszcza że również Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) zapowiedziało przeprowadzenie TPI na własną rękę. Wiele powinno wyjaśnić się pod koniec czerwca br., kiedy to wszyscy wspólnicy (PPL, samorząd Mazowsza, Agencja Mienia Wojskowego i miasto Nowy Dwór Mazowiecki) ponownie siądą do stołu. Wtedy powinien być gotowy raport due diligence i wycena MPL opracowane przez firmę EY.

Jeśli PPL podtrzyma swoje wątpliwości wobec perspektyw finansowych MPL, to w swoim dobrze pojętym interesie powinno postarać się o sprzedaż swoich udziałów w modlińskiej spółce. Po przeprowadzeniu wyceny przez EY udziały te będą bowiem miały konkretną cenę i argument o niewiedzy na ten temat przestanie być aktualny.


Pozostawanie przez PPL wspólnikiem w MPL, bez próby wyjścia z umowy spółki z najmniejszą możliwą stratą, będzie wskazówką, że PPL ma wobec modlińskiego portu inne, znacznie ważniejsze niż odzyskanie kilkudziesięciu milionów złotych, zamiary. Ciekawe, czy są one zbieżne z deklaracją wiceministra Mikołaja Wilda, który powiedział ostatnio: - Tylko działając wspólnie z portami regionalnymi możemy osiągnąć wspólny cel: najlepszą dostępność komunikacyjną dla Polski i regionu Środkowo-Wschodniej Europy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2019-05-29 20:21   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_b018e

Lotnisko powstało z inspiracji menedżerów LOT-u. Bo niezależnie o tego, czy rządzi PiS, czy PO kierujący LOT-em mają jeden pomysł na konkurowanie z LCC: pozbyć się ich. I właśnie po to powstał Modlin, by pozbyć się LCC z Okęcia.

Początkowo to się udało, ale doszło do awarii pasa, Ryan i Wizz tymczasowo wróciły, Wizz powiedział, że zostaje i Ryan zaczął negocjować.

@gość_02c06

Bardzo dobre pytanie?

@gość_6a0db

Ryan prawdopodobnie traci w Modlinie, ale robi dobrą minę do złej gry. Plan Ryana zakładał bankructwo LOT-u i negocjacje z Okęciem z pozycji siły. Ale LOT przetrwał, poza tym w międzyczasie wyrósł Wizz.

Modlin, a CPK

Nieusuwalną wadą Modlina jest to, że jest BLIŻEJ Warszawy, niż planowany CPK. Dlatego kierujący LOT-em zaproponowali Radom. Pomysł pochwyciło dwóch bliskouszaków Prezesa: Suski i Bielan, bo to ich okręg wyborczy, dodatkowo przyłączył się Morawiecki. To, że żadna linia nie chce latać z Radomia, nie ma znaczenia. Itaka być może uruchomi chartery, np. raz w tygodniu do Turcji i raz do Egiptu. Żadnego rozwoju Radomia od tego nie będzie, ale to tych cyników nie obchodzi.
gość_cf95f 2019-05-29 14:38   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
@gość_9badd, gość_b018e, gość_02c06, nie dało się w jednym komentarzu? czy RDO lub jedyna słuszna partia płaci per komentarz? apropos, ta mityczna umowa z RYR kłuje wszystkich, którzy jej nie widzieli.
gość_6a0db 2019-05-29 12:22   
gość_6a0db - Profil gość_6a0db
modlin ma potencjał okęcia lub większy. nie tylko terminal ale rozbudowa płyty bo już teraz samoloty stoją w kolejce do "rozładunku". a kiedy bocznica ? czy w tym kraju zawsze o rozbudowie infrastruktury dla obywateli muszą decydować gierki i przepychanki ludzi na stołkach ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy