Kolejne wydłużenie terminu na plan naprawczy dla Alitalii

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
08 maja 2019 11:06
2 komentarze
Włoski rząd przedstawił oficjalne stanowisko w sprawie terminu, w którym włoskie przedsiębiorstwo kolejowe Ferrovie dello Stato ma przygotować plan restrukturyzacji pozostającej w stanie upadłości Alitalii. Najnowsze informacje podane przez włoskich polityków mówią o czasie do 15 czerwca.
Reklama

- Po otrzymaniu dziś od komisarzy Alitalii komunikatu z prośbą o przedłużenie terminu przedstawienia ostatecznej i wiążącej oferty Ferrovie dello Stato dla Alitalii, minister Luigi Di Maio wydał zgodę na wydłużenie tego czasu do 15 czerwca 2019. Mamy jednak nadzieję, że otrzymamy szczegóły tej oferty tak szybko jak to tylko możliwe - oświadczyło włoskie ministerstwo rozwoju gospodarczego w piątek 3 maja.

Poprzedni termin, w którym włoskie koleje miały wyrobić się z przedstawieniem oferty zawierającej plan restrukturyzacji Alitalii minął z końcem kwietnia. Nie był to jednak termin pierwotny, a o przedłużaniu go informowaliśmy na łamach naszego portalu z końcem marca i właśnie w kwietniu. Wciąż nie są znane powody, dla których tak długo trwa tworzenie planu restrukturyzacji włoskiej linii, ale można zakładać, że związane jest to z trwającymi wciąż negocjacjami pomiędzy potencjalnymi inwestorami, takimi jak Delta Air Lines oraz stroną rządową, która chce zachować w swoich rękach przynajmniej część udziałów we włoskich liniach. Politycy upierają się na takie rozwiązanie, ponieważ upatrują w posiadaniu państwowego przewoźnika lotniczego element strategii rozwoju przemysłu turystycznego.


Wydłużenie terminu przedstawienia planu restrukturyzacji do połowy czerwca oznacza, że Ferrovie dello Stato zaprezentuje go zaledwie dwa tygodnie przed upływającym 30 czerwca ostatecznym okresem spłaty kredytu pomostowego w wysokości 900 mln euro, który pozwolił linii na funkcjonowanie w okresie upadłości. Komisja Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie tego finansowania, ponieważ pojawiły się wątpliwości odnośnie tego czy wpisuje się ono w ramy dozwolonej państwowej pomocy. Jak do tej pory nie są znane żadne szczegóły tego postępowania.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_e708e 2019-05-08 13:24   
gość_e708e - Profil gość_e708e
Hahaha... Alitalia... hahhaahah... 900 mln EUR, eh? To oficjalnie a nieoficjalnie ile? 2 - 3 x tyle? A mysmy mysleli, ze pomoc LOT-owi byla taka droga (PLZ 900 mln z czego wzietych bylo 400 czy 500 mln???). Do tego LOT zgodnie z zaleceniami EU musial ciac siatke, rezygnowac z tras itd. Mam pytanie czy Alitalia w ogole w jakimkolwiek obszarze dzialalnosci musiala cos zmienic? Zatrudnienie pewnie jeszcze sie zwiekszylo, zadnego ciecia sitki pod przymusem (zamykali te, ktore naprawde nie byly rentowne ale nie dlatego, ze musieli ale dlatego, ze tak wybrali). Te EUR 900 mln tylko ostatnio - z 2018. Do 2018 oni poprzez tworzenie hybryd i czary-mary sponsorowali tego zombie operatora przez ostatnie przynajmniej 5 lat jesli nie dluzej (vide Pan Berlusconi). Ciekawe bedzie jakie beda wnioski dochodzenia EU... nie bedzie zadnych, bedzie zamiatanie pod dywan jak zwykle... Ale jak zwykle jednostki, podmioty z naszej czesci EU musza placic, raportowac, ciac, byc karane itd... Hipokryzja i podwojne standardy...
gość_87731 2019-05-08 12:58   
gość_87731 - Profil gość_87731
LOT musiał zamykać trasy i sie restrukturyzować
Air Berlin padł po 3 miesiącach
Monarch z dnia na dzień

Obecnie wszystkie linie są pod kreską i straty przynoszą, Swiss, Lufthansa, Eurowings, Austrian, Air France i raczej mało prawdopodobne by jakiś europejski branżowy inwestor się znalazł.

Najlepsze to że ta sielanka trwa już 2 lata i Komisja Europejska jak widać ma podwójne standardy.

LOT mógłby teraz bardziej Włochy obstawić
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama