Alitalia: FS potrzebuje więcej czasu na plan naprawczy

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
29 marca 2019 11:44
3 komentarze
Włoska spółka kolejowa Ferrovie dello Stato (FS) poinformowała, że do opracowania biznesplanu dla ratowania pogrążonej w bankructwie Alitalii potrzeba więcej czasu. FS negocjuje warunki inwestowania w Alitalię wespół z Delta Air Lines.
Reklama

Alitalia, która od maja 2017 roku jest w dużych kłopotach związanych z ogłoszeniem upadłości, wciąż nie może doczekać się inwestora chcącego wspomóc poprawę kondycji linii. Proces poszukiwania wsparcia nie jest łatwy z wielu względów, a jednym z nim jest choćby fakt, że udziały w Alitalii chce mimo wszystko zatrzymać włoski rząd. Taka sytuacja może odstraszać potencjalnych zainteresowanych. W ostatnim czasie najbardziej prawdopodobne zdaje się wsparcie ze strony włoskiego przedsiębiorstwa kolejowego Ferrovie dello Stato, które początkowo próbowało do spółki namówić również brytyjskiego easyJeta. Najnowsze wieści z Włoch są takie, że easyJet wycofał się z negocjacji, a jego miejsce zajmuje amerykańska Delta.


Pierwsze obietnice FS, które przedstawiał prezes spółki, Gianfranco Battisti, mówiły o tym, że projekt restrukturyzacji Alitalii zostanie zaprezentowany przed Wielkanocą. Teraz jednak okazuje się, że termin ten nie zostanie najprawdopodobniej dotrzymany z uwagi na rozmowy, które są ciągle prowadzone z Delta Air Lines, ale też innymi możliwymi inwestorami.

- Ferrovie dello Stato wciąż prowadzi negocjacje z ograniczoną liczbą partnerów biznesowych, tak aby ustalić warunki utworzenia spółki mogącej przejąć udziały w Alitalii - brzmiało oświadczenie FS ze środy 27 marca. - Postęp osiągnięty w tym zakresie w ostatnich miesiącach jest niepodważalny, ale proces wymaga dalszej pracy, która doprowadzi finalnie do zdefiniowania biznesplanu zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju.


Choć FS nie podało o jakich innych partnerach poza Deltą myśli, to włoskie media donoszą, że chodzić może o linie lotnicze China Eastern oraz włoską firmę stoczniową Fincantieri. Z kolei amerykańskie linie Delta same potwierdzały, że prowadzą rozmowy w sprawie inwestowania w Alitalię.

Podczas gdy losy Alitalii ciągle nie są rozstrzygnięte, to włoskie stowarzyszenie związków zawodowych FNTA (Federazione Nazionale di Trasporto Aereo) zrzeszające pilotów i personel pokładowy znowu podnosi alarm nad tym, że nadal nie są znane plany co do przyszłości linii. FNTA zwraca uwagę na niepewną sytuację pracowników, żąda stanowiska rządu w tej sprawie oraz ostrzega, że w obliczu braku reakcji władz kolejne strajki będą nieuniknione. Przypomnijmy, że w poniedziałek 25 marca Alitalia została zmuszona do odwołania w sumie około 100 operacji, ponieważ włoscy pracownicy sektora transportu lotniczego podjęli czterogodzinną akcję strajkową.

fot. mat. prasowe, M. Pachowicz
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2019-03-30 16:39   
gość_18306 - Profil gość_18306
Alitalia - to jest twór nienaprawialny !!!
gość_a430a 2019-03-29 17:28   
gość_a430a - Profil gość_a430a
włoski rząd to ma szczęście, że zbliżają się eurowybory i nikt teraz nie wyda decyzji by alitalia zwróciła wszystkie pieniądze, które dostała od rządu. Ta linia już dawno powinna upaść jeśli stosować europejskie prawo. LOT musiał zamykać połączenia w zamian za dotacje, Malev w ogóle nie dostał zgody, a ci na kroplówce tyle czasu i nic nie wskazuje na szybką zmianę.
lysypiotr76 2019-03-29 16:53   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Włoski rząd ,,staje na głowie'' żeby Alitalia nie dostała się w ręce Lufthansy. Nawet chiński kapitał jest dla nich do przełknięcia. Delta jest akceptowalna bo ma pomóc zwiększyć ilość połączeń długodystansowych.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama