×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


EASA zaleca częstsze kontrole silników w A330


Wszyscy operatorzy airbusów A330 napędzanych silnikami Rolls-Royce'a powinni przeprowadzać częstsze kontrole owiewek wlotów powietrza do silników. Takie zalecenie wystosowała Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) po konsultacjach z producentem samolotu.Pierwotne zalecenie dotyczące kontroli owiewek wlotów powietrza do silników Trent 700 zostały wydane we wrześniu 2011 roku i skupiały się na panelach dźwiękochłonnych, które znajdują się w wewnętrznej części tych osłon. Było to wynikiem wystąpienia dwóch przypadków zapadnięcia się owiewek do wewnątrz, co doprowadziło do ich rozerwania. Wtedy dyrektywa EASA oparta na biuletynie serwisowym Airbusa z maja 2011 zalecała dokładne sprawdzenie stanu owiewek włącznie z tzw. tap testem (opukiwanie elementu w poszukiwaniu niewidocznych uszkodzeń wewnętrznych objawiających się innym dźwiękiem), które miało być powtarzane co 24 miesiące. Kolejne badania przeprowadzone przez producenta i raporty serwisowe spowodowały, że wydał on rekomendację co do skrócenia tego okresu o połowę, do 12 miesięcy.


- Odnotowano nowe zdarzenia z udziałem silników Rolls-Royce Trent 700 polegające na zapadaniu się owiewek wlotów powietrza - oświadczyła EASA w dyrektywie zdatności do lotu opublikowanej w poniedziałek (04.02). - W odpowiedzi na te ustalenia Airbus od nowa przeliczył progi inspekcji i długość interwałów między przeglądami, a także limity stopnia uszkodzeń, które można uznać za nadające się do naprawy. Doprowadziło to do zmian w programie kontroli tych elementów.


Nowa dyrektywa EASA została opracowana w oparciu o biuletyn serwisowy Airbusa z grudnia 2018 roku. W USA za dyrektywy zdatności do lotu odpowiada tamtejsza władza lotnicza, Federal Aviation Authority, która w 2012 roku wystosowała oparte na dokumencie EASA zalecenie kontroli owiewek w Trent 700 w okresach co 24 miesiące. Z dużym prawdopodobieństwem teraz FAA również powtórzy ten krok i skróci zalecane okresy do roku.

W 2014 roku europejski producent opracował zmodyfikowane podzespoły, które zastępują wadliwe owiewki. Choć wymiana elementów nie jest obowiązkowa to rozwiązuje problem okresowych kontroli, a żaden z raportowanych incydentów nie wydarzył się w silnikach, które miały zamontowane udoskonalone osłony. Silniki Trent 700 są bardzo popularne wśród operatorów lotniczych, do połowy grudnia zeszłego roku Rolls-Royce dostarczył ich już do klientów ponad 2000.

fot. mat. prasowegość_53377 - Profil
gość_53377
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie