×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Trent 7000 z ETOPSem na 330 minut


Brytyjski producent silników lotniczych, Rolls-Royce, uzyskał od EASA certyfikat potwierdzający 330-minutowy ETOPS dla silnika Trent 7000, który napędza airbusy A330neo.


ETOPS, czyli Extended-range Twin-engine Operational Performance Standards, to certyfikat nadawany samolotom dwusilnikowym, dzięki któremu mogą latać na trasach długodystansowych, na których wcześniej operowały jedynie maszyny o większej liczbie silników. Czas ETOPS mówi o tym jak długi czas może dzielić samolot w danym momencie lotu od najbliższego lotniska zapasowego. Większe czasy ETOPS pozwalają na planowanie tras lotu tak, aby były one krótsze, co zazwyczaj wiąże się właśnie z ich przebiegiem nad rejonami odludnymi lub dużymi akwenami wodnymi, gdzie lotnisk jest stosunkowo mniej.


W przypadku silników do A330neo jest to już drugi certyfikat ETOPS. Wcześniej EASA (European Aviation Safety Agency - Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) warunkowo dopuściła 180 minut dla A330-900, jednocześnie nakładając na silniki ograniczenie liczby cykli pracy. Limit ten wynikał z faktu, że Roll-Royce nie przeprowadził wówczas jeszcze całej serii testów i inspekcji wymaganych dla pełnego certyfikatu. Jednocześnie wyznaczono termin, zgodnie z którym gdyby na koniec grudnia nie przedstawiono pełnej dokumentacji to warunkowe zatwierdzenie czasu 180 minut przestałoby obowiązywać. Według najnowszego certyfikatu silnik Trent 700 może operować przez 330 minut generując przy tym pełny ciąg. EASA zastrzegła, że zatwierdzenie typu obejmuje tylko silniki, które są przygotowane zgodnie ze specjalnymi biuletynami serwisowymi.


Pierwszą maszyną typu A330-900 z rodziny A330neo był samolot dostarczony do linii TAP Portugal z końcem listopada.

fot. mat. prasowegość_24b36 - Profil
gość_24b36
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie