×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


TAP Air Portugal odbiera pierwszego A330-900neo


Wczoraj (26.11) w Tuluzie odbyła się oficjalna ceremonia dostarczenia pierwszego na świecie egzemplarza modelu airbusa A330-900, który należy do serii new engine option (neo).Pierwszym odbiorcą tego szerokokadłubowego samolotu nowej generacji została portugalska narodowa linia lotnicza TAP Air Portugal. Przewoźnik przy okazji odbioru zawraca uwagę na bezkonkurencyjne wyniki operacyjne samolotu, wydłużony zasięg oraz nową kabinę Airspace od Airbusa, która ma oferować pasażerom najlepszy komfort w swojej klasie, dzięki takim udogodnieniom jak więcej przestrzeni osobistej, wyżej zamontowane pojemniki na bagaż podręczny, zaawansowany system oświetlenia czy system rozrywki pokładowej najnowszej generacji. Do dyspozycji pasażerów dostępne będzie także Wi-Fi.

Na pokładzie pierwszego airbusa A330-900 znajduje się 298 miejsc w trzech klasach podróży: 34 rozkładające się do pozycji płaskie fotele w klasie biznes, 96 miejsc w klasie ekonomicznej plus oraz 168 miejsc dla pasażerów podróżujących w klasie ekonomicznej. Do końca 2019 roku linia otrzyma jeszcze 19 sztuk tego modelu, który sukcesywnie zastępować ma airbusy A330-200, A330-300 oraz A340-300 - TAP Air Portugal użytkuje obecnie w sumie 20 takich samolotów. A330-900 ma być wykorzystywany na trasach do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Afryki.


- Jestem zachwycony, że mogę powitać pierwszego airbusa A330-900  w naszej stale rozwijającej się flocie. Jego wyniki ekonomiczne i wydajność są nie do pokonania, co będzie stanowiło ogromny motor napędowy dla naszej linii. Nowy A330-900 zużywa ok. 20 proc. mniej paliwa niż nasze obecne maszyny. Do końca następnego roku 37 proc. samolotów średniodystansowych w naszej flocie będzie posiadało takie właśnie silniki nowej generacji, a w przypadku floty dalekodystansowej będzie to więcej niż 70 proc. A330-900 da nam sporą elastyczność z uwagi na podobieństwo do innych airbusów, którymi latamy. Dużym atutem jest także nowa kabina Airspace, która pozwoli nam oferować najlepszy produkt na rynku - powiedział w Tuluzie Antonoaldo Neves, prezes TAP Air Portugal.

Nowy model wykorzystuje bardzo wydajne silniki nowej generacji Rolls-Royce Trent 7000 oraz skrzydła o większej niż w poprzedniej generacji A330 rozpiętości i na nowo zaprojektowanymi wingletami. Ponadto posiada kompozytowe obudowy silników i został w wielu miejscach przeprojektowany na bardziej opływowy. Według producenta, dzięki tym zmianom A330-900neo może osiągnąć spalanie mniejsze o nawet 25 proc. w porównaniu do podobnych wielkościowo maszyn konkurencji. 

- Przekazanie do użytku pierwszego na świecie A330neo to bardzo ważny moment w naszej pracy. Cieszymy się jeszcze bardziej, ponieważ dzieje się to w linii, z którą współpracujemy od wielu lat. Dzięki zastosowanym innowacjom A330neo będzie zapewniał swoim operatorom najwyższą wydajność i rentowność, a pasażerom wyjątkowy komfort podróżowania. Jesteśmy jednocześnie o krok bliżej w dążeniu do celu, jakim jest lotnictwo całkowicie neutralne dla środowiska - dodał Guillaume Faury, dyrektor generalny ds. sprzedaży Airbusa.

Tylko w tym roku TAP Air Portugal odebrał od Airbusa 6 nowych samolotów.

foto: TAP Air Portugal
foto (okładka): Airbus Media (A. Doumenjou/master films)gość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie