×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Astana: oficjalna premiera E190 - pantery śnieżnej


Kazachska linia lotnicza Air Astana oficjalnie zaprezentowała w zeszłym tygodniu pierwszy z pięciu egzemplarzy leasingowanych od AerCap embraerów E190-E2. Przewoźnik ten jest pierwszym w środkowej części Azji, który będzie wykorzystywał ten typ statku powietrznego.Dostarczenie samolotu do bazy przewoźnika w Astanie miało miejsce 2 grudnia. Teraz nadszedł czas na premierowy pokaz i zapowiedzi odnośnie wprowadzenia nowej maszyny do służby. Zasięg nowego E190-E2 wynoszący 5300km (o 1000km więcej niż w przypadku poprzedniej generacji E190) pozwoli linii na uruchomienie połączeń trwających nawet 5,5 godziny, do lotnisk w Europie Wschodniej czy nawet do Chin. Nowa maszyna posiada kabinę wyposażoną w 96 miejsc w klasie ekonomicznej i 12 w klasie biznes w układzie 2-2. Pierwszy lot samolotu planowany jest na jutro, na trasie Astana - Ałmaty, zaś operacje komercyjne ma on rozpocząć w styczniu przyszłego roku.

- Istnieje spora szansa, że wprowadzimy do oferty nowe połączenia do znacznie bardziej oddalonych miejsc niż do tej pory w ogóle mogliśmy sobie wyobrażać z flotą małych samolotów - powiedział Peter Foster, prezes i dyrektor zarządzający Air Astana. - Dokonaliśmy zakupu tego samolotu z uwagi na jego osiągi i ekonomikę eksploatacji, które traktujemy jako możliwe źródło oszczędności. Jednocześnie z uwagi na jego zasięg możemy pozwolić sobie na całkiem sporo - dodał Foster.

Embraery E190-E2 zastąpią ostatecznie flotę dziewięciu E190 starszej generacji, które obecnie są w posiadaniu Air Astana. Ich leasing ma się zakończyć w 2021 roku. Jedna z tych maszyn wciąż jest uziemiona po incydencie z 11 listopada, gdy doszło do utraty kontroli na samolotem przez załogę podczas powrotu po przeglądzie technicznym w Portugalii. Ze słów Petera Fostera wynika, że lina spodziewa się dostawy drugiego z pięciu zamówionych E2 już w kwietniu 2019 roku, a trzeciego do końca tego samego roku. Wszystkie samoloty trafią do Air Astana do końca 2020 roku. Jednocześnie ponieważ do zastąpienia jest dziewięć maszyn, Foster zaznaczył, że istnieje możliwość pozyskania kolejnych egzemplarzy nowszego typu, i że decyzje w tej sprawie zapadną na pewno przed zakończeniem leasingu starszych E190.

Specyficzne malowanie samolotu, przedstawiające na dziobie wizerunek pantery śnieżnej jest ukłonem Air Astana w stronę pozarządowej organizacji Wildlife Without Borders, która wspiera zagrożoną populację tego gatunku w regionie. Linia chce tym samym zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wymierających gatunków.

Zmiany we flocie Air Astana to jednak nie tylko pojawienie się nowych E190-E2, ale też oczekiwana dostawa pierwszego airbusa A321LR, który ma trafić do linii w kwietniu 2019 roku i zastąpić boeinga 757. Peter Foster przewiduje, że pierwszy komercyjny lot A321LR może odbyć się już latem przyszłego roku na trasie do Londynu. Wąskokadłubowy samolot od Airbusa ma być wyposazony w 16 w pełni rozkładanych foteli w klasie biznes oraz 150 miejsc w klasie ekonomicznej.

fot. mat. prasowe
gość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie