Nowy system komunikacji głosowej australijskich służb ruchu lotniczego

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
6 grudnia 2018 09:47
Australijski dostawca usług służb ruchu lotniczego Airservices Australia wprowadził w trzech ośrodkach zarządzania ruchem lotniczym nowy system komunikacji głosowej. Jest to dla firmy duży krok w kierunku modernizacji krajowego systemu zarządzania ruchem lotniczym.
Reklama
System komunikacji głosowej, który integruje służby cywilne i wojskowe (CMATS) został uruchomiony w głównych ośrodkach Airservices Australia w Sydney, Melbourne i Perth. Kolejnym będzie Brisbane, gdzie system będzie działał od pierwszych miesięcy 2019 roku.

fot. J Bar (wikipedia.com, CC)

CMATS jest kluczowym elementem zakrojonego na szeroką skalę programu OneSKY, którego ideą jest zastąpienie istniejącego systemu zarządzania ruchem lotniczym (ATM) w Australii poprzez wprowadzenie rozwiązania opartego o wspólną technologię zarówno w służbach cywilnych jak i wojskowych. Zarówno Airservices Australia jak i australijski resort obrony współpracują z dwiema firmami z branży tworzącej systemy ATM. Partnerami w projekcie są Frequentis, który odpowiada m.in. za systemy łączności (z rozwiązań tego producenta korzysta między innymi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej), a także Thales, jeden z liderów rynku. Według zapewnień Airservices Australia, nowy system będzie służył do wszelkiej komunikacji pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i załogami samolotów, a także poprawi poziom bezpieczeństwa, zwiększy wydajność i niezawodność.

fot. Alfred Cunningham (flickr.com, CC)

- Dotarcie do tego kluczowego punktu to dla nas kamień milowy w harmonogramie. Osiągnięcie tego etapu w zaplanowanym czasie i bez przeszkód i utrudnień dla funkcjonujących systemów to wyjątkowo mocny dowód na to jak może przebiegać współpraca wojskowych i cywilnych służb ruchu lotniczego - powiedział Jason Harfield, dyrektor zarządzający Airservices Australia.

fot. Steve Marr (flickr.com, CC)

Ponieważ lider projektu OneSKY, firma Thales wraz z zamawiającą stroną, czyli Airservices Australia zakończyli właśnie prace nad zdefiniowaniem technicznych aspektów platformy, która będzie integrować wojskowy i cywilny system ATM, rozpoczyna się właśnie kolejna faza polegająca na szczegółowym projektowaniu. Kontrakt na zaprojektowanie i wdrożenie systemu został podpisany przez resort obrony Australii, Airservices Australia i Thalesa w lutym 2018.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy