×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polski paszport wśród 15 najmocniejszych na świecie


Polski paszport po raz trzeci z rzędu trafił do 15 najmocniejszych na świecie – wynika z rankingu The
Henley Passport Index. W zestawieniu przoduje paszport japoński, który wyprzedza paszport singapurski.Polski paszport, z którym możemy odwiedzić bezwizowo 175 krajów, w najnowszym zestawieniu The Henley Passport Index znalazł się na 13 pozycji, a więc jedno oczko wyżej niż w 2017 roku i dwa oczka wyżej niż dwa lata temu. Najniżej, bo na 17 miejscu, nasz dokument plasował się w 2012 roku.


Na pierwszych trzech lokatach znalazły się paszporty: japoński - umożliwiający podróż do 190 krajów; singapurski - umożliwiający podróż do 189 krajów; niemiecki, francuski i południowokoreański - umożliwiające swobodną podróż do 188 państw.

Paszport amerykański zajął w tym roku 5 miejsce, z liczbą 186 krajów, do których „wpuszcza” bez wizy, a paszport rosyjski trafił na miejsce 47 – z nim bezwizowo można podróżować do 119 państw. Spektakularny awans w rankingu należy do dokumentu tożsamości Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który z 62 miejsca zajmowanego w 2006 roku wskoczył na 21 lokatę w roku bieżącym.

W porównaniu do pozostałych krajów z dawnego bloku wschodniego wypadamy jednak słabo - bezpośrednio nad nami jest paszport estoński (12. miejsce; 178 krajów), a dwie lokaty wyżej ex aequo paszporty: łotewski, słowacki i litewski (179 krajów). Dziesiątą lokatę zajmują Węgry (180 krajów), natomiast najsilniejszy w tej grupie jest paszport czeski, który umożliwia podróż do 182 państw.

Za nami są m.in. paszporty chorwacki i rumuński (18. lokata; 169 krajów) oraz ukraiński (41. lokata; 128 krajów)gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie