Nowe wpisy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

11 lipca 2018 08:21
Podczas obradującej w dn. 24 czerwca - 4 lipca br. konferencji UNESCO w Manamie (Bahrajn) lista Światowego Dziedzictwa została poszerzona o 19 wpisów. Dodano 4 dobra przyrodnicze, 3 mieszane i 12 kulturowych.
Reklama
Za dobra przyrodnicze uznano:
  • Góry Makhonjwa (Barbeton). Położone w RPA niedaleko granicy z Swazilandem. 80 proc. znajduje się w prowincji Mpumalanga. Wznoszą się na wysokość 600-1800 m p.n.m. Do wpisania zostały zgłoszone w 2009 r. Charakteryzują się niezwykłymi formacjami skalnymi oraz zróżnicowaną fauną i florą z licznymi gatunkami endemicznymi.
  • Fanjigshab. To łańcuch górski w masywie Wuling w południowo-wschodnich Chinach (prowincja Hunan). Ich wysokość rozciąga się między 500 a 2570 m n.p.m. Mają niezwykle urozmaiconą rzeźbę i wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt.
  • Chaine de Puys - obszar uskoku tektonicznego Limagne (Francja). To niezwykła kraina ok. 100 wulkanicznych szczytów w północnej części tzw. Masywu Centralnego. Rozciąga się na długości ok. 30 km z północy na południe.
fot. issartel (flickr.com, CC)
  • obszar chroniony Arasbaran w Iranie.

Trzy dobra mieszane to:
  • Pimachiowin Aki (Kanada). W tłumaczeniu nazwa oznacza "ziemia, która daje życie". To krajobraz wypełniony lasami borealnymi, poprzecinany przez rzeki, z wieloma jeziorami i bagnami. Żyje tutaj społeczność Anishinaabeg, która tworzy tradycyjne wioski. Ich mieszkańcy zajmują się od niepamiętnych czasów łowiectwem, rybołówstwem i zbieractwem.
fot. Faisal Moola (flickr.com, CC)
  • Park Narodowy Chiribiquete (Maloca jaguara). To amazoński obszar w Kolumbii. Znajdują się tutaj niezwykłe formacje skalne ze śladami ludzkiej działalności sięgającymi nawet 20 tys. lat wstecz (tzw. petroglify ludu Carijone).
fot. Carlos Castaño Uribe (www.wikimedia.commons.org)
  • Dolina Tehuacan-Cuicatlan - pierwotne osadnictwo mezoamerykańskie na terenie dzisiejszego Meksyku.
fot. sharlock (flickr.com, CC)


Wpisem na listę dóbr kultury objęto:
  • Oaza Al-Ahsa (Arabia Saudyjska) - to niezwykły przeobrażający się krajobraz kulturowy, w którym ślady osadnictwa sięgają już neolitu. Rośnie się tutaj 2,5 mln palm daktylowych, tworząc tym samym największą oazę na świecie. Prócz tego znajdziemy w tym obszarze ruiny fortec, stare meczety, studnie i przekrój przez historię gospodarki wodnej.
  • Aasivissuit-Nipisat - znajduje się na zachodnich wybrzeżach środkowej Grenlandii. Był terenem polowań Innuitów.
fot. Chmee2/Valtameri (wikimedia.commons.org)
  • Zespoły w stylu gotyku wiktoriańskiego i art deco w Bombaju - unikalna zabudowa niektórych obszarów tego miasta to połączenie europejskich pomysłów architektonicznych z cechami typowo indyjskimi (tzw. Indo-Deco).

fot. Carol Mitchell (flickr.com, CC)
  • Krajobraz archeologiczny w rejonie Fars w Iranie - związany z epoką panowania Sasanidów (224 - 658 n.e.). Obejmuje 3 stanowiska, które prezentują ufortyfikowane budowle, pałace i pozostałości miast - m.in. stolicy zbudowanej przez założyciela dynastii - Ardashira Papakana. Obszar ten stanowi także unikalny dowód wpływu kultur Achemenidów, Partów i Rzymian w czasach narodzin islamu.
  • Ukryte miejsca związane z chrześcijaństwem w regionie Nagasaki. Chodzi dokładnie o 10 wiosek, zamek Hara i Katedrę, które powstały w XVI-XIX w., w okresie chrystianizacji Japonii.
  • Thimlich Ohinga - stanowiska archeologiczne na terenie Kenii, niedaleko miasta Migori koło Jeziora Wiktorii. Jest to właściwie osada otoczona kamiennymi murami (prawdopodobnie z XVI w.), typowymi dla wspólnot pasterskich zamieszkujących te tereny.
fot. Wycondi (wikimedia.commons.org)
  • Sansa - górskie klasztory buddyjskie w Korei Południowej, które powstawały w VII - IX w. n.e. i wciąż stanowią żywe centra wiary.
  • Przygraniczny krajobraz architektoniczny Hebedy i Danevirke w Niemczech. Pochodzi z przełomu pierwszego i drugiego stulecia naszej ery. W okolicach tych znajdowało się duże centrum ówczesnej wymiany handlowej między kontynentalną Europą a Skandynawią oraz między Morzem Północnym i Bałtyckim. Bogate wykopaliska dokumentują sytuację gospodarczo-społeczną w czasach Wikingów.
fot. Kai-Eric (flickr.com, CC)
  • Katedra w Naumburgu. Miasto położone jest w niemieckiej Turyngii. Sama budowla powstawała stopniowo o 1028 r. i jest ciekawym przykładem rozwoju stylistyki średniowiecznej.
fot. AugustusTours (flickr.com, CC)
  • Göbekli Tepe - stanowiska archeologiczne w południowo-wschodniej Anatolii (Turcja), które obejmują monumentalne, okrągłe i prostokątne struktury. Było one prawdopodobnie wznoszone przez żyjących na tych terenach myśliwych i zbieraczy między 9600 a 8200 r. p.n.e. w związku z obrzędami pogrzebowymi. Na niektórych znajdują się rysunki będące dowodem życia starożytnej Mezopotamii 11,5 tys. lat temu.
fot. Bruce Henschel (flickr.com, CC)
  • Ivrea - dwudziestowieczne przemysłowe miasto we Włoszech. Mieści się w Piemoncie. Powstało jako rodzaj eksperymentu architektoniczno-społecznego. Wybudowano je na potrzeby pracowników fabryki Olivetti według projektów urbanistów włoskich w latach 1930 - 1960. Sam zamysł odzwierciedla idee Ruchu Wspólnotowego (Movimento Comunità).
Prócz tego zgromadzenie UNESCO rozszerzyło wpis z 2001 r. dotyczący obszaru Sichote-Aliń o Dolinę Rzeki Bikin (Rosja). Z kolei z listy dóbr w zagrożeniu skreślono z kolei system raf koralowych w Belize, ze względu na wyeliminowanie głównych zagrożeń. W ich miejsce pojawiły się za to Parki Narodowe nad Jeziorem Turkana w Kenii.

fot. (okładka): David Wiley (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy