×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus oszacował zapotrzebowanie na nowe samoloty w ciągu najbliższych 20 lat


Światowa flota pasażerska ma ulec podwojeniu do 48 tys. samolotów w ciągu 20 lat, podczas gdy ruch lotniczy będzie rosnąć w tempie 4,4 proc. rocznie – wynika z globalnej prognozy rynkowej na lata 2018-2037 przygotowanej przez Airbusa.Czynniki napędzające wzrost obejmują rosnącą o 240 proc. konsumpcję prywatną w gospodarkach wschodzących, wyższe dochody do dyspozycji oraz prawie dwukrotne podwojenie klasy średniej na świecie. Kraje wschodzące będą odpowiadać za ponad 60 proc. wzrostu gospodarczego, a roczna liczba podróży lotniczych per capita wzrośnie w tych krajach 2,5 razy – informuje Airbus w swojej prognozie. W połączeniu z ewoluującymi modelami biznesowymi linii lotniczych i dalszą liberalizacją rynku lotniczego, rosnąca skala transportu lotniczego na świecie doprowadzi do zwiększenia odporności branży na regionalne spowolnienia wzrostu. 

Postęp technologiczny niosący ze sobą zwiększenie zasięgu i pojemności nowych samolotów, daje liniom lotniczym elastyczność w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych, przy jednoczesnym utrzymaniu koncentracji na redukcji kosztów operacyjnych.

- Istnieje rosnąca tendencja do wykorzystywania samolotów w szerszym zakresie operacji, a dzisiejsze coraz bardziej wszechstronne samoloty zacierają granice między segmentami rynku. Te realia sprawiły, że opracowaliśmy nową segmentację, lepiej odzwierciedlającą sposób, w jaki linie lotnicze obsługują swój maszyny; Dzięki wszechstronności naszej rodziny samolotów, maszyny typu A321neo latają wydajnie na trasach długodystansowych, a szerokokadłubowe samoloty A330neo obsługują również regionalne operacje. Jesteśmy bardzo silni w segmencie samolotów średniego zasięgu - powiedział Eric Schulz, dyrektor handlowy Airbus.

Produkcja samolotów z rodziny A320 w fabryce Airbusa w Mobile (stan Alabama) / Fot. Airbus

Airbus jest już rynkowym liderem w segmencie Small (S) z A320neo i w segmencie Large (L) z samolotem A350-900. Producent widzi również swoją szanse na zdobycie segmentu Extra-Large (XL) z pomocą bardzo wydajnych A350-1000 oraz samolotów A380.

W segmencie Small, obejmującym przestrzeń, w której konkuruje większość dzisiejszych wąskokadłubowych samolotów, Airbus przewiduje zapotrzebowanie na 28550 nowych samolotów, reprezentujących ponad trzy czwarte całkowitego oczekiwanego popytu. W segmencie Medium, Airbus prognozuje zapotrzebowanie na 5480 samolotów pasażerskich i towarowych. Z kolei w segmencie Large, który w ofercie producenta reprezentuje model A350-900, potrzebnych będzie 1760 nowych samolotów. W segmencie Extra-Large Airbus prognozuje zapotrzebowanie na 1590 samolotów w ciągu najbliższych 20 lat.

Spośród wskazanych przez producenta 37390 nowych samolotów potrzebnych w ciągu najbliższych 20 lat, 26540 wymaganych jest do tego, by obsłużyć wzrost ruchu lotniczego, natomiast 10850 zastąpi starsze samoloty wycofywane z użytku. Rosnącym problemem, z którym będzie musiała sobie poradzić światowa branża lotnicza jest niedobór pilotów. Dwukrotne zwiększenie floty do 48000 samolotów, zdaniem Airbusa spowoduje zapotrzebowanie na aż 540 tys. nowych pilotów.

Fot. Airbus Mediagość_860ed - Profil
gość_860ed
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie