Airbus oszacował zapotrzebowanie na nowe samoloty w ciągu najbliższych 20 lat

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
09 lipca 2018 08:45
Światowa flota pasażerska ma ulec podwojeniu do 48 tys. samolotów w ciągu 20 lat, podczas gdy ruch lotniczy będzie rosnąć w tempie 4,4 proc. rocznie – wynika z globalnej prognozy rynkowej na lata 2018-2037 przygotowanej przez Airbusa.
Reklama

Czynniki napędzające wzrost obejmują rosnącą o 240 proc. konsumpcję prywatną w gospodarkach wschodzących, wyższe dochody do dyspozycji oraz prawie dwukrotne podwojenie klasy średniej na świecie. Kraje wschodzące będą odpowiadać za ponad 60 proc. wzrostu gospodarczego, a roczna liczba podróży lotniczych per capita wzrośnie w tych krajach 2,5 razy – informuje Airbus w swojej prognozie. W połączeniu z ewoluującymi modelami biznesowymi linii lotniczych i dalszą liberalizacją rynku lotniczego, rosnąca skala transportu lotniczego na świecie doprowadzi do zwiększenia odporności branży na regionalne spowolnienia wzrostu.

Postęp technologiczny niosący ze sobą zwiększenie zasięgu i pojemności nowych samolotów, daje liniom lotniczym elastyczność w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych, przy jednoczesnym utrzymaniu koncentracji na redukcji kosztów operacyjnych.

- Istnieje rosnąca tendencja do wykorzystywania samolotów w szerszym zakresie operacji, a dzisiejsze coraz bardziej wszechstronne samoloty zacierają granice między segmentami rynku. Te realia sprawiły, że opracowaliśmy nową segmentację, lepiej odzwierciedlającą sposób, w jaki linie lotnicze obsługują swój maszyny; Dzięki wszechstronności naszej rodziny samolotów, maszyny typu A321neo latają wydajnie na trasach długodystansowych, a szerokokadłubowe samoloty A330neo obsługują również regionalne operacje. Jesteśmy bardzo silni w segmencie samolotów średniego zasięgu - powiedział Eric Schulz, dyrektor handlowy Airbus.

Produkcja samolotów z rodziny A320 w fabryce Airbusa w Mobile (stan Alabama) / Fot. Airbus

Airbus jest już rynkowym liderem w segmencie Small (S) z A320neo i w segmencie Large (L) z samolotem A350-900. Producent widzi również swoją szanse na zdobycie segmentu Extra-Large (XL) z pomocą bardzo wydajnych A350-1000 oraz samolotów A380.

W segmencie Small, obejmującym przestrzeń, w której konkuruje większość dzisiejszych wąskokadłubowych samolotów, Airbus przewiduje zapotrzebowanie na 28550 nowych samolotów, reprezentujących ponad trzy czwarte całkowitego oczekiwanego popytu. W segmencie Medium, Airbus prognozuje zapotrzebowanie na 5480 samolotów pasażerskich i towarowych. Z kolei w segmencie Large, który w ofercie producenta reprezentuje model A350-900, potrzebnych będzie 1760 nowych samolotów. W segmencie Extra-Large Airbus prognozuje zapotrzebowanie na 1590 samolotów w ciągu najbliższych 20 lat.

Spośród wskazanych przez producenta 37390 nowych samolotów potrzebnych w ciągu najbliższych 20 lat, 26540 wymaganych jest do tego, by obsłużyć wzrost ruchu lotniczego, natomiast 10850 zastąpi starsze samoloty wycofywane z użytku. Rosnącym problemem, z którym będzie musiała sobie poradzić światowa branża lotnicza jest niedobór pilotów. Dwukrotne zwiększenie floty do 48000 samolotów, zdaniem Airbusa spowoduje zapotrzebowanie na aż 540 tys. nowych pilotów.

Fot. Airbus Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama