×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ranking turystyki weekendowej polskich miast


Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia opublikował niedawno ranking turystyki weekendowej polskich miast wojewódzkich. W pierwszej piątce znalazły się Trójmiasto, Kraków, Wrocław, Warszawa i Toruń. W pierwszej dziesiątce nie zmieściły się m.in. Lublin i Białystok.


Na przełomie kwietnia i maja br. przebadano 398 os., które pytano o 15 miast wojewódzkich w Polsce. Ankietowanych pytano o to, które miasta mają najciekawsze zabytki, najlepszą ofertę gastronomiczną, imprezy, najbardziej interesujące atrakcje dla dzieci, muzea i wydarzenia sportowe. Wyniki z poszczególnych kryteriów zsumowano, na podstawie czego stworzono ranking dziesięciu najlepszych miast polskich na weekend. 

Miejsca od 6. do 10. zajęły: Poznań, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz i Łódź. Na 11. miejscu notowany był Lublin, na kolejnym - Białystok. W żadnym z zestawień cząstkowych nie pojawiły się Kielce, Olsztyn, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Rzeszów - chociaż z opublikowanego raportu nie wynika dokładnie, które z tych miast zostały w ogóle poddane ocenie przez ankietowanych.

Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii na najciekawsze zabytki, jedzenie i muzea. Najlepsze imprezy i atrakcje dla dzieci oferuje z kolei Trójmiasto. Za wydarzenia sportowe najwyżej oceniana jest Warszawa.


Dodatkowo wskazano czego Polacy szukają planując swoje weekendowe wypady. Najczęściej pojawia się poszukiwanie nowości (odkrywanie rzeczy i miejsc). Ważne jest także zaznanie spokoju i spędzanie czasu z dziećmi. Najrzadziej wskazywany był udział w wydarzeniach kulturalnych.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia zestawił także wyniki rankingu z budżetami, jaki przeznaczają poszczególne miasta na ich promocję. Okazało się, że najsłabsze przełożenie wysokości środków na postrzeganie atrakcyjności turystycznej ośrodka mają Katowice. Mają one drugi w kraju budżet na turystykę (20,2 mln zł), ale były dopiero na 8. miejscu zestawienia. Podobnie sprawa ma się z Bydgoszczą (13 mln, 5. budżet w Polsce) i Lublinem (8,5 mln, 8. budżet w Polsce). Najmniej na działania promocyjne przeznaczył Białystok.

fot. mat. prasowegość_fefbd - Profil
gość_fefbd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie