Ranking turystyki weekendowej polskich miast

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
05 lipca 2018 11:58
12 komentarzy
Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia opublikował niedawno ranking turystyki weekendowej polskich miast wojewódzkich. W pierwszej piątce znalazły się Trójmiasto, Kraków, Wrocław, Warszawa i Toruń. W pierwszej dziesiątce nie zmieściły się m.in. Lublin i Białystok.
Reklama
Na przełomie kwietnia i maja br. przebadano 398 os., które pytano o 15 miast wojewódzkich w Polsce. Ankietowanych pytano o to, które miasta mają najciekawsze zabytki, najlepszą ofertę gastronomiczną, imprezy, najbardziej interesujące atrakcje dla dzieci, muzea i wydarzenia sportowe. Wyniki z poszczególnych kryteriów zsumowano, na podstawie czego stworzono ranking dziesięciu najlepszych miast polskich na weekend.

Miejsca od 6. do 10. zajęły: Poznań, Szczecin, Katowice, Bydgoszcz i Łódź. Na 11. miejscu notowany był Lublin, na kolejnym - Białystok. W żadnym z zestawień cząstkowych nie pojawiły się Kielce, Olsztyn, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Rzeszów - chociaż z opublikowanego raportu nie wynika dokładnie, które z tych miast zostały w ogóle poddane ocenie przez ankietowanych.

Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii na najciekawsze zabytki, jedzenie i muzea. Najlepsze imprezy i atrakcje dla dzieci oferuje z kolei Trójmiasto. Za wydarzenia sportowe najwyżej oceniana jest Warszawa.


Dodatkowo wskazano czego Polacy szukają planując swoje weekendowe wypady. Najczęściej pojawia się poszukiwanie nowości (odkrywanie rzeczy i miejsc). Ważne jest także zaznanie spokoju i spędzanie czasu z dziećmi. Najrzadziej wskazywany był udział w wydarzeniach kulturalnych.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia zestawił także wyniki rankingu z budżetami, jaki przeznaczają poszczególne miasta na ich promocję. Okazało się, że najsłabsze przełożenie wysokości środków na postrzeganie atrakcyjności turystycznej ośrodka mają Katowice. Mają one drugi w kraju budżet na turystykę (20,2 mln zł), ale były dopiero na 8. miejscu zestawienia. Podobnie sprawa ma się z Bydgoszczą (13 mln, 5. budżet w Polsce) i Lublinem (8,5 mln, 8. budżet w Polsce). Najmniej na działania promocyjne przeznaczył Białystok.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dziswlodzi 2018-08-02 11:02   
dziswlodzi - Profil dziswlodzi
Trochę szkoda, że Łódź, która może pochwalić się równie imponującą architekturą fabryczno-pałacową znalazła się na samym końcu zestawienia. Gdzie indziej w Polsce znajdziemy tyle pięknych murali, Muzeum Kinematografii czy ulicę, która mogłaby się równać z Piotrkowską? W naszym mieście naprawdę jest co oglądać ;) Z perspektywy łodzianina wyniki rankingu wydają się nieco krzywdzące - mamy jednak nadzieję, że nasze niedocenione miasto będzie w najbliższych czasach jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów!
usuniety 2018-07-06 10:34   
usuniety - Profil usuniety
Tutaj link do badań. Jest napisane, że badaniu poddano 15 miast wojewódzkich. Tych, które są w zestawieniu i 3 nie wiadomo jakich...zobacz link
gość_18b2b 2018-07-05 23:17   
gość_18b2b - Profil gość_18b2b
A Rzeszów jest na liście czy podobnie jak Olsztyn, ma ktoś linka do wyników badania? Serio pytam.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy