Ponownie pojedziemy z Warszawy Głównej

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
14 marca 2018 09:00
6 komentarzy
Przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów, wygodne perony, większa dostępność do kolei – to planowane efekty przebudowy stacji Warszawa Główna. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości prawie 81 mln zł na wykonanie inwestycji.
Reklama

Projekt ma zostać zrealizowany do III kwartału 2019 roku. Inwestycja PKP PLK S.A. to kolejny projekt zwiększający dostęp do kolei w centrum miasta. Podobne zadania są realizowane m.in. w Krakowie i Poznaniu.

- Krajowy Program Kolejowy zawiera projekty, które zwiększają role kolei w aglomeracjach. W tych działaniach mieści się przywrócenie ruchu na stacji Warszawa Główna. To rozwiązania, łączące lepiej systemy komunikacji, a tym samym ułatwiające codzienne podróże mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.


Najważniejszym efektem przebudowy będzie przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych i zwiększenie możliwości warszawskiego węzła kolejowego. Przedsięwzięcie jest szczególnie ważne w perspektywie przebudowy linii średnicowej. Wówczas stacja zapewni obsługę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

- Warszawa Główna, po przebudowie i włączeniu do systemu komunikacji aglomeracji warszawskiej, ułatwi dojazdy do centrum miasta. To kolejny krok w ramach przygotowań do modernizacji stacji Warszawa Zachodnia i linii średnicowej – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowa Warszawa Główna będzie miała dwa nowe trzystumetrowe perony położone bliżej Al. Jerozolimskich z zapewnionym wejściem od strony ul. Towarowej oraz nową kładką od Al. Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz 4 windy, w tym dwie na wejściu od ulicy.


Na każdym peronie zaplanowano 4 wiaty, system informacji pasażerskiej i ławki. Dla wygody podróżnych, przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Warszawa Główna od 1997 r., po wstrzymaniu połączeń, m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc, jest nieczynna. W ramach przebudowy będą zmienione tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

fot. PKP PLK
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6db34 2018-03-15 01:54   
gość_6db34 - Profil gość_6db34
Jedyny problem to to, że stacja będzie końcowa więc nie będzie możliwości łączenia dwóch kierunków. Ale jeśli to ma być dworzec wspomagający na czas remontu średnicy, to pomysł jest jak najbardziej trafiony. Może po remoncie posłuży do jakichś szczytowych połączeń
gość_1b4ab 2018-03-14 20:12   
gość_1b4ab - Profil gość_1b4ab
@gość_27edc: A wiesz ile stacji kolejowych jest w Londynie?
vBartten 2018-03-14 18:56   
vBartten - Profil vBartten
Ale przynajmniej będzie brzmieć tak stolicznie Hahaha
Wszedzie jest conajwyzej .... Główny a w Warsaw będzie Central i Main xd
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama