Power bank wywołał pożar na pokładzie

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
25 lutego 2018 16:41
8 komentarzy
Przenośna ładowarka wywołała pożar na pokładzie samolotu, zmuszając przy tym pasażerów do pilnego opuszczenia maszyny oraz powodując kilkugodzinne opóźnienie.
Reklama

Pasażerowie dopiero wchodzili na pokład samolotu China Southern, który miał polecieć z Guangzhou do Szanghaju, kiedy zauważyli, że z jednego ze schowków na bagaże wydobywają się płomienie. Walizka należąca do jednego z podróżnych zajęła się ogniem.

Najpierw personel pokładowy wraz z pasażerami próbowali ugasić płomienie tym, co znaleźli pod ręką: wodą oraz sokiem. Pozostali opuścili w pośpiechu pokład samolotu. Pożar w schowku został ostatecznie ugaszony przez wezwaną straż pożarną.

Właściciel nieszczęsnego bagażu został przesłuchany przez policję. Przyczyną pożaru był power bank, który znajdował się w walizce, choć nie był w tym czasu używany.

Linie China Southern podstawiły nowy samolot, który z trzygodzinnym opóźnieniem wystartował już bez problemu z Guangzhou i doleciał do Szanghaju.

Według zasad ICAO dozwolone jest przewożenie ładowarek wyłącznie w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu, gdyż mogą właśnie stanowić zagrożenie pożarowe.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_a0604 2018-02-27 02:24   
gość_a0604 - Profil gość_a0604
Do gość_0f22f gaśnice halonowe są dostępne. Latam jako załoga i przechodzimy szkolenia z tego typu pożarów. Na pokładzie są tylko dostępne halonowe i wodne gaśnice. Te drugie mało spotykane. To co zrobiła załoga tego samolotu jest niedopuszczalne.
gość_0f22f 2018-02-26 22:56   
gość_0f22f - Profil gość_0f22f
Problem w tym, ze od 1994 roku halonu juz się nie produkuje, a gaśnice halonowe zostały kilkanaście lat temu całkowicie wycofane.
gość_912c8 2018-02-26 20:13   
gość_912c8 - Profil gość_912c8
gość_39c5b: Drille pożarowe mówią o gaszeniu tego typu pożarów gaśnicą halonową, po ugaszeniu pożaru tablet/komputer itd. wrzuca się do pustego boxa i dopiero dla pewności zalewa wodą.
Przede wszystkim CC powinny zamknąć schowek. Kolejną dziwną sprawą jest wrzucanie PLASTIKOWYCH butelek do ognia. Z tego co widać żaden z drillów nie został zastosowany, panika wzięła górę. Nie wiem jakbym się zachował w trakcie takiej sytuacji, bo to zawsze mega stresująca sprawa, ale po to są szkolenia, żeby mniej więcej wiedzieć, co robić.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama