Budapeszt stanie się chińskim hubem cargo w regionie

30 listopada 2017 09:30
Budapeszt stanie się hubem cargo, do którego będą napływały towary z Chin, głównie produkty pochodzące z e-handlu - przewiduje porozumienie lotniska z dwoma firmami logistycznymi.
Reklama
Dzięki podpisanej umowie, której stronami jest port lotniczy w Budapeszcie, firma STO Express z Chin oraz europejska firma EKOL, silnie obecna na lotnisku w Budapeszcie, ruch cargo na lotnisku ulegnie znaczącemu zwiększeniu. Porozumienie podpisane zostało przy okazji odbywającej się w Budapeszcie konferencji inicjatywy państw “16 + 1”, która to grupa składa się z Chin oraz 16 państw Europy Środkowo - Wschodniej.

STO Express, jedna z czołowych firm logistycznych w Chinach, ogłosiła że będzie rozwijała swoje relacje z regionem Europy Środkowo - Wschodniej, co stanowi realizację wizji nakreślonej przez rząd Chin. W związku z tym firma wybrała port lotniczy w Budapeszcie jako swój hub cargo, skąd wspólnie z operatorem lotniska i firmą oferującą transport intermodalny EKOL, stworzy sieć transportową frachtu przywożonego z Chin i poprzez port lotniczy w Budapeszcie dostarczanego do klientów w Europie.


Pierwszy towarowy boeing 747 należący do STO Express i wypełniony głównie towarami pochodzącymi z e-handlu, wylądował w Budapeszcie 3 listopada tego roku. Lot ten operowany był przez Silkway Italia jako lot czarterowy. Po podpisaniu umowy, STO Express będzie obsługiwał loty regularne, co oznacza że Budapeszt może się spodziewać nie tylko wzrostów ruchu towarowego, ale także wzrostów w branży e-commerce, będącej głównym profilem działalności chińskiego przedsiębiorstwa.

Od grudnia 2015 r. przewozy cargo realizowane przez port lotniczy w Budapeszcie wzrosły o 36 proc. natomiast od stycznia do końca października tego roku o 14,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Łącznie w tym okresie w Budapeszcie odprawiono 103,7 tys. ton cargo.

Zgodnie z wynikami badań rynku, w tym roku e-handel odpowiadał od 4 do 5 proc. łącznych obrotów handlowych na Węgrzech. Od stycznia do lipca tego roku ten segment handlu wzrósł o 20 proc. w perspektywie rok do roku. Wartość obrotów handlowych e-handlu w pierwszym półroczu 2017 r. szacowana jest na 600 mln dolarów.

- W imieniu portu lotniczego w Budapeszcie, gorąco witamy inicjatywę STO Express. Eksport i import pomiędzy Chinami a Węgrami, a także całym Regionem Europy Środkowo - Wschodniej, pełni ważną rolę w naszym gwałtownie rozwijającym się rynku. Wierzymy że Budapeszt oraz port lotniczy w Budapeszcie stanowią najlepsze miejsce dla dystrybucji w Europie Środkowo - Wschodniej dla STO Express, i uczynimy wszystko co w naszej mocy by udowodnić to w najbliższym czasie. Nasza nowa baza cargo, Cargo City, rozpocznie działalność latem 2019 r. - powiedział René Droese, dyrektor nieruchomości oraz cargo portu lotniczego w Budapeszcie.


fot. Budapest Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy