Będzie płatny wstęp do Panteonu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
5 października 2017 09:00
Od stycznia 2018 r. za wstęp do rzymskiego Panteonu trzeba będzie zapłacić. Według doniesień prasowych bilet ma kosztować ok. 3 euro.
Reklama
Prace nad wprowadzeniem opłaty za wstęp do jednego z najważniejszych zabytków stolicy Włoch prowadzone są od początku bieżącego roku. Jednak jak potwierdził Dario Franceschini, minister kultury Italii, uzgodnienia są już na ostatniej prostej i nowe reguły zwiedzania zostaną wprowadzone najpewniej na początku przyszłego roku.

Panteon, to antyczna budowla, która powstała na miejscu poprzedniej w 27 r. p.n.e. W wyniku wielkiego pożaru Rzymu w 80 r. po Chrystusie, uległ zniszczeniu. W związku z tym cesarz Hadrian zlecił jego odbudowę, którą ukończono w 125 r. n.e. W 609 r. przeniesiono tu z katakumb szczątki wielu męczenników, stąd świątynia - którą przekształcono międzyczasie w kościół rzymskokatolicki - przyjął obecne wezwanie, a więc Sancta Maria ad Martyres (Świętej Marii od Męczenników).


Średniorocznie Panteon odwiedzany jest przez ok. 7 mln zwiedzających i wiernych. W przeliczeniu na dobę to ok. 20 tys. osób (przy czym rekordy sięgają nawet 30 tys. zwiedzających).

fot. Mirosław Pachowicz, okładka - BoNoNoBo (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama


dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy