Norwegian: Ruszyła najdłuższa niskokosztowa trasa na świecie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
29 września 2017 09:40
3 komentarze
Linie Norwegian zainaugurowały loty z Londynu-Gatwick do Singapuru. To pierwsze połączenie przewoźnika z Londynu Gatwick do Azji jest jednocześnie najdłuższą trasą lotniczą na świecie obsługiwaną przez niskokosztowe linie lotnicze.
Reklama

Loty z Londynu Gatwick do Singapuru trwają 12 godzin i 45 min, w którym to czasie boeing 787-9 obsługujący tę trasę pokonuje dystans 10,9 tys. km.

Dla pasażerów pierwszego lotu przygotowano ceremonię inauguracji połączenia, w której były obecne tradycyjne elementy kultury Singapuru, takie jak taniec lwów, stroje kebaya oraz tradycyjne singapurskie przekąski.


- Dzisiaj przynieśliśmy przedsmak Singapuru do Gatwick, tak aby po raz pierwszy świętować ekspansję naszych wysokiej jakości długodystansowych lotów z WIelkiej Brytanii do Azji. Jestem zachwycony, że po lotach do Stanów Zjednoczonych, dzisiaj oferujemy pasażerom podróżującym wypoczynkowo i biznesowo bardziej przystępny cenowo niż kiedykolwiek wcześniej dostęp do Singapuru i Azji - Pacyfiku. To jest dopiero początek ekspansji brytyjskiego oddziału Norwegian, gdyż będziemy dalej łączyć kierunki na trasach, na których przez długi czas ceny były zbyt wysokie - powiedział Bjørn Kjos, prezes linii lotniczych Norwegian.

Kolejną długodystansową trasą Norwegiana z Gatwick będzie połączenie do Buenos Aires, którego start zapowiedziany jest na 14 lutego przyszłego roku.

Otwierając połączenie z Londynu Gatwick do Singapuru, linie Norwegian wchodzą na rynek, który dla innych przewoźników dalekodystansowych nie wydaje się wystarczająco atrakcyjny. W czerwcu tego roku, inie lotnicze AirAsia X ogłosiły, że rezygnują z planów przywrócenia połączeń do Europy.

- 

Zadecydowaliśmy, że trasy ultra dalekodystansowe nie są teraz istotne. Nie damy się skusić na wojny cenowe o Londyn. Pozwalamy liniom tradycyjnym walczyć o Europę. Wiele z nich strasznie się wykrwawia - pisał na Twitterze Tony Fernandes, prezes i założyciel AirAsia X.
Obecnie AirAsia X zdecydowała się na bezpieczniejsze ze swojego punktu widzenia krótsze trasy. Zamiast wykonywać loty trwające 12 lub więcej godzin, skupi się na operacjach lotniczych nie przekraczających dziewięciu godzin. W większości będą to trasy w Azji, za wyjątkiem połączenia z Osaki do Honolulu, które wystartuje 28 czerwca, a loty na tej trasie potrwają około ośmiu godzin.

Lotami do Europy Środkowo-Wschodniej zainteresowany jest natomiast tajski oddział przewoźnika, Thai AirAsia X. Bijleveld Tassapon, założyciel i dyrektor "Thai AirAsia X", poinformował, że przewoźnik zainteresowany jest lotami do Polski, Czech, Austrii, Chorwacji oraz Węgier, a region Europy Środkowo-Wschodniej określił jako “niezbyt konkurencyjny, z dużym potencjałem rynkowym”. Loty miałyby być realizowane z portu lotniczego Don Mueang w Bangkoku.

- Nie przyglądamy się głównym europejskim miastom, takim jak Londyn, Frankfurt, Amsterdam czy Paryż, które są wysoko konkurencyjne z niską szansą, by zarobić na takich połączeniach - tłumaczy Tassapon.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nowych długich tras do Europy, poza istniejącym połączeniem do Aten, nie otwierają singapurskie linie niskokosztowe Scoot. Nie wykluczone, że zamiast wykonywania lotów bezpośrednich do lotnisk w Europie, Scoot, który podobnie jak Norwegian realizuje loty długodystansowe boeingami 787, wykorzystałby prawo piątej wolności, przysługujące w Indiach przewoźnikom z Singapuru, by otwierać połączenia do Kairu, Malty, Zurychu, Paryża, Manchesteru, Amsterdamu, Kopenhagi, Brukseli, Wiednia i Aten z międzylądowaniem w indyjskich portach lotniczych w Bombaju, Chennai, Kalkucie oraz Delhi.


Zainaugurowanie lotów do Europy przez Indie, mogłoby przełożyć się na wyższą opłacalność przedsięwzięcia - dzięki piątej wolności przewoźnik mógłby sprzedawać bilety zarówno na odcinek pomiędzy Singapurem i Indiami, Indiami i Europą jak też na całą trasę z Europy do Singapuru. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Scoot mógłby liczyć na pasażerów z Indii, które są obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym na świecie. Wreszcie, dzięki międzylądowaniu każdy dwóch odcinków podróży z Singapuru do Europy byłby krótszy niż lot bezpośredni, co obniżyłoby koszty operacji.

Norwegian jest jednym z liderów ery długodystansowych linii niskobudżetowych. Przewoźnik lata flotą 11 boeingów 787 i posiada zamówienia na 31 kolejnych Dreamlinerów. Co więcej, przewoźnik będzie realizował połączenia długodystansowe także wąskokadłubowymi samolotami nowej generacji, takimi jak boeing 737 MAX.


fot. Norwegian, Airbus, Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2017-09-29 16:41   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Każdy może sobie znaleźć na stronie Norwegiana.

Londyn - Singapur od około 1500 bez bagażu/2000 PLN z bagażem w górę.
Blazej UK 2017-09-29 16:12   
Blazej UK - Profil Blazej UK
Gość-350cc
Jak bym tam na super tanie bilety nie liczył. Tanie linie są tanie w nazwie tylko.
Dla przykładu Ci podam bo szukam.
Bilet na przyszłe wakacje cena na teraz 4osoby (2 dorosłe, 2oje dzieci) z bagażami wszyscy.

British Airways:
Newcastle-Heatrow-Warszawa i powrót cena 775£( można kupić z 626£)

WizzAir
Doncaster-Warszawa i powrót 819£
I tetaz mi powiedz która to tania linia a która tzw tradycyjna.
gość_350cc 2017-09-29 14:34   
gość_350cc - Profil gość_350cc
Jeśli mnie wzrok nie myli, w artykule nie ma informacji na temat przykładowych cen za przeloty. Czy ktoś z Forumowiczów mógłby podzielić się wiedzą na temat cen biletów w liniach niskokosztowych na trasach z Europy np. do Azji lub USA?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama