airberlin: Bez zwrotu biletów i odszkodowań

20 sierpnia 2017 09:30
18 komentarzy
Pasażerowie, którzy powinni dostać odszkodowanie lub zwrot kosztu biletu od linii airberlin w związku z rezerwacją sprzed 15 sierpnia muszą uzbroić się w cierpliwość. W związku z wnioskiem o ogłoszenie niewypłacalności niemieckie linie wstrzymują regulowanie zobowiązań powstałych przed tą datą.
Reklama
Złożony 15 sierpnia br. do sądu berlińskiego wniosek nie wpłynął na bieżącą działalność przewoźnika, który na razie bez zakłóceń realizuje wszystkie zaplanowane loty zgodnie z dotychczasowym rozkładem. Oznacza jednak dla pasażerów linii pojawienie się dotkliwych ograniczeń dotyczących warunków zwrotu wykupionych wcześniej biletów, a także możliwości dochodzenia innych roszczeń wobec airberlin. Zamrożone zostało również gromadzenie i korzystanie z mil w programie lojalnościowym topbonus.

W szczególności niemieckie linie potwierdziły, że zarezerwowane do 15 sierpnia br. bilety w taryfach pozwalających na pełny zwrot uiszczonej ceny za przelot stają się całkowicie niezwrotne. Nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatków i opłat lotniskowych w razie niewykorzystania biletów, jeżeli zostały one pobrane do tej daty. Same bilety wystawione przed złożeniem wniosku o niewypłacalność będą nadal honorowane oraz można dokonywać w nich zmian w graniach dopuszczalnych przez warunki danej taryfy.


Przewoźnik wskazał ponadto, że nie będą rozpatrywane żadne reklamacje dotyczące odwołanych lub opóźnionych lotów, uszkodzonych bagaży itp. jeśli zdarzenie dające podstawę do wystąpienia z określonym roszczeniem miało miejsce do 15 sierpnia br. Pasażerowie nie mogą więc liczyć m.in. na wypłatę zryczałtowanych odszkodowań przewidzianych w unijnym rozporządzeniu. Ograniczenia te nie dotyczą bieżącej działalności linii i w tym zakresie nadal można korzystać ze standardowych procedur reklamacyjnych.

Ważność tracą także wszelkie dotychczas wystawione vouchery uprawniające do darmowych przelotów lub refundacji określonej kwoty za samodzielnie zakupione bilety airberlin.

Wierzytelności te będzie można zgłosić w trwającym postępowaniu upadłościowym, ale wobec gigantycznych długów linii szanse na ich zaspokojenie w przyszłości są znikome.


Zawieszona do odwołania została wreszcie możliwość gromadzenia i wykorzystywania mil w programie lojalnościowym topbonus, natomiast bez zmian będą na razie honorowane przywileje wynikające z posiadanych w tym programie statusów. Losy topbonus nie są obecnie jasne i w dużej mierze zależą od wyników negocjacji w sprawie możliwej sprzedaży airberlin innym podmiotom.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2017-08-22 17:36   
gość_18306 - Profil gość_18306
Jeśli dobrze pamiętam to OLT próbował ciąć się na ceny z Eurolotem, ale tak naprawdę facetom chodziło o to, żeby rozsprzedać maksymalnie dużo tanich biletów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Teza o tym, że OLT miał wykończyć LOT aby mógł go przejąć AB jest tak samo prawdziwa jak ta, że upadek OLT przyczynił się do upadku AB....
gość_71246 2017-08-22 08:51   
gość_71246 - Profil gość_71246
@gosc_81602 - o jakim kicie mówisz? Mam ci wrzucić link ze strony FR z cenami z WAW do SZZ, GDN, WRO żebyś uwierzył? Twierdzisz, że w 2012 była inna sytuacja. Co to znaczy inna? Samoloty inaczej latały? Inne lotniska były? Teza o dumpingu cenowym w OLT celem wykończenia LOTu jest po prostu totalną bzdurą w świetle tego, co teraz robi FR na tych samych trasach, na których operuje LOT.
gość_18306 2017-08-21 22:45   
gość_18306 - Profil gość_18306
do: teemu - napisz może coś więcej co wyczytałeś w tym wywiadzie, albo daj link do wersji oryginalnej - jeśli możesz...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy