×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin: Bez zwrotu biletów i odszkodowań


Pasażerowie, którzy powinni dostać odszkodowanie lub zwrot kosztu biletu od linii airberlin w związku z rezerwacją sprzed 15 sierpnia muszą uzbroić się w cierpliwość. W związku z wnioskiem o ogłoszenie niewypłacalności niemieckie linie wstrzymują regulowanie zobowiązań powstałych przed tą datą.


Złożony 15 sierpnia br. do sądu berlińskiego wniosek nie wpłynął na bieżącą działalność przewoźnika, który na razie bez zakłóceń realizuje wszystkie zaplanowane loty zgodnie z dotychczasowym rozkładem. Oznacza jednak dla pasażerów linii pojawienie się dotkliwych ograniczeń dotyczących warunków zwrotu wykupionych wcześniej biletów, a także możliwości dochodzenia innych roszczeń wobec airberlin. Zamrożone zostało również gromadzenie i korzystanie z mil w programie lojalnościowym topbonus. 

W szczególności niemieckie linie potwierdziły, że zarezerwowane do 15 sierpnia br. bilety w taryfach pozwalających na pełny zwrot uiszczonej ceny za przelot stają się całkowicie niezwrotne. Nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatków i opłat lotniskowych w razie niewykorzystania biletów, jeżeli zostały one pobrane do tej daty. Same bilety wystawione przed złożeniem wniosku o niewypłacalność będą nadal honorowane oraz można dokonywać w nich zmian w graniach dopuszczalnych przez warunki danej taryfy. 


Przewoźnik wskazał ponadto, że nie będą rozpatrywane żadne reklamacje dotyczące odwołanych lub opóźnionych lotów, uszkodzonych bagaży itp. jeśli zdarzenie dające podstawę do wystąpienia z określonym roszczeniem miało miejsce do 15 sierpnia br. Pasażerowie nie mogą więc liczyć m.in. na wypłatę zryczałtowanych odszkodowań przewidzianych w unijnym rozporządzeniu. Ograniczenia te nie dotyczą bieżącej działalności linii i w tym zakresie nadal można korzystać ze standardowych procedur reklamacyjnych. 

Ważność tracą także wszelkie dotychczas wystawione vouchery uprawniające do darmowych przelotów lub refundacji określonej kwoty za samodzielnie zakupione bilety airberlin. 

Wierzytelności te będzie można zgłosić w trwającym postępowaniu upadłościowym, ale wobec gigantycznych długów linii szanse na ich zaspokojenie w przyszłości są znikome. 


Zawieszona do odwołania została wreszcie możliwość gromadzenia i wykorzystywania mil w programie lojalnościowym topbonus, natomiast bez zmian będą na razie honorowane przywileje wynikające z posiadanych w tym programie statusów. Losy topbonus nie są obecnie jasne i w dużej mierze zależą od wyników negocjacji w sprawie możliwej sprzedaży airberlin innym podmiotom. 

fot. Piotr Bożykgość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie