Poradnik Pasażera: Odprawa w Ryanairze

4 lipca 2017 15:00
Ryanair był pierwszą linią, która zaczęła od Polaków wymagać samodzielnej odprawy pod groźbą wysokich opłat dodatkowych. Dziś irlandzki przewoźnik oferuje łatwą i intuicyjną odprawę zarówno w aplikacji mobilnej, jak i na stronie internetowej.
Reklama
Pasażerowie podróżujący Ryanairem muszą odprawić się samodzielnie. Jest to możliwe już na 60 dni przed wylotem, ale jedynie pod warunkiem wykupienia płatnego miejsca. Osoby, które nie chcą płacić za zajęcie określonego fotela, mogą odprawić się od czterech dni (96 godzin) do dwóch godzin przed wylotem.

Odprawa w Ryanairze jest bardzo prosta i możliwa za pośrednictwem trzech kanałów: na tradycyjnej stronie internetowej, na stronie mobilnej oraz poprzez aplikację mobilną. W kolejnym Poradniku Pasażera pokazujemy, jak należy w prawidłowy sposób odprawić się przed lotem. Poradnik nie obejmuje odprawy na stronie mobilnej, ponieważ przewoźnik zamierza ją wkrótce przebudować.
Niezależnie od wybranej metody odprawy, przed jej rozpoczęciem należy przygotować swój numer rezerwacji (który dostajemy w mailu potwierdzającym rezerwację) oraz dokument tożsamości (paszport lub w przypadku podróży w obrębie Unii Europejskiej dowód).

Odprawa na stronie internetowej

Po wejściu na główną stronę Ryanaira należy kliknąć zakładkę "odprawa" w górnym panelu nawigacyjnym.


W kolejnym etapie należy wpisać swoje dane rezerwacji w panelu po prawej stronie ekranu. Niezbędne jest wpisanie sześcioznakowego numeru rezerwacji oraz adresu e-mail, który został podany podczas rezerwacji. Osoby, które mają konto MyRyanair (do czego zachęcamy, bo ułatwia to korzystanie z usług przewoźnika) mogą po prostu zalogować się na swoje konto za pośrednictwem profilu Google, Facebooka lub bezpośrednio na stronie Ryanaira.


Po zalogowaniu wyświetlone zostają podstawowe informacje o rezerwacji. Na tym etapie można dodać dodatkowe usługi (np. rezerwację miejsca) oraz dokonać odprawy. Ryanair zmienił filozofię sprzedaży i usługi dodatkowe są prezentowane w sposób mało nachalny i nie utrudniają dokonania podstawowych czynności. Nie ma nawet potrzeby przewijania ekranu.


Po kliknięciu "odpraw się teraz" niezbędne jest wpisanie informacji o dokumencie, który wykorzystamy podczas podróży. To ważne, by na tym etapie nie popełnić żadnej literówki.


W następnym etapie Ryanair jeszcze raz proponuje wykupienia przydzielonego miejsca w samolocie. Jeśli nie chcemy tego robić, należy zaznaczyć darmową opcję automatycznego przydziału.


Kolejny etap to możliwość dokupienia innych usług dodatkowych. Są one zebrane na jednym ekranie - zakup jest bardzo prosty, ale też bez większych komplikacji można po prostu przejść dalej.


To już koniec internetowej odprawy. Na ostatnim etapie Ryanair przypomina, że obowiązkiem pasażera jest wydrukowanie karty pokładowej lub pobranie jej w aplikacji mobilnej. Karty pokładowe z odprawy internetowej wyświetlone na ekranie telefonu lub tabletu mogą nie zostać przyjęte przez pracowników kontrolujących pasażerów przed odlotem. Karta pokładowa jest automatycznie wysyłana na adres e-mail podany podczas rezerwacji.


Odprawa w aplikacji mobilnej

Osoby korzystające z aplikacji mobilnej Ryanaira odprawiają się chyba nawet jeszcze prościej. Pokazujemy ten proces z wykorzystaniem aplikacji na system Android, ale użytkownicy iPhone'ów mogą odprawić się niemal identycznie. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji na ekranie powitalnym spośród wielu opcji należy wybrać "check-in".


Po zalogowaniu się na swoje konto - można to zrobić za pomocą konta MyRyanair (wtedy wystarczy zalogować się raz) lub każdorazowo na nowo za pomocą adresu e-mail, konta Google lub konta na Facebooku - wyświetla się lista zarezerwowanych przez nas podróży.


Klikając na wybrany lot przechodzimy do ekranu odprawy. Na tym etapie przewoźnik proponuje liczne usługi dodatkowe, które można dokupić jednym kliknięciem (dla osób zarejestrowanych w MyRyanair i mających zapisaną kartę płatniczą w profilu). Na samym górze ekranu znajduje się przycisk umożliwiający przejście do samej odprawy bez dokupywania dodatkowych usług.


W następnym etapie jeszcze raz należy wybrać lot, na który chcemy się odprawić. Jeśli rezerwowaliśmy lot w obydwie strony, to wyświetlą się tu obydwa połączenia. Należy kliknąć pozycję z wybranym lotem, niekoniecznie w miejscu oznaczonym jako "check-in now".


Kolejny krok to wybór miejsca - darmowy losowy lub płatny. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji należy kliknąć "continue".


Po dokonaniu wyboru miejsca należy podać informacje o swoim dokumencie podróży. Osoby zarejestrowane w MyRyanair mogą zapisać dane dowodu lub paszportu, dzięki czemu nie trzeba będzie ich za każdym razem wpisywać.


To już koniec odprawy. W przeciwieństwie do odprawy na stronie, karty pokładowej z aplikacji mobilnej nie trzeba drukować. Wystarczy przed lotem mieć z sobą telefon i wyświetlić kartę na ekranie. Karta jest automatycznie zapisywana na telefonie, więc nie trzeba mieć przed lotem dostępu do sieci.


Ryanair umożliwia zmianę miejsca - czyli wykup innego fotela - nawet po dokonaniu odprawy (w miarę dostępności). Osoby mające zainstalowaną aplikację mobilną linii i mające dostęp do internetu na zagranicznym lotnisku (co w Unii obecnie nie kosztuje dodatkowo) otrzymują powiadomienia push z propozycją wykupu np. szybkiego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa.

fot. Dominik Sipinski na podstawie zrzutów ekranu

Inne Poradniki Pasażera:

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy