Poradnik: Bilety kolejowe w Uzbekistanie

8 lutego 2020 11:01
Podróżowanie koleją po Uzbekistanie może być całkiem dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Zakup biletów przez stronę internetową jest możliwy, chociaż bywa nieco kłopotliwy. Nasz poradnik z pewnością Wam w tym pomoże.
Reklama
Pociągiem w Uzbekistanie można dostać się niemal do wszystkich głównych atrakcji turystycznych (poza Jeziorem Aralskim). Niedawno kolej dotarła do Chiwy, a dzięki przebudowie i modernizacji sieci oraz składów przejazdy są dość szybki i komfortowe. Dodatkowo pojawiła się także kolej wysokich prędkości (Afrosiyob) na trasie Taszkent-Samarkanda-Buchara obsługiwana zespołami trakcyjnymi Talgo. Ponadto, jeszcze kilka lat temu aby dostać się np. ze stolicy do Andiżanu i Namanganu w Kotlinie Fergańskiej trzeba było przejechać przez terytorium Turkmenistanu. Obecnie nie jest to konieczne, bowiem dobudowano linię od Angrenu w kierunku Kokandu.

UWAGA!
W chwili pisania Poradnika, szata graficzna strony kolei uzbeckich uległa zmianie. Jednak sam proces zakupu jest dokładnie ten sam, co opisany.

fot. Mirosław Pachowicz

Kilka uwag na początek

Żeby kupić bilet na przejazd pociągiem w Uzbekistanie trzeba wejść na stronę tamtejszych kolei. Serwis dostępny jest w trzech językach: uzbeckim, rosyjskim i angielskim. Można je wybrać klikając w prawym górnym roku ikonkę "EN".

Następnie zjeżdżamy nieco niżej i w drugim pasku znajdujemy zakładkę "Purchase tickets". Po kliknięciu w nią otworzy się nowe okienko z wyszukiwarką połączeń. Trzeba w związku z tym pamiętać aby wyłączyć funkcję blokowania wyskakujących okienek w naszej przeglądarce. Krok ten można pominąć od razu wchodząc w ten link.


Dalej jesteśmy kierowani do rozkładu jazdy, który dostępny jest tylko w alfabecie rosyjskim - dotyczy to jednak tylko nazw miejscowości (chociaż kolejne komunikaty i komendy wyświetlane są po angielsku). Dlatego warto zawczasu sprawdzić jak wygląda zapis cyrylicą miejsca do którego jedziemy. Wyraz taki można skopiować i wkleić w odpowiednie rubryki (ułożone zresztą zupełnie intuicyjnie).

Trzeba także posiadać konto, które można założyć w trakcie procesu kupowania biletu - o czym poniżej.

Krok po kroku

1. W wyszukiwarce połączeń wpisujemy nazwy stacji. Co ważne, nie ma możliwości wpisywania ich w alfabecie łacińskim. Dlatego najlepiej albo skopiować pisownię rosyjską np. z Wikipedii, albo szukać ich na małej liście pod polami wyszukania. Tam wyświetlone są "ulubione" nazwy miast - większość turystów wybiera się w podróż właśnie do nich.


2. Na kolejnym ekranie system prezentuje nam dostępne w danym dniu połączenia i najniższą cenę dla każdego z nich (w sumach). Od tego momentu nazwy wszystkich stacji dostępne będą wyświetlane tylko w cyrylicy. Zaznaczamy interesujący nas pociąg, po czym u dołu klikamy "Next".

3. W następnym kroku wyświetlane są dostępne wagony z podziałem na klasy. Obok prezentowana jest cena za przejazd i liczba dostępnych miejsc. Trzeba pamiętać, że podana kwota nie jest ostateczna - w podsumowaniu doliczone zostaną opłaty administracyjne. Wybieramy interesujący nas wagon i klikamy w "Begin".


4. System poprosi nas o zalogowanie się do konta lub jego założenie.


5. Kolejnym etapem będzie wskazanie konkretnego miejsca siedzącego (dostępne podświetlone są na biało), a także uzupełnienie danych osobowych. Wpisać trzeba: nazwisko, imię, drugie imię (lub otczestwo), datę urodzenia, płeć, typ dokumentu, z którym podróżujemy i jego numer, kraj wydania. Zaznaczamy także ewentualną zniżkę (przysługują one jednak tylko dla obywateli Uzbekistanu). Po wypełnieniu wszystkich wymaganych okienek klikamy w "Add".


6. System prosi nas o sprawdzenie i potwierdzenie informacji. Podana zostaje także cena ostateczna. Następnie klikamy w ikonkę "Buy".

7. W ostatnim kroku wybieramy metodę płatności. Można jej dokonać m.in. za pośrednictwem kart Visa.

8. Po opłaceniu bilet będzie dostępny z panelu w naszym koncie użytkownika. Można go także od razu pobrać na komputer (w formacie PDF) lub najlepiej od razu wydrukować. Wersję elektroniczną dostaniemy także na wskazany podczas rejestracji konta adres e-mail.


Ważne informacje dodatkowe

1. Bilet musi być wydrukowany. Nie przyjmowane są wersje elektroniczne zapisane na jakimkolwiek urządzeniu mobilnym.

2. Większość miast ma jedną stację główną. W przypadku Buchary mamy dwa dworce oznaczone jako "1" i "2", ale tylko z pierwszego odjeżdżają pociągi pasażerskie. Mało tego, położony jest on daleko poza samym centrum - w miejscowości Kogon. Do niedawna - zgodnie z informacjami innych podróżników - niedostępna była w rozkładzie Chiwa. Bilety do niej dokupowało się w pociągu lub w kasie na dworcu.

3. Na uzbeckich dworcach zasadniczo obowiązuje zakaz fotografowania. Ostatnio jednak normy te ulegają rozluźnieniu, jednak robiąc zdjęcia warto być ostrożnym i dyskretnym.

4. Nie należy przybywać na dworzec w ostatniej chwili. Obowiązuje tutaj bowiem kontrola bezpieczeństwa - nieco mniej drobiazgowa niż na lotniskach, ale za to bywa bardzo tłocznie. Współpasażerowie bywają bardzo nachalni i nie ma co liczyć na zbytnią - pojmowaną na sposób europejski - uprzejmość. Obsługa i ochrona bywa bardzo rzeczowa, nieraz obcesowa, chociaż dla turystów są przeważnie uśmiechnięci.

5. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa, bilet należy potwierdzić u specjalnego pracownika, który przeważnie ma swoje stanowisko pośrodku hali dworcowej. Sprawdzi on dane w paszporcie i na dokumencie przejazdowym, po czym przystawi pieczątkę. Bez tych formalności możemy zostać nie wpuszczeni do wagonu. Jest to skrupulatnie sprawdzane.

fot. (okładka): Dave Gray (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy