Poradnik: Internet w podróży bez niespodzianek

15 kwietnia 2023 09:00
Internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Podczas dalekich podróży dostęp do sieci staje się drogi i często problematyczny. Na co zwrócić uwagę planując urlop.
Reklama
W kraju czy na terenie Unii Europejskiej korzystamy z internetu "jak w domu" i surfujemy bezproblemowo dzięki "Roam Like At Home". Jednak podczas dalszych zagranicznych podróży, dostęp do internetu stać się może bardziej problematyczny, jak i droższy.


Nie ma nic gorszego niż utrata połączenia z siecią w obcym kraju, szczególnie jeśli jest to kraj, w którym nie mówimy biegle w lokalnym języku i nie znamy tamtejszych zwyczajów. Nie tylko możemy się wtedy poczuć odcięci od świata, ale również możemy napotkać szereg problemów. Możemy nie być w stanie skorzystać z podstawowych usług, takich jak wyszukiwarki internetowe czy mapy. Bez dostępu do sieci trudno nam poruszać się po nieznanych miejscach, znaleźć drogę czy skorzystać z usług transportowych. To może uniemożliwić nam znalezienie drogi do celu i spowodować niepotrzebne opóźnienia. Bez dostępu do internetu, podróżowanie może być trudniejsze i stresujące.

Brak dostępu do internetu może skutkować również wysokimi kosztami roamingu, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług telekomunikacyjnych. W wielu przypadkach, podczas dalekich zagranicznych podróży, korzystanie z usług sieciowych jest o wiele droższe niż w kraju, co może oznaczać gigantyczne rachunki. Trzeba pamiętać o tym, by jeszcze w przed wylotem, wyłączyć w swoim telefonie transmisję danych. To może nas ochronić przed automatycznym połączeniem z internetem w dalekim krajów i wysokimi rachunkami. Warto też już dziś włączyć u swojego operatora limit kwotowy na płatną transmisję danych w roamingu. Domyślnie taki limit ustawiony jest na 200-300 zł w zależności od operatora. Wysyłając jednak darmowego SMS możemy ten limit zmniejszyć do kilkunastu złotych.

Warto też sprawdzić jacy operatorzy działają w naszym wakacyjnym kraju zapewnić sobie dostęp do sieci, zwłaszcza w przypadku podróży do krajów, gdzie może być trudno uzyskać taki dostęp. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem może być wykupienie lokalnej karty i jakie oferty prepaid oferują. Często na lotnisku docelowym znajdziemy stoiska lokalnych telekomów oferujące karty SIM dla turystów. Pamiętaj jednak, że nie zawsze te oferty są najkorzystniejsze.


Nowością są obecnie karty eSIM, które możemy nabyć jeszcze przed wyjazdem. eSIM to elektroniczna karta SIM, która zastępuje tradycyjne plastikowe karty SIM wykorzystywane w smartfonach i urządzeniach mobilnych. eSIM działa w oparciu o technologię bezprzewodową i umożliwia użytkownikom korzystanie z usług telekomunikacyjnych bez konieczności wymiany karty SIM.

W przypadku wyjazdu za granicę zazwyczaj konieczne jest wykupienie nowej karty SIM lub płacenie za drogi roaming. Z eSIM-em jest to już przeszłość, ponieważ możemy wykupić pakiet usług u operatora sieci komórkowej działającej w danym kraju i zainstalować go na urządzeniu. To pozwala nam na korzystanie z usług na terenie kraju, do którego podróżujemy, bez konieczności wymiany karty SIM lub płacenia za drogi roaming. Ponadto, eSIM może być wygodniejszy niż tradycyjna karta SIM, ponieważ nie trzeba jej wymieniać, a użytkownik może łatwo zmieniać operatorów lub numery telefonów. Warto jednak pamiętać, że nie każde urządzenie mobilne obsługuje eSIM, a wykupienie pakietu usług za granicą może być droższe niż w kraju. Ponadto, nie wszędzie na świecie eSIM jest dostępne, więc przed wyjazdem warto sprawdzić dostępność. Mamy do dyspozycji takich operatorów jak Airalo, ale także Holafly, Travelsim, GlobaleSim, Prepaid Global, czy eSIMs. Jeśli często podróżujesz sprawdź oferty operatorów eSIM, dedykowane na określone regiony czy nawet globalne.


Pamiętaj, że w niektórych krajach rządy blokują dostęp do niektórych stron internetowych czy aplikacji, co może utrudnić nam korzystanie z niektórych usług. Jeśli wybierasz się do Chin, Iranu, Korei czy Egiptu przygotuj się na problemy, chyba że uprzednio aktywujesz usługi typu ExpressVPN.

Chiny
Chiny są jednym z największych rynków internetowych na świecie, ale rząd chiński ma ściśle kontrolowany dostęp do sieci. W Chinach dostęp do popularnych stron internetowych, takich jak Google, Facebook, Twitter czy YouTube jest zablokowany. Zamiast tych stron, Chiny mają swoje krajowe odpowiedniki, takie jak Baidu (wyszukiwarka), WeChat (aplikacja komunikacyjna) czy
Youku (platforma wideo).

Korea Północna
Korea Północna to kraj, który ma najbardziej ograniczony dostęp do internetu na świecie. Zaledwie kilka tysięcy osób ma dostęp do internetu, a większość z nich jest związana z rządem. W Korei Północnej nie ma wolnego dostępu do sieci, a jedynymi stronami, do których można uzyskać dostęp, są strony związane z rządem.

Iran
Iran jest krajem, w którym rząd blokuje dostęp do niektórych stron internetowych. W Iranie dostęp do popularnych stron, takich jak Facebook, YouTube czy Twitter, jest zablokowany. W zamian, irański rząd ma swoją krajową wersję internetowej platformy społecznościowej, zwanej Cloob, którą próbuje promować jako alternatywę dla Facebooka.

Rosja
W Rosji rząd wprowadził w ostatnich latach wiele ograniczeń dotyczących dostępu do internetu. Rosyjska władza blokuje dostęp do wielu stron związanych z opozycją polityczną i wolnymi mediach. Dostęp do usług Google i Facebooka jest dozwolony, ale są one stale monitorowane przez rosyjskie służby bezpieczeństwa.

Egipt
W Egipcie rząd blokuje dostęp do wielu stron internetowych, w tym do popularnych portali społecznościowych i serwisów informacyjnych. W 2019 roku rząd egipski zablokował dostęp do Wikipedii, która zawierała informacje o tematach wrażliwych politycznie.

Warto wiedzieć, że w stosunkowo łatwy sposób możemy uniknąć niedogodności związanych z dostępem do ulubionych stron. Rozwiązanie tego problemu jest Virtual Private Network VPN to program, który umożliwia połączenie się z internetem za pośrednictwem serwera, który znajduje się w innym kraju. Dzięki temu możemy ominąć blokady rządowe i korzystać z usług, stron i aplikacji, które są dla nas ważne, bez obawy że w najmniej niespodziewanym momencie przestaną nam działać. Podróżuj świadomie!

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy