×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zyski Ryanaira wzrosły o 6 proc.


Ryanair zarobił w roku rozliczeniowym od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. 1,32 mld euro (5,5 mld zł). To o 6 proc. więcej niż rok temu. Wzrost wynika zarówno z wyższych przychodów, jak i z niższych kosztów.Ryanair poinformował, że jego całkowite przychody wzrosły o 2 proc. do 6,65 mld euro, choć ruch zwiększył się aż o 13 proc. do 120 mln pasażerów. Dysproporcja między tymi wartościami wynika z tego, że równocześnie aż o 13 proc., do 41 euro, spadła średnia cena biletu. 

Przychody ze sprzedaży usług dodatkowych wzrosły o 13 proc. do 1,8 mld euro, co stanowiło 27 proc. wszystkich wpływów. Udział ten jest znacznie niższy niż w Wizz Airze, który w tym roku miał ponad 40 proc. przychodów z usług dodatkowych. Do 2020 r. Ryanair chce zwiększyć udział sprzedaży dodatkowej do 30 proc. 

Koszty operacyjne linii wyniosły 5,11 mld euro, co stanowiło wzrost o 1 proc. W tej kwocie mieści się 1,91 mld euro na paliwo (spadek o 8 proc.) i 865 mln euro na opłaty lotniskowe i handling (wzrost o 4 proc.). W efekcie zysk operacyjny przewoźnika wzrósł o 5 proc. do 1,53 mld euro.

Koszty jednostkowe Ryanaira spadły w ciągu roku o 11 proc., a po odliczeniu kosztów paliwa - o 5 proc. 


W trakcie roku rozliczeniowego Ryanair odebrał 52 nowe samoloty, uruchomił 206 nowych tras i otworzył 10 baz. 

Linia poinformowała, że aplikację mobilną przewoźnika pobrało już 20,5 mln osób, a w programie "MyRyanair" uczestniczy ponad 20 mln. 

W 2017 r. Ryanair zatrudnił ponad tysiąc pracowników, w tym roku zamierza utrzymać to tempo.

W tym roku roku Ryanair spodziewa się wzrostu ruchu o 8 proc. do 130 mln pasażerów. Ceny biletów mają spaść o kolejne 5-7 proc., głównie ze względu na oszczędności na paliwie. Całoroczny zysk netto ma wynieść ok. 1,4-1,45 mld euro. Ważną częścią działalności linii ma być rynek polski. Przewoźnik zamierza otworzyć kolejną bazę w Poznaniu oraz nową spółkę-zależną do obsługi lotów czarterowych, Ryanair Sun, która będzie obsługiwała przede wszystkim Polskę. Ryanair Sun ma docelowo być największym graczem na polskim rynku czarterowym. 

fot. Ryanairgość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie