Informacja IATA o sytuacji finansowej branży lotniczej w październiku

17 grudnia 2021 09:00
Sytuacja finansowa linii lotniczych poprawia się dzięki niezłym wynikom osiągniętym w trzecim kwartale 2021 roku, jednak nadal wartość akcji linii lotniczych spadała. Główne powody to rosnące ceny paliwa oraz, w wielu regionach, rosnąca czwarta fala pandemii.
Reklama

Wartość akcji linii lotniczych

W październiku 2021 (stan na 29.10) wartość akcji linii lotniczych (globalnie) spadła o 4,2 proc., w tym europejskich o 2 proc., azjatyckich o 3,2 proc., a północnoamerykańskich aż o 7,2 proc. Od początku roku wzrosła globalnie o 1,8 proc., europejskich spadła o 6,8 proc., azjatyckich wzrosła o 6,5 proc,, a północnoamerykańskich o 2,9 proc. W porównaniu z grudniem 2019 spadki wyniosły, globalnie o 8 proc., europejskich o 7,3 proc., północnoamerykańskich o 9 proc., azjatyckich o 5,3 proc. Wartość wszystkich akcji, globalnie wzrosła, we wrześniu, o 4,9 proc., od początku roku o 15,2 proc., a w porównaniu z grudniem 2019 aż o 45 proc. (indeks FTSE). Trend spadkowy dotyczył wszystkich głównych rynków. Najsilniejszy był w Ameryce Północnej. Coraz wyraźniej widać, że inwestorzy bardzo różnie oceniają ogólną sytuację firm notowanych na giełdach i samych tylko linii lotniczych.

Wyniki finansowe za III kwartał 2021. Wartości w milionach

EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. Dane w dolarach amerykańskich.

Dane nie są jeszcze reprezentatywne. Wskazują jednak na ogromną poprawę w porównaniu z III-im kwartałem 2020 oraz bardzo znaczną w porównaniu z drugim kwartałem 2021. Musimy jednak pamiętać, że na wielu kontynentach rok temu mieliśmy do czynienia z prawie pełnym lock downem. Tylko nieco lepsza sytuacja miała miejsce na początku tego roku. Wciąż w najgorszej sytuacji są te linie, dla których zdecydowanie najważniejszy jest segment międzynarodowych przewozów pasażerskich. Dobry wynik netto linii z Północnej Ameryki wynika ze znacznej poprawy sytuacji na tak ważnym rynku przewozów krajowych. Nadal bardzo pozytywny wpływ ma też program przejmowania przez rząd części kosztów pracowniczych. W przypadku linii europejskich do dobrych wyników najbardziej przyczynił się zdecydowany wzrost popytu na trasach wewnątrz-europejskich. Niestety w przypadku IV-ego kwartału negatywnie oddziaływać będzie znaczny wzrost cen paliwa oraz, w wielu krajach, opłat infrastrukturalnych. W USA przewoźnicy zaczynają tez odczuwać problemy wynikające z braków personelu.

Strona przychodowa

W porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku przychody pasażerskie spadły globalnie o 34 proc., czyli zdecydowanie łagodniej niż w kwartale poprzednim.. Przychody frachtowe wzrosły w niewiarygodny wręcz sposób, aż o 65 proc., głównie dzięki gigantycznym wzrostom wpływów jednostkowych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że ta ogromna poprawa wyników dotyczy ograniczonej grupy linii, a przede wszystkim tych, które dysponują dużymi flotami samolotów All-Cargo. Łączne przychody spadły o 30 proc.

Pomimo wszystkich wysiłków przewoźników ich koszty operacyjne spadły jedynie o 18 proc – najbardziej koszty paliwa o 27 proc. W obecnej sytuacji, przy rosnącym popycie, ale i wyższych wielu składnikach kosztów zmiennych przewoźnicy muszą bardzo ostrożnie planować bieżące operacje.

Płynność finansowa linii lotniczych

Płynność netto (net cash flow) – z działalności operacyjnej.
Dostępna gotówka – Free Cash flow.


Próbka jest na razie bardzo ograniczona. Tym razem zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się wyniki linii z Europy, dzięki bardzo znacznemu wzrostowi sprzedaży biletów na kres wakacyjny oraz wciąż ogromnemu poziomowi przychodów z przewozu towarów. Na sytuację w IV-tym kwartale pozytywnie powinno wpłynąć otwarcie wielu rynków Europa-USA, natomiast coraz większe obawy budzi rosnąca czwarta fala pandemii.

Ceny paliwa lotniczego

Ceny paliwa wciąż rosną. Na początku listopada było to 96,1 dolarów za baryłkę. Oznacza to wzrost aż o 70 proc. w porównaniu z początkiem roku. Cena była też istotnie wyższa niż w roku 2019.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy