IATA o sytuacji finansowej branży w listopadzie i grudniu

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
31 grudnia 2021 09:00
Sytuacja finansowa linii lotniczych poprawiała się dzięki niezłym wynikom osiągniętym w trzecim kwartale 2021, jednak nadal wartość akcji linii lotniczych spadała. Główne powody to rosnące ceny paliwa oraz, w wielu regionach, rosnąca czwarta fala pandemii.
Reklama

Wartość akcji linii lotniczych

W grudniu 2021 (stan na 14.12) wartość akcji linii lotniczych (globalnie) wzrosła o 1 proc., w tym europejskich o 3,9 proc., azjatyckich o 3,2 proc., a północnoamerykańskich spadła o 3,5 proc.

Od początku roku spadła globalnie o 9,4 proc., europejskich spadła aż o 20,5 proc., azjatyckich o 3 proc,, a północnoamerykańskich o 8 proc.

W porównaniu z grudniem 2019 spadki wyniosły, globalnie - aż 8 proc., europejskich 40,1 proc, północnoamerykańskich – 37 proc., azjatyckich – 31,6 proc.

Wartość wszystkich akcji, globalnie wzrosła, w grudniu, o 1,2 proc., od początku roku o 13,6 proc., a w porównaniu z grudniem 2019 aż 29,6 proc.(indeks FTSE).

Inwestorzy zupełnie różnie patrzą na całość sytuacji ekonomiczno-finansowej – tu panuje, pomimo trwającej pandemii, ogromny optymizm i na linie lotnicze. Obecnie do ogólnego pesymizmu przyczynia się też nowy wariant wirusa – Omikron. Nic nie wskazuje na to, że, w najbliższych miesiącach trend odwróci się.

Wyniki finansowe za III kwartał 2021

Wartości w milionach. Porównanie z kwartałem II 2021. EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. Dane w $.

Dane są już reprezentatywne. Wskazują na ogromną poprawę w porównaniu z drugim kwartałem 2021. Jedynym wyjątkiem są tu linie azjatyckie. Wciąż w najgorszej sytuacji są ci przewoźnicy, dla których zdecydowanie najważniejszy jest segment międzynarodowych przewozów pasażerskich. Dobry wynik netto linii z Północnej Ameryki wynika ze znacznej poprawy sytuacji na tak ważnym rynku przewozów krajowych. Nadal bardzo pozytywny wpływ ma też program przejmowania przez rząd części kosztów pracowniczych. W przypadku linii europejskich do dobrych wyników najbardziej przyczynił się zdecydowany wzrost popytu na trasach wewnątrz-europejskich. Niestety w przypadku IV-ego kwartału negatywnie oddziaływać będzie znaczny wzrost cen paliwa oraz, w wielu krajach, opłat infrastrukturalnych. W USA przewoźnicy zaczynają też odczuwać problemy wynikające z braków personelu. W wielu regionach negatywnie na popyt wpływa nowy wariant wirusa.

Rezerwacje na przyszłe podróże

Tym razem IATA publikuje wykres, który pokazuje, jak kształtował się poziom rezerwacji w poszczególnych miesiącach od stycznia 2020 – w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. W przypadku tras krajowych w kwietniu 2021 oraz w lipcu 2021 spadki były już minimalne. Od października trwa stały spadek i w grudniu wynosi on około 30 proc.

W przypadku tras międzynarodowych od maja 2020 miał miejsce prawie stały wzrost – aż do listopada 2021 kiedy spadek, w porównaniu z 2019 wynosił tylko około 50 proc. Niestety w grudniu nastąpił gwałtowny spadek aż do poziomu – 70 proc. To efekt nowych restrykcji związanych z czwartą falą pandemii. Niestety te dane nie napawają optymizmem, jeżeli chodzi o koniec sezonu zimowego i początek lata 2022.

Płynność finansowa linii lotniczych.

Płynność netto (net cash flow) – z działalności operacyjnej. Dostępna gotówka – Free Cash flow.

Próbka jest już dość reprezentatywna. Pozytywnie wyróżniają się wyniki linii z Europy, dzięki bardzo znacznemu wzrostowi sprzedaży biletów na kres wakacyjny oraz wciąż ogromnemu poziomowi przychodów z przewozu towarów. Dodatkowo pojawiły się nowe sprzedaże dzięki znacznemu ograniczeniu restrykcji na podróże do i z USA. Niestety rosnąca czwarta fala pandemii i ponowne wprowadzanie restrykcji w wielu krajach powoduje znaczny spadek nowych przychodów.

Ceny paliwa lotniczego

Informacja o rosnącej czwartej fali pandemii spowodowała znaczny spadek cen w ostatnim tygodniu listopada, jednak i tak były one o 9 proc wyższe niż w listopadzie 2019. To dodatkowy powód problemów finansowych linii lotniczych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama