IATA o sytuacji finansowej branży w listopadzie i grudniu
Wartość akcji linii lotniczych
W grudniu 2021 (stan na 14.12) wartość
akcji linii lotniczych (globalnie) wzrosła
o 1 proc., w tym europejskich o 3,9 proc., azjatyckich o 3,2 proc., a
północnoamerykańskich spadła o 3,5 proc.
Od początku roku spadła globalnie
o 9,4 proc., europejskich spadła aż o 20,5 proc., azjatyckich o 3 proc,, a
północnoamerykańskich o 8 proc.
W porównaniu z grudniem 2019 spadki
wyniosły, globalnie - aż 8 proc.,
europejskich 40,1 proc, północnoamerykańskich
– 37 proc., azjatyckich – 31,6 proc.
Wartość wszystkich akcji, globalnie
wzrosła, w grudniu, o 1,2 proc., od początku roku o 13,6 proc., a w porównaniu z
grudniem 2019 aż 29,6 proc.(indeks FTSE).
Inwestorzy zupełnie
różnie patrzą na całość sytuacji ekonomiczno-finansowej – tu panuje, pomimo trwającej
pandemii, ogromny optymizm i na linie lotnicze. Obecnie do ogólnego pesymizmu
przyczynia się też nowy wariant wirusa – Omikron. Nic nie wskazuje na to, że, w
najbliższych miesiącach trend odwróci się.
Wyniki finansowe za III kwartał 2021
Wartości w milionach. Porównanie z kwartałem II 2021. EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. Dane w $.
Dane są już reprezentatywne. Wskazują na ogromną poprawę w porównaniu z drugim kwartałem 2021. Jedynym wyjątkiem są tu linie azjatyckie. Wciąż w najgorszej sytuacji są ci przewoźnicy, dla których zdecydowanie najważniejszy jest segment międzynarodowych przewozów pasażerskich. Dobry wynik netto linii z Północnej Ameryki wynika ze znacznej poprawy sytuacji na tak ważnym rynku przewozów krajowych. Nadal bardzo pozytywny wpływ ma też program przejmowania przez rząd części kosztów pracowniczych. W przypadku linii europejskich do dobrych wyników najbardziej przyczynił się zdecydowany wzrost popytu na trasach wewnątrz-europejskich. Niestety w przypadku IV-ego kwartału negatywnie oddziaływać będzie znaczny wzrost cen paliwa oraz, w wielu krajach, opłat infrastrukturalnych. W USA przewoźnicy zaczynają też odczuwać problemy wynikające z braków personelu. W wielu regionach negatywnie na popyt wpływa nowy wariant wirusa.
Rezerwacje na przyszłe podróże
Tym razem IATA publikuje wykres, który pokazuje, jak kształtował się poziom rezerwacji w poszczególnych miesiącach od stycznia 2020 – w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. W przypadku tras krajowych w kwietniu 2021 oraz w lipcu 2021 spadki były już minimalne. Od października trwa stały spadek i w grudniu wynosi on około 30 proc.
W przypadku tras międzynarodowych od maja 2020 miał miejsce prawie stały wzrost – aż do listopada 2021 kiedy spadek, w porównaniu z 2019 wynosił tylko około 50 proc. Niestety w grudniu nastąpił gwałtowny spadek aż do poziomu – 70 proc. To efekt nowych restrykcji związanych z czwartą falą pandemii. Niestety te dane nie napawają optymizmem, jeżeli chodzi o koniec sezonu zimowego i początek lata 2022.
Płynność finansowa linii lotniczych.
Płynność netto (net cash flow) –
z działalności operacyjnej. Dostępna gotówka – Free Cash
flow.
Próbka jest już dość reprezentatywna. Pozytywnie wyróżniają się wyniki linii z Europy, dzięki bardzo znacznemu wzrostowi sprzedaży biletów na kres wakacyjny oraz wciąż ogromnemu poziomowi przychodów z przewozu towarów. Dodatkowo pojawiły się nowe sprzedaże dzięki znacznemu ograniczeniu restrykcji na podróże do i z USA. Niestety rosnąca czwarta fala pandemii i ponowne wprowadzanie restrykcji w wielu krajach powoduje znaczny spadek nowych przychodów.
Ceny paliwa lotniczego
Informacja o rosnącej czwartej fali pandemii spowodowała znaczny spadek cen w ostatnim tygodniu listopada, jednak i tak były one o 9 proc wyższe niż w listopadzie 2019. To dodatkowy powód problemów finansowych linii lotniczych.