Ryanair otwiera w Polsce linię czarterową

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 marca 2017 07:30
20 komentarzy
Od przyszłego lata w Polsce rozpocznie działalność linia Ryanair Sun - czarterowy przewoźnik z siedzibą w Warszawie i wykonujący przeloty na rzecz biur podróży. Na początek będzie dysponował pięcioma boeingami 737-800.
Reklama
W dzisiejszym "Pulsie Biznesu" ukazało się ogłoszenie o pracę na kilka stanowisk kierowniczych w nowej linii - m.in. dyrektora ds. handlowych, dyrektora ds. finansowych, szefa pilotów oraz głównego inżyniera. Oferty są dostępne także na stronie internetowej Ryanaira. Przewoźnik poszukuje pracowników gotowych podjąć obowiązki od zaraz, choć linia rozpocznie działalność dopiero za rok.

Od sezonu letniego 2018 r. Ryanair Sun będzie dysponował flotą pięciu 189-miejscowych boeingów 737-800. Siedziba spółki będzie znajdowała się w Warszawie, ale na razie nie wiadomo, gdzie zostaną zbazowane maszyny.

Według naszych informacji Ryanair Sun będzie formalnie niezależną od spółki-matki linią z własnym certyfikatem operatora lotniczego (AOC). Samoloty przypisane linii czarterowej będą zapewne wykorzystywane tylko na jej potrzeby - nie będą latały na trasach "głównego" Ryanaira. Nie wiadomo jednak, czy będą różniły się malowaniem lub wyglądem kabiny.

Początkowo nowy przewoźnik zamierza skoncentrować się na obsłudze rynku polskiego i świadczeniu usług wyłącznie na rzecz biur podróży. To oznacza, że przynajmniej w pierwszym etapie działalności linia nie będzie sprzedawać biletów bezpośrednio klientom indywidualnym w modelu B2C.


Plany uruchomienia linii Ryanair Sun to już druga inicjatywa irlandzkiej linii skierowana na rynek dotąd należący do linii czarterowych. W grudniu ruszył portal Ryanair Holidays - we współpracy z biurem podróży holidays.ch Ryanair umożliwia pasażerom samodzielne pakietowanie przeloty i zakwaterowania, czyli elastyczną budowę planu podróży. Oferta ta na razie dostępna jest tylko z Wielkiej Brytanii (taki sam produkt, dostępny również w Polsce, proponuje należące do Wizz Aira biuro Wizz Tours).

Jednak o ile Ryanair Holidays to produkt nowego typu, który konkuruje o klientów zarówno z biurami podróży jak i liniami czarterowymi, to linia Ryanair Sun jest bardzo tradycyjną ofertą. Przewoźnik zapowiada, że będzie oferował loty tańsze, bardziej punktualne i w wyższym standardzie, ale co do zasady jest to produkt dokładnie taki sam, na jakim opiera się rynek czarterowy od wielu lat.

Decyzja Ryanaira o uruchomieniu linii Ryanair Sun świadczy o tym, że przewoźnik widzi duży potencjał w klientach, którzy wolą kupować wakacje w pakiecie, a nie osobno przelot i zakwaterowanie. Analitycy rynku przez długi czas spodziewali się, że samodzielne planowanie w oparciu o tanie loty linii niskokosztowych będzie stopniowo wypierało tradycyjne czartery, ale tak się nie stało. O ile młode osoby, zwłaszcza studenci i millenialsi, często samodzielnie budują swoje wakacje, to zwłaszcza w przypadku wyjazdów rodzinnych biura podróży nadal mają bardzo silną pozycję.

Ryanair Sun zdecydował się na wejście na polski rynek zapewne na podstawie prognoz dotyczących wzrostu liczby pasażerów, ale też z uwagi na brak zachodnioeuropejskich gigantów czarterowych. Grupy takie jak TUIFly, Monarch czy Thomas Cook mają minimalny udział w tym segmencie polskiego rynku.

Oddział irlandzkiej linii będzie konkurował głównie z trzema dominującymi graczami, którzy dzielą między siebie 86 proc. polskiego rynku czarterowego: Enter Airem (32,9 proc.), Travel Service (28,3 proc.) i Small Planet Airlines (24,8 proc.). Według szacunków Pasazer.com dysponujący flotą mocno eksploatowanych pięciu boeingów 737-800 Ryanair Sun może w ciągu sezonu letniego przewieźć nawet ponad 800 tys. pasażerów, co może mu dać ok. 20-proc. udział w rynku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b92ab 2017-04-04 22:32   
gość_b92ab - Profil gość_b92ab
Odważna decyzja, polski rynek czarterowy jest dość mocno poukładany i ciekawe czy uda im się jakoś przebić i wygrać z takim liderem jak Enter Air. Co prawda konkurencja jest zazwyczaj dobra dla klientów, mam tylko nadzieję, że aby za wszelką cenę oferować lepsze ceny, nie będą sobie tego odbijać na samolotach czy choćby załodze.
mppt 2017-04-03 20:32   
mppt - Profil mppt
zobacz link
gość_40eb4 2017-04-01 23:55   
gość_40eb4 - Profil gość_40eb4
Wojtek to nie jest czarny PR tylko fakty które rownież powinny być ujawniane oraz opisywane ta firma sie tak rozwija bo wykorzystuje swoich pracowników i to do cna w ten sposób zdobywa przewagę konkurencyjną i powinno sie o tym mowić nawet tak znienawidzony amazon tak nie jedzie z pracownikami jak oni
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy