6,5 mld euro podatków lotniczych w 2016 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 marca 2017 09:30
Pasażerowie zapłacili w siedmiu europejskich krajach łącznie 6,5 mld euro podatków lotniczych w 2016 r. - wynika z wyliczeń organizacji Airlines for Europe (A4E). Ponad połowa tej kwoty przypadła na Wielką Brytanię.
Reklama

Zgodnie z wyliczeniami A4E w Wielkiej Brytanii pasażerowie łącznie zapłacili 3,6 mld euro podatków lotniczych. 1,1 mld euro wyniósł rachunek w Niemczech, 600 mln euro - we Włoszech, 220 mln - we Francji, a 100 mln - w Austrii. Podatek pobierają także Hiszpanie i Norwegowie, a od przyszłego roku do tej listy dołączy Szwecja.

W swoim dokumencie A4E podkreśla, że zniesienie podatków lotniczych jest korzystne dla wielkości ruchu lotniczego i w konsekwencji gospodarki danego kraju. Podaje przykład podatku lotniczego w Holandii, który przynosił ok. 300 mln euro wpływów rocznie, ale równocześnie generował 1,3 mld euro strat dla gospodarki z uwagi na mniejszy napływ ludzi, towarów i usług. Także w Irlandii podatek lotniczy został szybko zniesiony.

O podatkach lotniczych pisaliśmy rok temu w Raporcie Pasazer.com.

A4E chwali Austrię, Włochy i Szkocję za działania zmierzające do obniżenia wysokości podatków lotniczych, ale równocześnie podkreśla, że cięcia są niezbędne przede wszystkim w pozostałej części Wielkiej Brytanii i w Niemczech.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama