Booking.com i Travelist na celowniku UOKiK-u

5 września 2023 10:00
W wyniku kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów dwie firmy z branży turystycznej - Booking.com i Travelist otrzymały od UOKiK zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Reklama
Chodzi o brak implementacji rozwiązań przewidzianych w obowiązującej od początku bieżącego roku unijnej dyrektywie Omnibus, których celem jest zwiększenie ochrony konsumentów w ramach transakcji dokonywanych on-line. Przepisy te nakładają na działających w internecie przedsiębiorców nowe obowiązki informacyjne, np. podawanie numeru telefonu, informowanie czy i jak weryfikują udostępniane opinie, a w przypadku platform handlowych – wskazywanie, czy dana oferta pochodzi od przedsiębiorcy czy od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Dodatkowym wymogiem jest również jasne określenie jak podzielone są obowiązki związane z realizacją umowy zawieranej na platformie między nimi a dostawcami oferowanych produktów i usług.

W trakcie monitoringu wprowadzenia tych zmian UOKiK stwierdził brak realizacji obowiązków wynikających z dyrektywy Omnibus w kilkunastu przypadkach i wezwał zainteresowane podmioty do zmiany niezgodnych z prawem praktyk. Booking.com i Travelist nie zastosowały się do tego i w związku z tym UOKiK rozpoczął wobec nich postępowanie, które może zakończyć się nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

- Klienci tych platform mogli nie być wyraźnie informowani, czy prezentowana oferta pochodzi od przedsiębiorcy, czy osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą oraz jaki jest podział obowiązków między platformą a sprzedającymi lub usługodawcami, co mogło utrudniać konsumentom podjęcie działań np. w przypadku reklamacji. Konsumenci mogli być pozbawieni dostępu do ważnych informacji, a w rezultacie możliwości świadomego zawierania transakcji na jasnych i przejrzystych zasadach - podał w komunikacie UOKiK.

Booking.com to jedna z wiodących firm turystycznych na świecie oferująca możliwość rezerwacji noclegów, biletów lotniczych, a także wybranych innych usług związanych z obsługą podróży. Z kolei Travelist jest częścią międzynarodowej grupy Secret Escapes i umożliwia rezerwację noclegów w Polsce i za granicą.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy