EASA zezwala na zabierania mniejszej ilości paliwa

30 marca 2022 09:00
Nowe przepisy European Union Aviation Safety Agency dają liniom lotniczym możliwość przewożenia mniejszej ilości paliwa.
Reklama
European Union Aviation Safety Agency (EASA) opublikowała nowe przepisy, które pozwolą liniom lotniczym na zmniejszenie ilości przewożonego paliwa, którego rezerwa jest niezbędna w przypadku nieplanowanego wydłużenia rejsu. Według portalu aviationweek.com zmiana może obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 3 mln ton rocznie, co stanowi około 1 proc. europejskich emisji lotniczych. Zmiana, ogłoszona przez EASA 25 marca br., wejdzie w życie 30 października 2022 r. Nowe regulacje dostosowują w większym stopniu przepisy Unii Europejskiej do wytycznych ICAO dotyczących planowania, wykorzystania i zarządzania paliwem.

- Nie ma uzasadnienia do przewożenia większych rezerw paliwa, niż jest to konieczne. Przewożenie paliwa prowadzi do większego jego spalania – powiedział dyrektor ds. standardów lotu EASA, Jesper Rasmussen. - Co najważniejsze, można to zrobić bez narażania zasad bezpieczeństwa. Redukcja jest możliwa dzięki lepszym metodom oceny i lepszym danym, które pozwalają liniom lotniczym na bardziej precyzyjną ocenę ryzyka – dodał Rasmussen.


Linie lotnicze są zobowiązane do przewożenia określonej ilości paliwa, aby starczyło go w przypadku niespodziewanych zmian w zaplanowanym locie związanych z opóźnieniami w odprawie i starcie, koniecznością ominięcia strefy złej pogody lub innymi zdarzeniami losowymi Zabranie rezerwy paliwa zwiększa wagę samolotu, co powoduję wzrost zużycie paliwa i całkowitych emisji. Zgodnie z nowymi przepisami EASA linie lotnicze będą mogły, na podstawie dostępnych danych, wyliczać i optymalizacji niezbędne zapasy paliwa.

Obniżki zużycia paliwa będą różne w zależności od trasy i używanego typu samolotu, a także od tego, na jaki system zdecyduje się linia lotnicza. Nowe przepisy wprowadzają trzy różne schematy paliwowe: podstawowy, zmodyfikowany i indywidualny. Z punktu widzenia przewoźnika przejście na podstawowy schemat paliwowy wymaga tylko niewielkiego wysiłku. Pozostałe dwa systemy są dobrowolne i będą wymagały większych nakładów, ponieważ wiążą się ze zwiększonym monitorowaniem ze strony przewoźnika. Przedstawiciel EASA stwierdził, że krajowe władze lotnicze będą również musiały dostosować swój nadzór, aby zapewnić nienaruszenie standardów bezpieczeństwa.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy