Babimost: Kolejne pomysły na rozwój lotniska

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
13 października 2016 14:06
8 komentarzy
Przetarg dla przewoźników na loty od przyszłego roku oraz możliwa rozbudowa infrastruktury lotniska to najnowsze kierunki rozwoju najmniejszego pod względem ruchu pasażerskiego lotniska w Polsce.
Reklama
Z końcem grudnia wygasa obecna umowa zielonogórskiego lotniska z liniami lotniczymi Sprint Air na loty do Warszawy, będącymi obecnie jedynym obsługiwanym połączeniem, co oznacza że po nowym roku Babimost może zostać bez linii lotniczych. Aby do tego nie dopuścić już niedługo urząd marszałkowski ogłosi przetarg dla przewoźników na loty od przyszłego roku.

Jak informuje Onet oprócz obecnego połączenia do Warszawy mają pojawić się inne kierunki, wszystko zależy od tego, jakie wpłyną oferty. Wcześniej marszałek woj. lubuskiego, Elżbieta Polak wspominała że nie jest przekonana co nie jest przekonana co do sensu kontynuacji lotów do stolicy w obliczu coraz lepszego dojazdu komunikacją naziemną.

Lotnisko przeprowadziło niedawno ankietę, z której wynika, że Lubuszanie chcieliby latać do Londynu, Amsterdamu i Monachium. By zrealizować te ambicje lotnisko przez najbliższe dwa lata otrzyma dotację w wysokości 15 mln złotych: 5,5 mln rocznie zapłaci samorząd województwa, kolejne 4 miliony da urząd miasta.


Ciągłe finansowanie lotniska w Babimoście z pieniędzy publicznych nie podoba się wielu osobom.

- Zawsze byłem sceptyczny co do pompowania w lotnisko pieniędzy. Zarówno przez samorząd województwa, jak i miasto. Powstała strategia rozwoju, kolejne pomysły, gdzie samoloty mogą latać, ale nic z tego nie wychodzi. Lotnisko nie wykorzystuje swojego potencjału - przekonuje w rozmowie z Onet zielonogórski radny PiS, Jacek Budziński. Zdaniem radnego finansowanie lotniska jest realizacją ambicji marszałek Polak.

Wiele działań marszałek Polak wskazuje, że lokalna polityk jest osobiście zaangażowana w rozwój lotniska w Babimoście. Wcześniej zainicjowała stworzenie winnicy przy lotnisku w Babimoście. Jakiś czas temu miała też pomysł na uruchomienie lotów do Krakowa, mimo że wtedy żadna linia nie była zainteresowana ich obsługą. Po wrześniowej wizycie marszałkini we Lwowie powstał pomysł, by uruchomić trasę do tego miasta. Polak przekonała też nowego dyrektora naczelnego Polskich Portów Lotniczych, Mariusza Szpikowskiego, by spółka nie wycofywała się z zarządzania zielonogórskim lotniskiem, podczas gdy poprzednie władze PPL rozważały to jeszcze rok temu.

W szanse portu lotniczego wierzy ekspert powołany przez urząd marszałkowski, Jacek Plis. Jego zdaniem lotnisko w Babimoście ma silne atuty: lokalizacja przy skrzyżowaniu dróg A2 i S3 oraz zelektryfikowanej linii kolejowej, tereny inwestycyjne dla rozwoju działalności cargo lotniczego oraz brak barier przestrzennych, a także niższe od konkurencji opłaty lotniskowe. Problemem jest natomiast bliskość innych dużych portów w Berlinie, Wrocławiu i Poznaniu oraz możliwość obsługi tylko jednego samolotu w obecnych warunkach. O ile nie można zmienić położenia geograficznego portu w Babimoście, to zdaniem eksperta rozbudowa infrastruktury poprawi atrakcyjność lotniska.

- To nie są duże nakłady. Ale potrzebna jest infrastruktura niezbędna do obsługi trzech samolotów jednocześnie. To niewątpliwie przyciągnie przewoźników niskokosztowych obsługujących także połączenia międzynarodowe – wyjaśnił Plis.

Nie wydaje się by nawet tak ograniczone inwestycje były obecnie możliwe do sfinansowania dzięki zyskom z bieżącej działalności operacyjnej portu. We wrześniu lotnisko w Babimoście odprawiło 827 pasażerów. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki z okresu wakacyjnego, tradycyjnie wiążącego się z największym ruchem: w sierpniu odprawionych zostało 659 pasażerów, a w lipcu jedynie 615 pasażerów przy 130 operacjach lotniczych.

Oznacza to, że do realizacji inwestycji potrzebne będą kolejne dotacje, a to przy obecnych słabych wynikach lotniska będzie rodziło pytania, czy inwestowanie w Babimost ma sens.

- Jeżeli jest to już któraś tam próba, a wyników nie ma, to moim zadaniem nie ma sensu - podsumowuje radny Budziński.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4717d 2016-10-14 13:48   
gość_4717d - Profil gość_4717d
@camilio: Co to za zagranie było?
ortler 2016-10-14 10:19   
ortler - Profil ortler
Trudno nie zgodzić się z uwagami Camilio dotyczącymi Babimostu, gdyż "koń, jaki jest,
każdy widzi". Zarząd nie powinien jednak obserwować bezczynnie, jak lotnisko obumiera
śmiercią naturalną, lecz podjąć aktywne działania zgodnie z alternatywą: albo uda się
utworzyć jakąś mini-siatkę połączeń, albo lotnisko trzeba będzie po prostu zamknąć.
A dla kilku zielonogórskich urzędników to chyba taniej będzie wynająć latającą
okazjonalnie nieco większą awionetkę, niż utrzymywać kosztowne stałe połączenie,
którym prawie nikt nie lata.
lysypiotr76 2016-10-14 05:33   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
To było z wersji ,, być może ". Miałem na myśli właśnie MUC , choć pewnie camilio ma rację że pozostanie WAW . Ewentualnie jak ta Pani pieniędzmi sypnie to coś więcej poza stolicą się ,, wykluje" .
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy