Lotnisko Zielona Góra-Babimost podpisało umowę na budowę nowej płyty postojowej
Zielonogórskie lotnisko w ostatnich latach przeżywa znaczny wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. W 2022 roku port lotniczy w Babimoście obsłużył 42 tys. pasażerów, a w 2023 roku 54 tys. Lotnisko nie zamierza spoczywać na laurach i planuje nowe inwestycje, w tym przede wszystkim nowy terminal, który ma zostać oddany do użytku w 2026 roku, a także budowę nowej płyty postojowej, na którą we wtorek (16.04) została podpisana umowa. Jej sygnatariuszami byli Grzegorz Potęga, członek Zarządu Województwa Lubuskiego; Mariusz Stokłosa, prezes zarządu spółki Lotnisko Zielona Góra-Babimost; Robert Narkun, przedstawiciel spółki oraz Paweł Gołębiowski, przedstawiciel Pracowni Architektonicznej PROPAGO. Nowa płyta będzie miała powierzchnię około 24 tys. metrów kwadratowych i zwiększy przepustowość lotniska do 150 tys. pasażerów rocznie. Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo kiedy miałyby ruszyć prace.
Władze lotniska mają nadzieję, że rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura przyciągnie nowych przewoźników, w tym przede wszystkim Wizz Aira lub Ryanaira. Drugi z wymienionych przewoźników podkreśla, że jest zainteresowany lotami z Zielonej Góry, jednak w pierwszej kolejności lotnisko musi przeprowadzić niezbędne inwestycje.
- Jeśli chodzi o Zieloną Górę, to również dostrzegamy jej potencjał. Lotnisko w Babimoście musi jednak zostać dostosowane do naszych potrzeb. Przede wszystkim musi zostać rozbudowane i zmodernizowane– powiedziała w rozmowie z Pasazer.com Alicja Wójcik-Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics linii Ryanair.
Obecnie jedynym przewoźnikiem realizującym regularne loty z Zielonej Góry są Polskie Linie Lotnicze LOT.