5 zdjęć z... Benz (Uznam)

5 sierpnia 2016 10:11
3 komentarze
Benz to niewielka wieś na wyspie Uznam. To kwintesencja regionu - z pięknymi krajobrazami i ciekawymi zabytkami. Oddalona o nieco ponad 15 km od Świnoujścia stanowi doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę rowerową.
Reklama
Do Benz (lub po polsku Benic) można się dostać nie tylko rowerem, ale także bezpośrednim pociągiem linii Usedomer Bäderbahn. Przejazd ze stacji Świnoujście-Centrum do Schmollensee trwa około pół godziny i kosztuje 2,50 euro w jedną stronę (bilet na rower - 4,50 euro). Potem czeka nas spacer przyjemną drogą wśród pagórkowatych pól wyspy Uznam, którą już opisywaliśmy w cyklu "Bliżej świata".

1. W małym kościółku...

Kościół St. Petri to centrum miejscowości. Powstał już w XV wieku i jest wspaniałym przykładem stylu gotyckiego. Zbudowany z kamienia, z malowniczą dzwonnicą i skromnym wnętrzem, którego sklepienie zdobią niebieskie malowidła gwiazd. W trakcie wakacji w ramach Usedomer Musikfestival odbywają się tutaj liczne koncerty, które przyciągają wielu słuchaczy.

2. Dachy strzechą kryte

Mieszkańcy wyspy Uznam wielką wagę przywiązują do ekologii i kontaktu z naturą. To dlatego do krycia dachów używają słomianych strzech. Przy każdym domu znajdują się także małe ogródki, o które dba się z wielką pieczołowitością. Dzięki temu zachwycają kolorowymi kwiatami. Bardzo popularne są tutaj dzikie róże, których wspaniała woń unosi się niemal nad całą miejscowością.

3. Lokalne przetwory

Kolejnym efektem przywiązania mieszkańców do natury jest obecność niemal przy każdym domostwie stoisk z własnymi wyrobami. I tak można kupić jajka od kur z przydomowej hodowli, wyśmienite soki z malin czy w końcu doskonałe konfitury, których częstym składnikiem jest kwiat czarnego bzu.

4. Mała Holandia

Wyspę Uznam, a szczególnie okolice Benz, można śmiało nazwać małą Holandią ze względu na liczne tutaj wiatraki. Ukształtowanie terenu - typowe dla obszarów polodowcowych - pełne jest pagórków i licznych głazów narzutowych, używanych do produkcji kamieni młyńskich. W promieniu kilometra były aż trzy wiatraki, do dziś przetrwały dwa, w tym uroczo położony Erdholländermühle z 1830 r. W małej kawiarence można napić się kawy czy zjeść niemiecki wurst. Zaraz przy wiatraku mieści się także stadnina koni.

5. Wielkie jeziora

Kolejną pamiątką po lodowcu są liczne tutaj jeziora. Samo Benz położone jest między dwoma - Schmollensee oraz Gothensee. Woda jest w nich bardzo czysta, ale niestety - dość zimna. Ciężko także znaleźć dobre do nich dojście. Brzegi są często bardzo zarośnięte, a plaż jest mało. Wielu jest za to amatorów żeglowania oraz wędkowania
.

fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ecbc0 2016-08-06 13:09   
gość_ecbc0 - Profil gość_ecbc0
Jak masz możliwość to na takiej indianie będzie Ci łatwiej niż na tym z wypożyczalni, z racji sporej różnicy wagi
usuniety 2016-08-06 00:38   
usuniety - Profil usuniety
Jest trochę pagórków (chociaż niewysokich) i kilka dróg leśnych. Poza tym przy głównych, najbardziej ruchliwych traktach wybudowano ścieżki rowerowe. Górskim będzie pewnie łatwiej, ale miejskim też da radę - w zasadzie w samym Benz jest automatyczna i samoobsługowa wypożyczalnia rowerów - takich samych, jakie są dostępne w podobnych w miastach.
gość_3f8a2 2016-08-05 14:08   
gość_3f8a2 - Profil gość_3f8a2
na miejskiej indianie da się tam pojeździć, czy raczej polecałbyś jakiś górski?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy