5 zdjęć z... Madery

2 grudnia 2023 09:15
Wyspa wiecznej wiosny zdecydowanie zasługuje na swój przydomek. Zielone krajobrazy i mnogość różnych atrakcji przyciągają co roku na Maderę tłumy turystów.
Reklama
Znaczną część z nich stanowią Polacy, którzy z roku na rok coraz liczniej odwiedzają wyspę, do czego przyczyniło się otwarcie bezpośrednich połączeń z Warszawy i Katowic przez linie lotnicze Wizz Air.

Madera nie jest typowym kierunkiem wyjazdów typu 'all inclusive". Na wyspie znajduje się niewiele plaż i rzadko można trafić tam na ponad trzydziestostopniowe upały. Równie rzadko zdarzają się temperatury niższe niż 20 stopni. Taki klimat wyspy sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej, do której Madera nadaje się wręcz idealnie, a mnogość opcji powoduje, że każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie.


1. Lewady


Lewady są czymś wyjątkowym i spotykanym tylko na Maderze. Od początku osadnictwa na wyspie kluczowe było zapewnienie nadmorskim miejscowościom i plantacjom dostępu do wody pitnej. W tym celu wybudowano sieć kanałów transportujących górska wodę w doliny, nazywanych lewadami, wzdłuż których powstawały ścieżki mające ułatwić ich konserwacje i udrażnianie. Obecnie lewady nie mają już znaczenia gospodarczego, a trasy przy nich poprowadzone stały się niezwykle przyjemnymi i popularnymi szlakami turystycznymi. Wędrując wzdłuż lewad zawsze towarzyszy nam przyjemny szum wody, a wycieczka bardzo często kończy się przy urokliwych wodospadach czy górskich źródłach, z których kanały czerpały wodę. Współcześnie słowo lewada jest też często używane na wyspie jako synonim górskiego szlaku turystycznego, których na Maderze można znaleźć naprawdę wiele - zarówno wysokogórskich, jak i prostych ścieżek spacerowych, zapewniających zapierające dech w piersiach widoki. Co istotne, do wejścia na prawie każdy szlak można dotrzeć samochodem i górskie wędrówki rozpoczyna się nawet z parkingu położonego 1800 metrów nad poziomem morza.


2. Cannoying i inne sporty wyczynowe


Madera jest prawdziwym rajem dla fanów cannoyingu, czyli sportu polegającego na wędrowaniu kanionami górskich rzek, których na wyspie dostępnych dla turystów jest prawie 200. Funkcjonują specjalistyczne agencje oferujące cannoying pod okiem doświadczonych instruktorów i ratowników. Mnogość tras o różnych poziomach trudności zapewni wrażenia zarówno profesjonalistom, jak i zupełnym laikom, którzy z cannoyingiem mają styczność po raz pierwszy. Schodzenie na linie z wodospadu, czy skakanie z niego do wody pozwala z łatwością przezwyciężyć lęk wysokości. Innym niezwykle popularnym na wyspie sportem wyczynowym jest kolarstwo górskie (MTB), do którego uprawiania Madera zapewnia doskonałe warunki. Wszystko dzięki licznym trasom mającym nawet 1800 metrów przewyższenia i pozwalającym dojechać praktycznie nad sam brzeg oceanu. Również w przypadku MTB dużym ułatwieniem jest fakt, że w najwyższe partie gór można dostać się samochodem, co ułatwia przetransportowanie roweru.


3. Monte


Najlepszy widok na stolicę Madery – Funchal - oferuje kolej gondolowa na Monte, część miasta położoną ponad 500 metrów nad poziomem oceanu. Wagoniki oferują świetny widok na całe miasto, jak i port oraz najbliższą okolice, a przejazd nimi trwa około 15 minut. Przy górnej stacji kolejki znajduje się okazały ogród tropikalny wraz z pałacem, który można porównać do barcelońskiego Parku Güell, oferujący otoczenie egzotycznej dla Europejczyków roślinności. Największą i najbardziej znaną atrakcją Monte jest jednak fakt, że chcąc wrócić do Funchal, nie trzeba wybierać kolejki ani autobusu, świetną alternatywą są wiklinowe kosze. Porównywane do sań - maderskie carros de cesto - rozpędzają się nawet do 40 kilometrów na godzinę i są sterowane przez dwóch biegnących za nimi ludzi, którzy w razie potrzeby mogą zahamować kosz gumowymi podeszwami butów. Coś, co niegdyś było zwykłym środkiem transportu z Monte do centrum Funchal, obecnie stało się jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy.


4. Święta w Funchal


Choinki, bombki i świąteczne iluminacje kojarzą nam się zwykle z widokiem śniegu, niekoniecznie palm, jednak Funchal skutecznie zmienia taki pogląd. W grudniu na każdej ulicy miasta rozbłyskają świąteczne iluminacje, których montaż rozpoczyna się nawet już w październiku. Bożonarodzeniowe ozdoby w połączeniu z palmami i błękitnym oceanem tworzą klimat niespotykany nigdzie indziej. Dodatkowo w mieście odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, a władze Funchal dokładają wszelkich starań, żeby wszędzie można było poczuć świąteczny charakter.


5. Tradycyjne domki i lokalna kultura


Madera przez prawie cały czas od momentu odkrycia przez Europejczyków była częścią Portugalii, ale mimo to jej mieszkańcy wytworzyli własną, niezwykle kolorową kulturę. Tradycyjne chatki nie są atrakcją stworzoną dla turystów, a zwyczajnym miejscem zamieszkania niektórych Maderczyków, którzy żyją w ich po dziś dzień. Największe ich skupisko można znaleźć w miejscowości Santana na północy wyspy, gdzie kolorowe i otoczone kwiatami sprawiają iście bajkowe wrażenie. Część z nich pomalowana jest w tradycyjne maderskie barwy, które dostrzec można również na strojach kwiaciarek, pracujących na miejskim targu w Funchal. Kwiaty pełnią także istotną rolę w kulturze wyspy - co roku odbywa się na Maderze festiwal kwiatów, a same rośliny można kupić praktycznie wszędzie. Nawet na lotnisku funkcjonuje specjalna kwiaciarnia, która sprzedaje je gotowe do podróży samolotem, aby można było zabrać ze sobą piękną, unikalną pamiątkę i cieszyć się niepowtarzalnym maderskim klimatem nawet po powrocie do domu.

Fot. J. Przybyłek

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy