5 zdjęć z... Oviedo

29 października 2023 10:30
Oviedo, stolica hiszpańskiej Asturii, z całą pewnością nie figuruje na pierwszych stronach najbardziej turystycznych miejsc w tym od dawna chętnie odwiedzanym przez Polaków kraju.
Reklama
Mimo tego miasto, którego początki sięgają prastarego królestwa istniejącego na tych ziemiach już w VIII wieku, jest zdecydowanie warte odwiedzin. Jego bogata przeszłość oraz wspaniała architektura mieszają się z pełnym dramatyzmu górzystym krajobrazem oraz bliskością niemal zawsze wzburzonego w Zatoce Biskajskiej oceanu.


1. Katedra San Salvador i La RegentaW poszukiwaniu prawdopodobnie najbardziej pocztówkowego widoku Casco Antiguo, czyli oviedańskiego starego miasta, trafiamy na brązową statuę Any Ozores, bohaterki słynnej XIX-wiecznej powieści Leopoldo Alasa „La Regenta” (miejscem jej akcji jest fikcyjna Vetusta - miasto jednoznacznie utożsamiane ze stolicą Asturii). W tle wznosi się monumentalny gmach katedry San Salvador. Wielokrotnie przebudowywany i powiększany kościół istnieje w tym miejscu od ponad 1200 lat! Dla chrześcijan to ważny cel pielgrzymek zwłaszcza, gdy na widok publiczny wystawione jest Santo Sudario - lniana chusta, na której zgodnie z tradycją znajdują się plamy krwi Jezusa z Nazaretu. Dla pozostałych odwiedzających to z kolei wspaniały pomnik gotyckiej, renesansowej i barokowej architektury ukazujący bogactwo, ale i skomplikowane losy tego miasta.


2. Ratusz miejskiReprezentacyjny gmach ratusza jest dowodem dynamicznego rozwoju gospodarczego i wzrostu znaczenia politycznego dawnego Oviedo. Wzniesiony w XVII wieku budynek wchłonął istniejącą tu wcześniej miejską bramę Cimadevilla i fragmenty średniowiecznych murów wyznaczając nową przestrzeń urbanistyczną, na której wytyczono dzisiejszy Plac Konstytucji. Mimo sporych zniszczeń w okresie hiszpańskiej wojny domowej ratusz nie tylko powrócił do swej dawnej świetności, ale zyskał też wieżę zegarową ukończoną w 1940 roku z inicjatywy Gabriela de la Torriente.


3. Historyczne źródło wodyWciśnięta między miejskie kamienice La Foncalada to ostatni zachowany relikt wczesnośredniowiecznego Oviedo. Położone niegdyś poza murami miejskimi przy starożytnym rzymskim trakcie kluczowe dla ówczesnych mieszkańców źródło wody pitnej nie uległo przez wieki znaczącej zmianie. Przypominającą swą formą kaplicę konstrukcję z IX wieku nadal zdobi widoczny asturiański krzyż zwycięstwa oraz oryginalne łacińskie inskrypcje z tamtej epoki. Choć foncalada nie spełnia już dziś swojej pierwotnej funkcji ciągle bije z niej kryształowo czysta woda.


4. Marcado El FontanPołożony w samym sercu starego miasta Mercado El Fontan to miejsce, w którym tradycje handlowe sięgają co najmniej XIII wieku. Zabytkowy gmach targu zaprojektował w 1882 roku znany architekt Javier Aguirre Iturralde. Dzięki temu praktycznie codziennie lokalni rolnicy i rybacy mogą także dziś oferować tu mieszkańcom miasta swoje najlepsze produkty. W weekendy targ wylewa się na sąsiednie ulice i place tworząc okazję do rodzinnych spotkań, okazyjnych zakupów i dobrej zabawy. Asortyment sprzedawców to prawdziwy szwarc, mydło i powidło: od antyków i starych książek, przez używane meble i ubrania, aż po pięknie wyhodowane kwiaty doniczkowe.


5. Szlakiem architektury przedromańskiejNa zboczach górującej nad miastem Monte Naranco powstał w IX wieku kompleks budynków pałacowo-sakralnych wzniesiony na polecenie ówczesnych władców Asturii. Z tych dawnych struktur, będących jednym z najbardziej charakterystycznych symboli sztuki przedromańskiej północnej Hiszpanii, ostały się dwa niewielkie kościoły: Santa María del Naranco (pierwotnie budynek pełnił funkcję królewskiej sali tronowej) i położony tuż obok San Miguel de Lillo. Na leżące 3 km od centrum miasta wzgórze warto się wspiąć także z innego względu: to stąd można podziwiać najlepszą panoramę całego miasta.Fot. M. Stus


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy